Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Fotoğraf: Fredski2013
 

Cnidaria filumu içinde yer alşan Cotylorhiza tuberculata, Akdeniz'in yerel denizanalarından biridir. Şeklinden ötürü kızarmış yumurta denizanası olarak da bilenen bu canlı, yaygın isimi ise yaşadığı denizden alır: Akdeniz denizanası.

Cnidarian'ın pürüzsüz, yükselçe merkezi kubbesi, oluk benzeri bir halka ile çevrilidir. Üstten bakıldığında kızarmış yumurtaya benzediği için "kızarmış yumurta denizanası" olarak adlandırılır.

Marjinal lappetleri uzun ve dikdörtgen şeklindedir. Her ağız kolu tabanının yakınında çatallanır ve birkaç kez dallanır. Bazı büyük uzantılara ek olarak, disk benzeri uçlara sahip birçok kısa, kulüp şeklinde uzantılar vardır.

Akdeniz'deki en yaygın denizanalarından birisi olan C. tuberculata'nın gelişim aşamaları, diğer denizanalarına oldukça benzerdir. Planula olarak bilinen yüzen larvaları, scyphistomae adı verilen daha genç, sapsız polipleri, ephyrae olarak bilinen gelişmemiş genç yetişkin ara ürünleri ve medusa adı verilen yetişkin denizanası formlarını içerir. 

Bu denizanasının, denizdeki insan faaliyetlerine olan etkileri genellikle insanların denizdeki eğlencesi ve ticari çıkarları üzerinedir. Özellikle aşırı popülasyonların varlığı, turizmi doğrudan etkiler. Bu etkiyi azaltmak için ise, balıkçı teknelerindeki ağlarla toplanırlar.

Yaygın olarak çapı 17 cm kadar olan ama 40 cm'ye kadar büyüyebilen Akdeniz denizanasının zehrinin, insan üzerinde etkisi yok denecek kadar azdır. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa, en fazla kızarıklık ve kaşıntı ile kendini belli eder.

Bu denizanasının insanlara olan etkilerinden bir diğeri de yararlarıdır. C. tuberculata, organizmanın etkin hücreler arası boşluk bağlantısı iletişimi sayesinde mümkün kılınan belirli meme kanseri hücrelerine ilişkin belirtilen sitotoksisiteleri nedeniyle incelenmiştir.

Denizanasının meme kanserini hedeflemedeki sitotoksisitesini daha fazla araştırmak için daha fazla araştırma önerilmiş olsa da, konuyla ilgili hala çok fazla araştırma yok.

Kanser araştırmalarının temel amacı, sağlıklı hücreleri sağlam bırakırken, kötü huylu hücreleri seçici olarak öldüren tedaviler yaratmak olduğundan, Cotylhoriza tuberculata, bu insan rahatsızlıklarının tedavisi için bir model organizma haline gelebilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen bu bağlantıyı ziyaret edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]