Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Engin mavilikler insanlar için huzudan çok daha fazlasını vaadeden benzersiz yerler. Suyun hemen yüzeyinde biraz serinlemek ve yaşamın bize yaşattığı stresten uzaklaşmak için uzanıp tüm bedenimizi kaplayan tuzlu suyun tadını parıldayan güneşle birlikte çıkarırken, daha aşağılarda kendi halinde yaşayıp giden koskoca ve henüz büyük bir kısmı hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir ekosistem var.

Bu canlı gruplarından birisi de hakkında tıpkı su altı ekolojisi gibi pek çok şeyi henüz bilmediğimiz köpekbalıkları ve yüzlerce farklı türün içinde bazılarından gerçekten korkmalıyız. Onlardan birisi de Deep Blue - Koyu Mavi. O, 6 metre uzunluğunda dişi bir Carcharodon carcharias; yani Büyük Beyaz. Şimdiye dek cüsseleri ve görüntüleri nedeniyle oldukça yanlış anlaşılan, bu ve başka nedenlerle aşırı avcılığa maruz bırakılan derin deniz balıklarından yalnızca birisi.

Köpekbalığı ve balina gibi büyük deniz canlıları ile oldukça şaşırtıcı bir ortak yolu olan dalgıç, çevreci ve deniz biyoloğu Ocean Ramsey, Hawaii, Oahu sularında devasa bir dişi büyük beyaz köpekbalığının yanında yüzdü. Ramsey'in birlikte yüzdüğü Deep Blue, şu anda dünyada yaşadığı bilinen en büyük büyük beyaz köpekbalıklarından birisi ve Ramsey'e göre bu sefer yalnız da değil; o kendi gibi sevimli (!) bir başka köpekbalığına hamile.

Dünyanın kayda değer en önemli yırtıcılarından birisi ✅ olan 6 metrelik ✅ hamile bir ✅ büyük beyazın ✅ yanında yüzüp de bunu anlatacak kadar uzun yaşamak dünyadaki en cool şeylerden birisi olsa gerek.

Şimdi eğer can simidi olarak kullanabileceğiniz yeni göbekleriniz ve içine girmekte zorlandığınız mayolarınız hazırsa, yaklaşık 3 dakikalığına derin denizlere dalarak Deep Blue ile birlikte yüzmeye ne dersiniz? 😀

Ocean Ramsey'i instagram'da takip ederek muhtemelen hiç bir zaman inemeyeceğiniz derinlikte karşılaştığı enfes güzellikleri en azından izleyebilirsiniz :)

Ana fotoğraf: mossandfog.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]