Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Sorun restoranlarda yaygın görünüyor. Avrupa restoranlarında yanlış etiketlemeyi incelemeye yönelik ilk büyük ölçekli girişimi temsil eden bir çalışma, 23 ülkedeki 180 restorandan sipariş edilen deniz ürünü örneklerini gizlice toplayan 100'den fazla bilim insanını içeriyordu. Menü açıklaması, tarih, fiyat, restoran adı ve adresiyle birlikte 283 numuneyi laboratuvara gönderdiler. Her örnekteki DNA, türleri tanımlamak için analiz edildi ve ardından menüdeki isimlerle karşılaştırıldı. Her üç restorandan biri yanlış etiketlenmiş deniz ürünleri satmıştı.

En yüksek restoran yanlış etiketleme oranları -% 40 ile % 50 arasında - İspanya, İzlanda, Finlandiya ve Almanya'da görüldü. Kara orfoz ("mero") ve Kelebek balığı en sık yanlış etiketlenen türler arasında yer alırken, turna levreği, dilbalığı, mavi yüzgeçli ve sarı yüzgeçli orkinos için müşterilerin siparişlerini alamama şansı % 50 idi.

Bazen balıklar benzer türlerle ikame edilir - örneğin bir ton balığı türü diğeriyle. Bununla birlikte, çoğu zaman, ikame tamamen farklı bir türdür.

Çok yaygın bir ikame de, az bilinen ve ucuz köpek - yayın balığı veya Pangasius'tur. Bu balık grubu, Vietnam ve Kamboçya'da yaygın olarak yetiştirilmektedir ve morina balığı, dil balığı ve mezgit balığı gibi diğer beyaz balıklara benzer bir tada ve dokuya sahiptir. 

Diğer ikameler daha rahatsız edicidir. Örneğin, Singapur pazarlarından satın alınan karides köftesi gibi karışık deniz ürünleri ürünleri % 38,5'lik bir yanlış etiketleme oranı kaydetti. Araştırmacılar, karides toplarında tekrar tekrar domuz DNA'sı içerdiğini buldu.

Ve Çin'de, yerel pazarlardan satın alınan 30 ticari markadan 153 kavrulmuş balık filetosu ürünü, ölümcül balon balığı ailesinden bazı ikameler de dahil olmak üzere, "en az % 58'lik endişe verici bir yanlış beyan oranını" ortaya çıkarmak için test edildi.

İkame edilmiş balıklar sağlık açısından risk oluşturabilir. Bazı ton balığı türlerinin sık kullanılan bir alternatifi, sindirimi zor yağlı bir balık olan, yılan uskumru balığı olarak da bilinen Escolar'dır. Diğerlerinin sağlığı tehdit edebilecek benzersiz parazitleri vardır ve daha az besleyicidir: tilapia, kırlangıç ​​balığı için bir ikame olduğunda, insanlar daha düşük omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri dahil olmak üzere daha düşük besin seviyelerine sahip bir balık yiyorlar.

Yanlış etiketlemeyle ilgili olarak 20'ye yakın soruşturma yürüten Oceana, 2016 yılında 55 ülkeden 200 araştırmanın küresel bir incelemesini yaptı ve balıkçılar, süpermarketler ve restoranlardan alınan ortalama beş balıktan birinin yanlış etiketlendiğini ortaya çıkardı.

Durum düzeliyor gibi görünmüyor. 2019'da Oceana, altı Kanada kentindeki gıda perakendecilerinden ve restoranlardan test ettiği numunelerin % 47'sinin yanlış etiketlendiğini buldu. 

British Columbia Üniversitesi Okyanuslar ve Balıkçılık Enstitüsü'nde bir balıkçılık ekonomisti olan Rashid Sumaila, daha popüler ve pahalı türlerin yerine düşük değerli balıkları satmak için önemli bir ekonomik teşvik olduğunu ve yasadışı olarak yakalanan balıkları "aklamak" için daha da fazla para kazandığını söylüyor.

Sumaila, 2020 yılında yaptığı bir çalışmada, her yıl 8 ila 14 milyon ton arasında balığın yasa dışı olarak yakalandığını hesapladı. Ağırlık olarak "Bu, her yıl 15 ila 20 milyon inek çalınmaktadır" dedi. 

"Balık aklama" genellikle Afrika, Asya ve Güney Amerika kıyılarında yabancı bayraklı gemilerin faaliyet gösterdiği büyük "uzak" filoların yasadışı, rapor edilmemiş ve düzenlenmemiş (IUU) yakalamalarıyla bağlantılıdır. Genellikle, yakalanan büyük aktarma gemilerinde işlenir, burada yasal ve yasa dışı balıkların yanlış etiketlenmesi ve karıştırılması göreceli olarak gizli yapılır. Deniz ürünleri tedarik zinciri boyunca izleme ve şeffaflık zayıf olduğu için yakalanma riski düşüktür. Sumaila, "İnsanlar bunu yaparak çok para kazanabilirler" dedi.

Yasa dışı, kontrolsüz ve kayıt dışı balıkçılıkla mücadelenin önemine dair bir yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Diğerleri ise kaybeder. Balık aklama, yılda 26 milyar - 50 milyar dolar (19 milyar - 36 milyar sterlin) arasında bir ekonomik kayıpla sonuçlanıyor. Sumaila'nın çalışması, yasadışı veya sahtekarlıkla etiketlenmiş balıkların hukuk sektörünün altını çizerek dürüst oyuncuların rekabet etmesini zorlaştırdığı sonucuna vardı. Çok aşındırıcı, dedi. "Durdurulmazsa, yasadışı balıkçılık sadece büyür."

Neden yasadışı balıkçılığa karşı küresel mücadelenin içinde yer almalıyız? 

theguardian.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir. 

Bu serinin ilk bölümünü okumak için lütfen buraya tıklayın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]