Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Fotoğraf: Tato Grasso
 

Genellikle Varil denizanası olarak bilinen Rhizostoma pulmo, çöp tenekesi kapaklı denizanası veya fırfır ağızlı denizanası, Rhizostomatidae familyasından bir Scyphomedusa'dır. Kuzeydoğu Atlantik'te ve Adriyatik, Akdeniz, Karadeniz ve Azak Denizi'nde bulunur. Aynı zamanda güney Atlantik'ten batı Güney Afrika kıyılarından ve False Bay'e kadar bilinir.

İrlanda Denizi'nde yaygındır. Tipik olarak çapı 40 cm kadardır, ancak istisnai olarak 150 cm veya daha büyük olabilir. Bu, Rhizostoma pulmo'yu İngiliz sularındaki en büyük denizanası yapar. Cyanea capillata daha da büyük bir boyuta ulaşır ancak, İngiltere'de genellikle daha küçüktür.

13 Temmuz 2019'da vahşi yaşam biyoloğu Lizzie Daly, sualtı görüntü yönetmeni Dan Abbott ile birlikte Birleşik Krallık'taki Cornwall kıyılarında yaptıkları dalışta, insan boyutunda bir fıçı denizanası ile karşılaşmalarını paylaştı. Türler, tipik olarak bir metreye kadar büyüyebilir ve 25 kilograma kadar çıkabilir. Ancak, aslan yelesi denizanasından daha büyük değillerdir.

Rhizostoma pulmo, orta derecede zehirli bir denizanasıdır ancak, diğer türler kadar ölümcül değildir. Bununla birlikte, denizanasının bir insanı soktuğu durumlar da görülmüştür. Etkileri ciltte yanma hissi, dermatit ve ülserler olup, bunun insanlar için toksik olduğunu doğrulanmıştır. Ancak insanlar için ciddi bir tehdit oluşturmaz. Deri sırtlı kaplumbağanın en sevdiği yemektir.

Asya'da, geleneksel gıda ve tıpta kullanılan biyoaktif bileşiklerin kaynağıdırlar. Bir çalışma, sulu çözeltilerde yıkamanın ve ekstrakttan yüksek moleküler ağırlıklı proteinlerin, örneğin membran filtrasyonu ile ayrılmasının, denizanası ekstraktlarından olası toksik bileşikleri uzaklaştırmanın ve potansiyel olarak biyoaktif çözünebilir bileşikleri konsantre etmenin bir yolu olabileceğini göstermektedir. 

Potansiyel olarak aktif çözünür bileşenler, nutrasötik ve kozmetik bileşenler olarak kullanımlara sahip olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]