Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

 

Eylül 2013'ten 2014'ün başlarına kadar Kuzey Adriyatik Denizi'nde bilinmeyen bir semaestome denizanası türünün patlaması kaydedildi. Balıkçıların ağlarını doldurmuş olan 5 cm çapındaki deniz analarının morfolojik analizi, Akdeniz'deki bilinen diğer semaestome türlerinden farklı farklılıklar gösterdi ve bunların Pelagia cinsi içinde yeni bir pelagiid türüne ait olduğu tartışmasız olarak belirlendi. 

Friday Harbor'daki Washington Üniversitesi'nde deniz biyoloğu olan Claudia Mills, her yıl yaklaşık iki veya üç yeni denizanası türünün ortaya çıktığını söylüyor. Ancak, İtalya, Lecce'deki Università del Salento'da denizanası araştırmacısı Stefano Piraino, kıyıya yakın  ve nispeten sığ bir su kütlesinde, göze çarpan yeni bir türün bulunmasının son derece nadir olduğunu söylüyor.

Adriyatrik denizi, inceleme yönünden bakıldığında, üzerinde fazlaca çalışma yapılmış olan bir su kütlesi. Bir önceki yıl tespit edilememiş olması ise, türün yeni oluşmaya başladığının açık bir göstergesi. Bu denize kıyısı olan ve gerek su ürünlerinin karaya çıkışı gerekse diğer kıtalarla arasındaki yüksek ticaret hacmi nedeniyle Venedik Körfezi, yeni türlerin bu denize girişindeki önemli bir nokta ve Stefano Piraino, kendisiyle e-posta ile yapılmış bir röportajda, ​​bunun muhtemelen istilacı bir tür olduğu anlamına geldiğini söylüyor. 

Uzmanlar, P. benovici'nin nereden geldiğinden emin değiller, ancak deniz biyoloğu Mills, Hint Okyanusu'na özgü olabileceğine dair ihtimallerin güçlü olduğunu söylüyor. Hint Okyanusu, deniz altı yaşamına dair şaşırtıcı miktarda geniş bir çeşitlilik sunarken aynı azamanda dünyanın en az çalışılmış parçalarından birisi.

Bu denizanasının 2007 yılında Kuzey İrlanda'da 100.000 güçlü somon çiftliğini yok eden ve zehirli sokmalarıyla tanınan leylak rengi bir denizanası olan Pelagia noctiluca ile benzerlikler taşıdığını buldular. Fakat leylak denizanasından farklı olarak bu türün rengi daha çok kahverengi ile altın rengi arasındaydı.

Araştırmacılar şu an için P. benovici'yi yeni yeni tanımaya başlıyorlar ve bu türden elde edilecek çok fazla bilgi var. Denizanasını tutan balıkçıların çoğu eldiven giydiği için sokmasının neye benzediği de bilinmiyor. Piraino, yakından ilişkili türlerin balık yumurtası ve larvaları ile küçük kabukluları da yiyen etoburlar olmasına rağmen, ne yediğinden emin olmadıklarını söylüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]