Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Yabani somonla tanınan Kanadalı bir tedarikçi, gerçekte tabağa neyin düştüğünü kanıtlamak için genetikçilerle işbirliği yaptı. Dane Chauvel'in gösterdiği yabani somon filetosundaki ilk dikkat çekici şey rengi. Ağzı sulandıran zengin bir kırmızı. Dikkat çeken ikinci şey ise kesinlikle somon olması.

Bu gerçek gibi görünmeyebilir. Chauvel, Kanada'nın ana somon rotalarından biri olan 1.375 km uzunluğundaki Fraser Nehri'nin ağzındaki tarihi bir binada yer alan Vancouver'daki Organic Ocean Seafood'un kurucu ortağı. Şirket, birçok yüksek kaliteli restorana tedarik sağlıyor ve vahşi yakalanmış somon, satışlarının büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Ancak küresel deniz ürünleri sahtekarlığının boyutunu gösteren özel Guardian Seascape raporunun gösterdiği gibi, balığınızın gerçekte ne olduğunu söylemek her zaman o kadar kolay değildir. Dünya çapında 44 çalışmanın analizinde, analiz edilen 9.000 deniz ürünü örneğinin üçte birden fazlası yanlış etiketlendi.

Chauvel öngürülerinde şaşırmayan bir profesyonel; "Balıkçılık endüstrisi bir karmaşa" diyor. "İşlevsiz."

Bununla birlikte, elindeki somonun bir somon balığı olduğunu kanıtlayabilir, çünkü balık rastgele bir DNA test programına dahil edilmiştir ki bu, dünyada bir ilk.

Organic Ocean, üst düzey müşteriler için deniz ürünleriyle ilgili herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak için, araştırmacıların canlı türlerini tanımlamak için DNA "barkodlamasına" öncülük ettikleri Ontario'daki Guelph Üniversitesi ile çalıştı. Birlikte, Organic Ocean'ın balıkları için, kaynak nehirleri bile tanımlayan bağımsız bir kimlik doğrulama programı oluşturdular.

Bu balıkların çoğu, Chauvel'in "paylaşılan koruma ve çevre yönetimi değerlerine dayalı mutlu bir ortaklık" olarak adlandırdığı şekilde First Nations toplulukları tarafından yakalandı. Yerli ticari balıkçılar yakaladıklarıyla dikkatlice ilgileniyor, somon balığının güzel ten rengini koruyor ve bir uzlaşma hikayesi yaratıyor: Yaklaşık 100 yıldır, First Nations toplulukları Fraser Nehri ve Britanya Kolombiyası'ndaki diğer büyük nehirlerde ticari balıkçılıktan büyük ölçüde yasaklandı.

Mavi kutulardaki balıklar yakalandıklarında tanımlandı ve işleme sırasında onları izlemek için tür adlarını da içeren benzersiz bir kimlikle etiketlendi.

Chauvel, "Bize söylemeden, Guelph'ten biri geliyor ve buradan rastgele örnekler alıyor," diye açıklıyor. Örnekler, DNA analizi için Guelph Üniversitesi'nin Hanner Laboratuvarına gönderilir. Laboratuvar, sonuçları Organik Okyanus'un herkese açık web sitesinde yayınlıyor.

"Üçüncü bir tarafın bulgularını çevrimiçi olarak yayınlamasına izin vermenin şeffaflığı artırdığını söylüyor. "Umarım DNA kullanımı endüstride daha yaygın hale gelir. Bizim için büyük bir iş avantajı oldu."

Guelph'teki laboratuvarı işleten Robert Hanner, deniz ürünleri endüstrisindeki diğerleri için DNA doğrulaması yapmaktan mutlu olacağını, ancak şirketlerin gönüllü testlerle ilgilenmediğini söylüyor. DNA kimlik tespiti Kanada'da yaygın deniz ürünlerinin yanlış etiketlenmesini belgelemek için 2008'den beri kullanılmasına rağmen, Kanada'nın gıda düzenleme kurumu Kanada Gıda Denetleme Kurumu (CFIA) da pek ilgi görmedi. Hanner, Düzenleme veya yaptırım açısından hiçbir şey değişmedi diyor.

CFIA'nın deniz ürünleri tedarik zincirlerindeki yanlış etiketlemeyi son zamanlarda ortaya çıkardığı düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı görünebilir. Hanner ile birlikte çalışan düzenleyici, test edilen ithal deniz ürünlerinin % 20'sinin Kanada'ya ulaştığında zaten yanlış etiketlendiğini tespit etti. Yanlış etiketleme toptancı seviyesinde % 27'ye, perakende seviyesinde % 40'a yükseldi. 

Hanner, Kanada'da test ettiğimiz her yerde, numunelerin % 25 ila 40'ının yanlış etiketlendiğini görüyoruz diyor. Ve asla daha düşük maliyetli olarak etiketlenen daha yüksek maliyetli bir tür değildir. Bu sadece Kanada'daki bir sorun değil. Uluslararası.

Yüksek ve sürekli yanlış etiketleme seviyesi nedeniyle Hanner, organize suçun deniz ürünleri endüstrisine sızdığına inanıyor. Kırlangıç balığı olarak satılan çiftlik pangasius balığı filetoları veya diğer bazı yüksek değerli balıklarla dolu tek bir nakliye konteyneri net kârda 1 milyon C $ (570.000 £) olabilir. Beklenmedik bir durumda dolandırıcılığın yakalanması durumunda para cezasının 50.000 C $ olabileceğini söylüyor.

Deniz ürünlerinde yapılan sahtecilikle ilgili hazırlanan "Aldatıcı Tabaklar" raporunu ücretsiz şekilde indirip incelemek için lütfen buraya tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]