F3 araştırmasının sonuçlarına göre balık yemlerinde kril unu katkısı beklenen faydayı sağlamıyor

F3 araştırmasının sonuçlarına göre balık yemlerinde kril unu katkısı beklenen faydayı sağlamıyor

Balık yemlerindeki alternatif hammadde arayışlarını daha organize bir şekilde sürdürmek için yürütülen F3  - Future of Fish Feed, doğadan yakalanan deniz malzemelerinin yerini alacak yenilikçi, ikame su ürünleri yemi malzemelerinin ölçeklendirilmesini hızlandırmak ve desteklemek amacıyla STK'lar, araştırmacılar ve özel ortaklıklar arasındaki işbirlikçi çalışma kapsamında yapılan bir araştırma, balık yemlerinin içeriğini zenginleştirmek için tüketimi cezbedici katkı olarak kullanılan kril ununun beklendiği şekilde pek faydalı olmadığını ortaya koyuyor.

Fishes dergisinde yayınlanan araştırmanın baş yazarı Aquatic Feed Technologies'in kurucusu Rick Barrows, Bulgularımız, kümes hayvanı unu gibi hayvansal proteinler mevcut olduğunda diyete kril unu eklenmesinin büyümeye veya hayatta kalmaya hiçbir ek fayda sağlamadığını gösteriyor diyor. Kril yem tüketimini artırdı ve kümes hayvanı ununda da bulunan bir besin maddesi sağlayabilir.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, Atlantik somonunun büyümesi üzerinde kril ununun etkilerini belirlemek için  balık unu ve balık yağı içermeyen hem bitkisel hem de hayvansal bazlı yemlerde 90 günlük bir yemleme deneme süresi boyunca yüzde 0, 2.5 ve 5  oranına farklı dahil etme seviyelerini test ettiler ve hayvan bazlı beslemelerde kril ununun büyüme veya yem alımı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını buldular; bu da diyette kümes hayvanı unu mevcut olduğunda krilin faydalı olmadığını gösteriyor.

Arizona Üniversitesi Profesörü ve F3 Başkanı Kevin Fitzsimmons,  Bu bulgular, bu minik kabukluların gezegenimizdeki en kırılgan ekosistemlerden birini desteklemekte oynadığı büyük rol göz önüne alındığında, Antarktika kril balıkçılığının su ürünleri sektörünü tedarik etme gerekliliği hakkında önemli soruları gündeme getiriyor dedi. Son yarışmamızın sonuçları, pazarda halihazırda bulunan birçok mükemmel krill alternatifi olabileceğini yakında ortaya koyabilir.

Yine Fishes dergisinde yayınlanan kalite ve tat özellikleri üzerine yapılan bir takip çalışmasında araştırmacılar, Atlantik somon yemlerinde balık unu ve balık yağının tamamen değiştirilmesinin, tüketiciler için filetoların kalite ve lezzet özellikleri üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Antarktika'da halihazırda devam eden endüstriyel kril avcılığı, krile bağlı olan üretimi istikrarlı ve dikkat çekici şekilde artırırken, bilimsel araştırmalar bölgesel aşırı avlanma ve iklim kaynaklı ekosistem değişikliklerinin bir sonucu olarak kril popülasyonlarında keskin düşüşler olduğunu gösteriyor.

Balinalardan deniz kuşlarına, ticari açıdan önemli görülen balıklardan yumuşakçalara kadar deniz yaşamının çok fazla bileşeni birincil besin kaynağı olarak deniz besin zincirinin tabanında yer alan bu küçük kabukluya bağlı.

Yorum Gönder