Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Trollerle, uzatma ağları ve diğer araçlarla yapılmış su ürünleri avcılığının en önemli sorunlarından birisi olan ıskarta avcılık, balıkçılar, deniz ürünlerinin halka arzıyla ilgili çalışan şirketler ve hatta politika ile ilgilenen kanun yapıcılar için dahi çok önemli bir sorun ve buna rağmen, ıskarta avcılığın önüne geçmeye yönelik çok az ilerleme kaydedilmiş durumda.

Birleşik Krallık merkezli deniz teknolojisi firması olan SafetyNet Tech'in bu konuda attığı adım ise son derece basit ama ıskarta avcılık konusunda etkili.

SafetyNet Tech'in kurucusu ve şu anki CEO'su Dan Watson'un belirttiğine göre, suyun altında çalışan bir LED ışık, balıkları çekmek, uzaklaştırmak yada yönlendirmek için altı farklı renk ve yoğunlukta ışıkla av aracının farklı bölümlerini aydınlatacak ve av hedefinde olan türleri koruyarak yapılandırılabilir. 

Farklı ışık karakteristiklerinin farklı türler üzerinde farklı etki gösterdiğinden bahseden Watson, örneklendirmelerini yeşil ve mavi ışık üzerinden yaptı. Yeşil ışığın solungaç ağlarında, kaplumbağalar için ıskarta avcılığı azaltmada etkili olduğundan ve belirli bir oranda yanıp sönen mavi ışığın mezgit balığını caydırıp uzaklaştırabileceğini belirtti. Bu programlanabilirlik, LED ışığın bir dizi farklı tür için ve farklı koşullarda da kullanabileceğiniz anlamına geliyor.


Pisces ismini taşıyan lambalar kablosuz şarj teknolojisiyle çalışıyor ve herhangi bir pil ya da fiş gereksinimi bulunmuyor. Su altındayken ise yalnızca gerekli olduğu zamanlarda açılıyor ve ağlar üzerinde herhangi bir ağırlaştırıcı etkisi yok.

Watson, 2009 yılında Glasgow Üniversitesi'nde öğrenciyken ve Aberdeen Deniz Laboratuvarı ile araştırma yaparken ışıklar üzerinde çalışmaya başladı. Kütüphanelerinde, balık tanklarına el feneri tutan ve bazı türlerin güçlü bir şekilde tepki verdiğini, bazılarının uzaklaştığını ve bazılarının da kaçtığını ve bazılarının da hiç rahatsız olmadığını gösteren makaleleri vardı.

Bilim insanları ve balıkçılarla ortaklaşa çalıştıktan sonra, ilk Balık ışıkları grubu 2015 yılında Avrupa'daki balıkçılıkta test edildi ve o zamandan beri ABD ve diğer bölgelere yayıldı.

Örneğin, Peru'daki küçük ölçekli balıkçı gemileri üzerinde yapılan bir 2015-18 araştırması, solungaç ağlarındaki LED ışıkların hedef türler arasında, ağ balıkçılığında deniz kaplumbağalarının hedef dışı avlanmasını %70'ten fazla, yunusların avlanmasını ise %66'nın üzerinde azalttığını gösterdi. Işıklar ayrıca solungaç ağlarında deniz kuşlarının yakalanmasını yaklaşık %85 oranında azalttı.

Balık ağlarına takılan ışıklarla ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz bir yazıya göz atmak için buraya tıklayın.

Exeter Üniversitesi ve koruma kuruluşu ProDelphinus tarafından yapılan çalışma, "Duyusal ipuçları - bu durumda LED ışıklar - bu tür türleri suda olta takımı varlığı konusunda uyarmamızın bir yolu" sonucuna varmıştır. 

İrlanda Denizi'ndeki tarakçılıkta, Pisces ışıklarının kullanımı, mezgit avını %47 ve yassı balıkları %25 oranında azalttı ve tarak avını etkilemedi.

Kuzeybatı Balıkçılık Bilim Merkezi ile işbirliği içinde Pasifik Devletleri Deniz Balıkçılık Komisyonu'ndan Mark Lomeli tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, ışıkların Chinook somonunun, batı kıyısındaki en büyük balıkçılık aktivitesi olan Pasifik barlamı balıkçılığındaki trol ağlarındaki panellerden kaçmaya yönlendirdiğini gösterdi. Kaçan Chinook'un yüzde seksen altısı, iyi aydınlatılmış, LED çerçeveli açıklıkları kullandı ve veriler, ışıkların genel olarak somon kaçışlarını artırabileceğini gösteriyor.

2018'den beri, Oregon Balık ve Yaban Hayatı Komisyonu, karides trollerinin ayak iplerinde aydınlatma cihazlarının kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Deniz denemeleri, Mum balığı olarak bilinen küçük ve yağlı bir balığın hedef dışı avlanmasının ağırlıkça %90'ın üzerinde azaldığını, yavru kaya balığı avlarının %78 oranında düştüğünü, yassı balıkların hedef dışı avlanmasının yaklaşık %70 oranında azaldığını ve hedeflenen karides kaybının %0,7'de istatistiksel olarak önemli olmadığını gösterdi.


Büyük bir ağ üzerinde tüm paneli kaplamak için ışıklara ihtiyacınız yok, onları ayak ipi veya manşet veya hatta potansiyel olarak kanatlara koymuş olabilirsiniz dedi Watson. “Genellikle balıkçı teknelerine, yaklaşık 10 fener ve birkaç şarj kutusu tedarik ediyoruz. Alt alta dizilmiş yüzlerce satırdan ziyade 10'lu sıralarda konuşuyoruz ki etkili olması için doğru yerde yeterli bir alanı kapatabilirsiniz." 

Watson, ışıkların sonunda dünyadaki diğer balıkçılıkta zorunlu olacağına inanıyor. "Avrupa'da, ışık kullanımını yasalaştırmaya başlamaları için gerekli bilimsel kanıtları denemek ve elde etmek için ajanslarla birlikte çalışıyoruz" dedi. "2015'ten bu yana gerçekten zorlayıcı sonuçlara rağmen, bu açıdan hala ilk günlerde. Bu benimseme aşamasına geçmek biraz zaman alıyor ve şu anda çalıştığımız yer burası.

Balıkçılık sektörünün oynayacağı büyük bir rol olduğunu ve nasıl şekillendiğini ve gerçekte nasıl tanıtıldığını düşünüyorum diye ekledi. Teknoloji geliştikçe ve daha erişilebilir hale geldikçe, balıkçı ekiplerinin balıkçılıklarının işleyişini değiştirmek için gerçekten harika fikirler bulduğunu ve bilimle işbirliği içinde çalıştığını giderek daha fazla görüyoruz. 

SafetyNet Tech ekibi, Mayıs ayından bu yana, Bering Deniz Balıkçıları Derneği'nin bir projesi olan Alaska Ocean Cluster ile, ışık gösterisini Alaska'ya, özellikle de Bering Denizi trol teknelerine getirmekle ilgilenen kaptanları ve gemi sahiplerini belirlemek için işbirliği yapıyor.

Watson, Alaska'da bizim için harika bir temsilciler, çünkü sadece oradaki balıkçılık endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bizi insanlarla tanıştırır ve bu ilişkileri başlatmaya başlarlar dedi. Ekibimizde fazladan iki kişinin olması gibi bir şey, bu bir startup olduğunuzda harika çünkü her zaman ekstra destek arıyoruz ve onlar da kesinlikle bunu teklif ettiler.

 Kaynak: Anchorage Daily News

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]