Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

3 kıyısı denizlerle çevrili olan ve kendine ait bir iç denizi bulunan Türkiye'nin, geçmişteki denizcilik ve denizcilikle doğrudan ilişkili olan balıkçılık faaliyetlerine baktığımızda erkeklerin daha ön planda olduğunu görüyoruz fakat, erkekler kadar kadınlar da, Türkiye'deki balıkçılık faaliyletlerinde aktif olarak rol alıyor. Hem de en az erkekler kadar ve yer yer, onlardan daha fazla yer alıyorlar balıkçılık sektörünün içinde.

Uzmanlık alanları balıkçılık, akademisyen, biyolog, siyaset bilimi, su ürünleri, ekosistem ve planlama olan kadınlardan oluşan Kadın Balıkçılar Derneği'nin kuruluşu 8 Mart 2019.

Kadın Balıkçılar Derneği'nin hedefinde ise denizle iç içe çalışan kadınları toplumsal, ekonomik ve mesleki olarak güçlendirmek, deniz ekonomisini sürdürülebilir kılmak, bilgi üretimi ve geliştirilmesine katkı sağlayarak doğaya ve insana değer yaratan yenilikçi çalışmalar yürütmek, ekosistemi merkeze alan anlayış konusunda tüm bireylerde farkındalık yaratmak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve geliştirilmesi konusunda savunuculuk yapmak var.

Türkiye'de Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Adana, Rize, Muğla ve Balıkesir'de çalışmalar gerçekleştirmiş olan Kadın Balıkçılar Derneği'nden, mutfaktaki deniz ürünleri tüketimini arttırmak ve aynı zamanda, mevsiminide daha ekonomik olarak tedarik edilmiş deniz ürünlerini daha sonra tüketmeyi kolaylaştırmaya yönelik bir amacı da barındıran Ev yapımı konserve balık kitabı çıktı.

Kitabın başlıca amaçlarından biri avcılıktan sonra meydana gelen balık israfına dikkat çekmek ve bunu faydaya çevirmek olsa da konserve balığın çeşitli boyutlardaki faydalarına da odaklanıyor.

Ev yapımı konserve balık kitabından elde edeceğiniz bilgilerin başında, hangi balıklardan konserve yapılacağı geliyor ve konserve yaparken nelere dikkat edeceğiniz bunu takip eden diğer bir başlık. Ardından spesifik olarak üzerinde durulmuş olan hamsi, sardalya, palamut, uskumru, kaya levreği ve somon konservelerine değinilmiş. Bunun ardından gelenekselden moderne bir geçiş yaşıyoruz ve farklı kültürlerle şekillenmiş olan mutfaklardan balık tariflerini inceliyoruz.

E-kitap formatında yayınlanan kitabı ücretsiz bir şekilde incelemek ve bilgilayarınıza indirmek için kadınbalikcilardernegi.org adresini ziyaret edebilir yada doğrudan buraya tıklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]