Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Fotoğraf: Holger Krisp

Tıbbi sülük, tedavi amaçlarla kullanılan Hirudo medicinalis gibi sülük türleridir. Bir dizi bozukluğun tedavisi ve önlenmesi için kullanılabilecek birkaç başka sülük türü de vardır; Bunlar Hirudo troctina, Hirudo orientalis ve bizim de yakından tanıdığımız Hirudo verbana'yı içerir. Hirudinaria manillensiss, bir Meksika sülüğü iken, Macrobdella decora, sülük tedavisi için kullanılan bir Kuzey Amerika sülüğüdür. Fakat, bu sülükleri kullanmadan önce bir hekime danışmanız önemlidir. Ayrıca tedaviden önce sülüklerin tedarik edildiği yerlerin de bilinmesi, sağlığınız için çok önemlidir.

Sülüklerin genel morfolojisi, aynı kategoriye ait diğer türlerin çoğuna benzer olsa da, fark, sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabilecek bileşiklerinde ve özelliklerinde yatmaktadır. Tıbbi sülükler çiftleşme yoluyla çoğalabilen ve suya yakın yerlerde ve ayrıca nemli, gölgeli yerlerde yaklaşık 50'lik kümeler halinde yumurtlayarak çoğalabilen hermafroditlerdir.

Tam olarak olgunlaşmış tıbbi sülükler yaklaşık 20 cm uzunluğundadır ve yeşilimsi veya kahverengimsi renktedir. Her iki ucunda ön emici ve arka emici olarak bilinen bir emici var. 

Ön emici, beslenmede kullanılan dişler ve çeneden oluşurken, arka emiciyi kaldıraç için kullanılır. Tıbbi sülükler üçlüdür, yani konağı kesmek için kullanılan içlerinde yaklaşık 100 keskin diş bulunan minik testereler gibi görünen üç çeneleri vardır.

Tıbbi sülüklerin temel sağlık yararları, bu kesiler yoluyla konağın vücuduna salınan hirudin adı verilen bir antikoagülanla ilişkilendirilebilir. Kesiler, ters Y'ye benzeyen bir iz bırakır. Sülükler, deriyi deldikten sonra kan emer ve anestezik ajanlarla birlikte hirudin enjekte eder. Ev sahibinin vücuduna salınan bu bileşikler kişiye sayısız sağlık yararı sağlar. 

Tıbbi kullanım için tıbbi sınıf sülükler ve sülük kalitesi

Tıbbi sınıf sülükler, Hirudo, Hirudo medicinalis'in en iyi türlerinin büyük bir popülasyonunu üreten tipik doğal yaşam alanından elde edilebilir. En kaliteli sülükler, Avrupa ve Asya'nın tamamına yayılan bölgelerde de bulunabilir. Özbekistan ve Kazakistan da Tıbbi sınıf sülüklerin bulunabileceği dünyanın tercih edilen bölgeleridir.

Bu tıbbi sülükler ılıman iklimlerde çamurlu tatlı su havuzlarında yetiştirilir. Ancak, geçtiğimiz yüzyıllarda bu bölgelerin sülük toplayıcıları tarafından sömürülmesi, türlerin sadece birkaç dağınık popülasyonunu bırakmış ve doğal ortamlarında bir azalmaya neden olmuştur. Tıbbi kalitede sülükler, onlar için tercih edilen besin kaynakları olduğu için çiftliklerdeki atlardan da elde edilebilir.

Şimdi, tıbbi sülükler IUCN tarafından "neredeyse tehdit altındaki türler" olarak kabul ediliyor ve bu nedenle, doğal aralıkları aracılığıyla yasal olarak korunuyorlar. Tıbbi sülüklerin doğal yaşam alanı, onların neslinin tükenmesini önlemek ve insanların kendileri tarafından sağlanan çok sayıda sağlık yararından yararlanmaya devam etmelerini sağlamak için Özel Bilimsel İlgi Alanları olarak belirlenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]