Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Pelagia noctiluca, Pelagiidae ailesinde bulunan bir denizanasıdır ve cinsinde şu anda tanınan tek türdür. 

Genellikle İngilizce'de leylak renkli iğne olarak bilinir, ancak diğer yaygın isimler mor çizgili denizanası (Chrysaora colorata ile olası karışıklığa neden olur), mor iğne, mor insan yiyen, ışıltılı denizanası, gece ışığı denizanası ve mor denizanasıdır.

Latince'de pelagia "deniz" nocti  ise gece anlamına gelir ve luca da ışıktır. Bu nedenle Pelagia noctiluca, karanlıkta parlama (biyolüminesans) yeteneği olan bir deniz organizması olarak da tanımlanabilir. Akdeniz ve Meksika Körfezi'ni içeren Kuzey Atlantik bölgesi dışındaki kayıtların yakından ilişkili ancak şu anda tanınmayan türleri temsil ettiğinden şüphelenilse de, dünya çapında tropikal ve ılıman denizlerde bulunur.

P. noctiluca, Akdeniz'deki en önemli sokan denizanası olarak kabul edilir. Hem dokunaçları hem de - denizanalarında alışılmadık şekilde - çan cnidositlerle (sokan hücreler) kaplıdır ve hatta yakın zamanda ölmüş, mahsur kalmış bireyler dahi sokabilir.

Sokma tipik olarak 1-2 hafta süren ağrıya, lokal kızarıklığa, şişmeye ve kızarıklığa neden olur, ancak genellikle tehlikeli değildir ve bilinen ölümler yoktur. Bazen semptomlar daha genel olabilir ve baş dönmesi, kusma ve ishali içerebilir. Yıllar sonra tekrarlayan ani cilt döküntüleri ortaya çıkabilir. Nadiren, acı ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir ve ciltte karşılaşmadan sonra yıllarca kalabilecek yara izleri veya hiperpigmentli izler bırakabilir.

Bir insan, P. noctiluca tarafından sokulursa, daha sonra "Man o war - Portekiz askeri" (Physalia physalis) veya deniz ısırganları (Chrysaora) tarafından sokulursa çapraz  alerjik reaksiyon olabilir. P. noctiluca'nın sokmasının Guillain-Barré sendromuna neden olduğu, ancak tüm semptomların 6 ay içinde ortadan kalktığı bilinen bir vaka vardır.

Tuhaf bir şekilde, yedi kollu bir ahtapotun P. noctiluca'nın batma kabiliyetini "ödünç aldığı" bir kayıt var. Açık deniz ahtapotu, denizanasını yakalayıp savunma sağlayacak şekilde konumlandırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]