Çinko: iltihaplanma ve cinsel sağlıkta ne gibi işlevleri ve faydaları var?


Yaşla ilgili hastalıklar

Çinko ve antioksidanlar sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur. AMD, yani,  yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ve görme kaybının ilerlemesini geciktirmede önemli bir faktördür.

Hollanda'da yürütülen popülasyon tabanlı bir kohort çalışması, beta karoten, C ve E vitaminleri ve çinko ile yüksek doz takviyesinin AMD'nin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çinko takviyesi, yaşlı insanların enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmasına da yardımcı olabilir.

İltihaplanma

Enflamasyon, artrit ve ateroskleroz gibi birçok sağlık sorununun potansiyel bir nedenidir.

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir araştırma, çinkonun bu tür hastalıklar üzerinde koruyucu bir etkisi olabileceğini öne sürüyor. Bir antioksidan ve anti-enflamatuar bir ajan olarak işlev görür ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Oksidasyon

Çinko, diğer güçlü yeteneklerinin yanı sıra antioksidan görevi de gören temel minerallerden biridir. Antioksidanlar, dokularımızın ve organlarımızın bozulmasına yol açan doğal bir süreç olan oksidasyondan vücudu korumaya yardımcı olur.

Oksidasyonu da hızlandırabilen bir dizi çevresel faktör vardır. Bunlar yaşam tarzı seçimleri, kirlilik ve sağlıksız yiyecekleri içerir. Oksidasyon kontrolden çıktığında kanser gibi hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Antioksidanlar, oksidasyona bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını önlemede çok faydalıdır.

Cinsel sağlık

Çinko, DNA'nın onarımı ve işleyişi için gereklidir. Hücrelerin hızlı büyümesi ve hamilelik süresince hücrenin temel bileşenlerinin oluşturulması için gereklidir. Hamilelik sırasında meydana gelen muazzam gelişme ve enzimatik aktivite, onu bebekler ve anneler için en önemli besinlerden biri yapar.

Kadınlarda çinko, embriyogenez ve gelişimde hayati önem taşır. Erkeklerde çinko spermatogeneze ve cinsel organların gelişimine yardımcı olurken, kadınlarda doğum ve emzirme aşamaları dahil tüm üreme aşamalarına yardımcı olur. Sperm söz konusu olduğunda, bu mineral çeşitli şekillerde önemli bir rol oynar. Her şeyden önce, sperm için gereksiz enerji harcamaması için bir tür yatıştırıcı görevi görür. Ayrıca spermin içindeki üreme DNA'sının parçalanmasını önler, böylece doğru bir bilgi aktarımı garanti edilir. Sperm dişi üreme sistemine girdiğinde, hızla dağılır ve onu tüpte yukarı iten ani bir enerji patlaması yaşar. Son olarak, spermin yumurtaya nüfuz etmesini sağlayan enzimlerin önemli bir parçasıdır.

Hormonal sağlık

Çinkonun en önemli işlevlerinden biri de hormonlarımızın sağlığını yönetmemize yardımcı olmaktır. Cinsel işlev bozukluğundan muzdarip insanlar, genellikle çinko takviyesi ile bir miktar fayda sağlayabilir çünkü hormonal sistemimizde dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olma açısından çok güçlüdür.

Bunun nedeni, çinkonun östrojen, progesteron ve testosteron dahil en önemli seks hormonlarımızın üretiminde yer almasıdır. Bu, çinkonun hem erkek hem de kadınların hormonal ve cinsel sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan ürünlere yaygın olarak dahil edilmesinin nedenlerinden biridir.

Beyin işlevleri, algı ve biliş

Çinko eksikliği, beyninizdeki serbest radikal aktivitesini artırdığı için nöronal hasara yol açabilir. Araştırmalar, çinko açısından zengin yiyecekler tüketmenin bu tür hasar riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda alkole bağlı beyin fonksiyon bozukluğunu önlemede önemli bir rol oynar. Çinko, vücutla iletişim kuran nörotransmiterlerin düzgün çalışmasını sağlamak için B6 vitamini ile eşleşebilir. Bu, Progress in Brain Research [24] dergisinde yayınlanan bir çalışmada vurgulanmıştır. Ayrıca düşünce ve hafızayı kontrol eden hipokampusta yüksek konsantrasyonlarda bulunur.