Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Guardian'ın yakın zamanda yaptığı 44 araştırmaya göre, etli karides topları veya geleneksel balık ve cipslerin arasına sıkışırken, dünya çapında yanlış etiketleme için incelenen balıkların yaklaşık% 40'ının reklamı yapılan şey olmadığını düşünmek iştah açıcı olmayabilir.

Ancak İngiltere'de snapper olarak geçen ve nesli tükenmekte olan türlerden Bangladeş'te yıkıcı sonuçlarla satılan ölümcül balon balığına kadar her yerde deniz ürünleri sahteciliği yaşanırken, yemek için satın aldığınız balığın gerçekte "o balık" olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz?

Gıda standartları yetkilileri artık balıkları tanımlamak için DNA testini kullanabilir, ancak ortalama bir tüketici, yalnızca kendi duyularıyla donatılmış olarak balık pazarına gelir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nde (FAO) balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği politikasına danışan University College Dublin Gıda ve Sağlık Enstitüsü'nden Prof. Alan Reilly,

Fileto, balık satın almanın uygun bir yolu olabilir, ancak gerçekte hangi balık olduğunu kesin olarak söyleyebilmek için bir uzman olmanız gerekir. Morina balığı parçalandığında, dövüldüğünde, ekmeğin arasın konulduğunda veya sosta bekletildiğinde morina olduğundan emin olabilir misiniz?

diyor. Reilly, "Tüketiciler perakendecinin veya restoran işletmecisinin elinde." diyor.

 Avrupa'daki süpermarketler ve büyük markaların at eti skandalından bu yana gelişmekte olduğunu söylüyor. “Kandırıldıkları gerçeğiyle, sektörü uyandırdı. Ürünlerin gerçekliğini kontrol etmiyorlardı, ancak şimdi herkes onları kontrol ediyor ve güvenilir bir tedarikçiden satın alırken, güvenlik açığı değerlendirmesi için bir programa sahip olmaları gerekecek. Bunların hepsi sözleşmelere entegre edildi."

Marine Stewardship Council (MSC)'in Birleşik Krallık ve İrlanda ticari müdürü Seth McCurry, doğadan yakalanmış balıklar ve deniz ürünleri için mavi MSC etiketinin ve çiftlik ürünleri için yeşil Aquaculture Stewardship Council (ASC) etiketinin özgünlük ve menşe güvencesi sağladığını söylüyor.

Bu ürünler MSC gözetim zinciri standardını takip etmiş olacak, diyor "bu da ürünün sertifikalı bir balıkçı veya çiftliğe kadar izlenebilmesini sağlıyor". Dünya çapında yaklaşık 38.000 tesis, süpermarketler, balıkçılar, oteller ve restoranlardan işlemcilere, distribütörlere ve depolara kadar MSC sertifikasına sahiptir.

MSC, bağlı ürünlerinin DNA testini gerçekleştirir. McCurry, "Yanlış etiketleme oranları% 1'den az ve bu oldukça cesaret verici" diyor. MSC’nin 2019'da Current Biology dergisinde yayınlanan en son çalışması, 18 ülkedeki perakendecilerden elde edilen 1.402 ürün ve 27 balık türünü örnekledi. Test edilen 360 Birleşik Krallık ürününden 354'ü doğru şekilde etiketlendi. 

Bu oranların Guardian'ın analiz ettiği çalışmalardan çok daha iyi olmasının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, çalışmalar, en azından bazı mevcut yanlış etiketleme şüphelerinin olduğu balıklara bakma eğilimindeydi. İkincisi, çoğu balık sahtekarlığı denizde meydana geldiğinden - örneğin, balıklar işlenmek üzere balıkçı teknelerinden büyük aktarma gemilerine aktarıldığında, yanlış etiketlemeyi nispeten kolaylaştırdığında - MSC'nin tedarik zincirini izleme çalışması çok önemlidir. 

McCurry, "Sık sık aşırı avlanma hakkında konuşuyoruz" diyor, "ancak izlenebilirlik, insanların ne yediklerini potansiyel olarak tehlikeli olmadığını bilmelerini sağlamak için eşit derecede önemlidir. MSC, insanlara mavi etiketli bir ürün satın aldıklarında geri izlenebilecekleri ve bundan emin olmaları gerektiği konusunda güvence vermeye çalışıyor."

Ancak Reilly, MSC'nin "üye olmak için ödemeniz gereken özel sektör programı" olduğuna dikkat çekiyor. 2018 FAO'nun gıda sahtekarlığı raporunda belirtilen bazı balık sahtekarlığı çalışmalarının, MSC logosu ile satılan yanlış etiketlenmiş balıkları keşfettiğini söylüyor. Muhtemelen MSC üyesi olmayan şirketlerden daha düşük bir ölçekte gerçekleşiyor ve insanları tüketicileri kandırmaktan caydırmada çok olumlu olan pek çok şey var. Ancak bu, her şeyin doğru olduğu anlamına gelmez."

Reilly, plastik bir paket içindeki filetodan daha çok, tanımlanması çok daha kolay olan bütün balığı satın almanızı tavsiye ediyor. Birini kendiniz fileto yapmak konusunda titizseniz, balığı satın alın ve balık satıcınızdan sizin için fileto yapmasını isteyebilirsiniz.

Yanlış etiketlenmiş balıklar restoranlarda daha yaygın, çünkü tabakta gizlemek daha kolay ve bürokrasisi dükkânlara göre daha az. Bu nedenle restoranları balıklarının menşei konusunda incelemeye hazır olun. Balığın tabağınıza olan yolculuğunu açıklarken rahat olmalılar. MSC'nin çalışması, en yaygın ikamelerin hake yerine hoki ve morina için mezgit olduğunu buldu. 2017 yılında, Gıda Standartları Ajansı (FSA) tarafından yapılan bir araştırma, yayın balığı ve mezgitin morina balığı olarak satıldığını keşfetti ve Birleşik Krallık'ta örnekledikleri balıkların yaklaşık% 7'sinin başka bir tür gibi göründüğünü buldu.

60 farklı türü açıklayabilen veya nesli tükenmekte olan türlerin reklamını yapan, snapper ve skate gibi genel isimler kullanan balık satıcıları da şüpheyle karşılanmalıdır. Deniz Koruma Derneği (MSC'den farklı olarak MCS) tarafından üretilen Good Fish Guide uygulaması bilgi konusunda yardımcı olabilir.

Bir kez olsun, bunun balık fiyatı ile ilgisi var. Kendinizi piyasa fiyatıyla donatın ve tehlikeli anlaşmaları fark etmek için daha iyi bir konumda olacaksınız. Ulusal Gıda Suçları Birimi'nden Giles Chapman, "Genel olarak, tüketiciler rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılan yüksek kaliteli malzemeler içeren menü öğelerine karşı dikkatli olmalıdır" diyor.

"Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir."  

theguardian.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]