Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

 


Bu yazı tıbbi tedavi önerisi içermez. Amacı yalnızca bir su ürünü olarak sülüğün tedavi amaçlı olarak kullanımına dair bilgi vermektedir. Sülük tedavisi yönlendirmesi için lütfen hekiminize danışın.

Eski Mısır zamanından beri, sülükler tıpta sinir sistemi anormalliklerini, diş problemlerini, cilt hastalıklarını ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Günümüzde çoğunlukla plastik cerrahi ve diğer mikrocerrahilerde kullanılmaktadırlar. Bunun nedeni, sülüklerin kan pıhtılarını önlemek için çalışan peptidleri ve proteinleri salgılamasıdır. Bu salgılar aynı zamanda antikoagülanlar olarak da bilinir. Bu, iyileşmelerine yardımcı olmak için kanın yaralara akmasını sağlar.

Şu anda, sülük tedavisi, komplikasyonları önlemenin basit ve ucuz yolu nedeniyle bir canlanma görüyor.

Sülük tedavisi nasıl çalışır?

Öncelikli olarak, tıbbi amaçlı olarak yalnızca iki tür sülük kullanılır. Bunlardan ilki Hirudo medicinalis ve diğeri de Hirudo verbana'dır.

Tıbbi sülüklerin küçük diş sıralarına sahip üç çenesi vardır. Bir kişinin cildini dişleriyle delip tükürüklerine antikoagülan sokarlar. Sülükler daha sonra tedavi gören kişiden bir seferde 20 ila 45 dakika kan almalarına izin verilir. Bu, sülük başına 15 mililitreye kadar nispeten az miktarda kana eşittir. 

Sülük tedavisinin kullanılabileceği birkaç durum vardır:

Diyabetin yan etkileri nedeniyle uzuv kesilmesi riski olanlar, kalp hastalığı teşhisi konulanlar ve yumuşak dokularının bir kısmını kaybetme riskiyle kozmetik ameliyat geçirenler yararlanabilecek kişilerdir. Terapi ayrıca kan pıhtılarını ve varisli damarları tedavi etmek için önerilmiştir.

Anemi, kan pıhtılaşma koşulları veya riskli arterleri olan kişiler sülük tedavisi için aday değildir. 18 yaşın altındaki çocukların ve hamile kadınların da genellikle bundan kaçınmaları tavsiye edilir.

Sülük tedavisi için tıbbi uygulamalar

Bir seans sırasında canlı sülükler kendilerini hedef bölgeye bağlar ve kan alır. Kanı incelten ve pıhtılaşmayı önleyen protein ve peptitleri serbest bırakırlar. Bu, dolaşımı iyileştirir ve doku ölümünü önler. Sülükler, genellikle iz bırakmadan iyileşen küçük, Y şeklinde yaralar bırakır.

Sülükler kan dolaşımını artırmada ve kan pıhtılarını parçalamada etkilidir. Dolaşım bozukluklarını ve kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilmeleri şaşırtıcı olmamalıdır.

Sülük tükürüğünden türetilen kimyasallar, aşağıdakileri tedavi edebilen farmasötik ilaçlara dönüştürülmüştür:

 • hipertansiyon
 • varisli damarlar
 • hemoroid
 • cilt problemleri
 • artrit

Klinik araştırmalar, sülük tedavisinin yaygın eklem hastalığı osteoartriti için uygun bir tedavi olduğunu düşündürmektedir. Sülük tükürüğündeki anti-enflamatuar ve anestezik özellikler, etkilenen eklem bölgesindeki ağrı ve hassasiyeti azaltır.

Kalp hastalığı

Kalp hastalığı olan kişiler, iltihaplanma ve kan akışını iyileştirmek için potansiyel nedeniyle sülük tedavisi kullanırlar. Son birkaç yılda, sülük tedavisi, vasküler hastalığı ve bozuklukları olan kişiler için kabul edilebilir bir alternatif tedavi haline geldi. 

Kanser

Sülük tedavisi kullanan kanser tedavileri, trombosit inhibitörleri ve sülük tükürüğünde bulunan özel enzimler nedeniyle araştırılmaktadır. Bazı kan kanserleri olan kişilerin sülük tedavisi kullanmaları tavsiye edilmezken, akciğer kanserinin etkilerini yavaşlattığı gösterilmiştir. Hayvan testleri ayrıca, sülük tükürüğünün farelere doğrudan enjekte edilmesinin kanser hücrelerinin kolonizasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu da göstermektedir.

Sülükler diyabete yardımcı olabilir mi?

Diyabetin ilerlemesi çok sayıda soruna neden olabilir. Bu sorunlar, kanın ayak parmaklarına, parmaklara, ellere ve ayaklara ulaşmasını sınırlayan veya engelleyen damar hastalıklarına yol açabilir. Kan akışı ciddi şekilde kısıtlandığında, etkilenen doku ölebilir. Bu, diyabetli kişiler arasında ampütasyonun önde gelen nedenidir. Diyabet komplikasyonları nedeniyle bir parmak veya uzuv kaybı dünya çapında milyonlarca insan için büyük bir endişe kaynağıdır.

Bu süreci durdurmanın en etkili yolu, kan pıhtılaşması riski olmadan etkilenen dokulara dolaşımı artırmaktır. Araştırma, sülük tedavisinin bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Sülük tükürüğündeki Hirudin maddesi kanı inceltir ve pıhtılaşmasını önler. Diyabetli insanlar daha kalın kana sahip olma eğiliminde olduğundan, Hirudin, kanı incelterek kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, Hirudin'in diyabet tedavisinde kullanıldığı durumlarda olumlu sonuçlarını gözlemlediler.

Yakın tarihli bir vaka çalışması, sülük tedavisini içeren geleneksel Unani tıbbının, 60 yaşındaki diyabetli bir kadının ayağını kurtarmaya nasıl yardımcı olduğunu gösterdi. Sülük tükürüğünün sentetik formları artık var, ancak araştırmacılar, bir seansta dört sülük kadar az kullanmanın, ampütasyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler. 

Kozmetik kullanım için sülük tedavisi

Sülükler, yumuşak dokuyu korumak ve yüz rekonstrüktif cerrahi sonrası iyileşmeyi teşvik etmek için popüler hale geldi. Hem eski hem de yeni vaka çalışmalarında, sülük tedavisinin aşağıdakileri etkileyen rekonstrüksiyonlarda olumlu sonuçların şansını artırdığı gösterilmiştir:

 • burun
 • alın
 • meme
 • yanak
 • el ve ayak parmakları

Sülük tedavisinin bu ameliyatlar sırasında ve sonrasında kanın pıhtılaşması üzerindeki etkisi vücudun daha doğal ve tam olarak iyileşmesine yardımcı olur.

Sülük tedavisinin kan dolaşımına sağladığı faydalar, bazı kişilerin kafa derisindeki kellik ve saç dökülmesini tedavi etmek için sülük tedavisi kullanmasına da neden olmuştur.

Yan etkiler var mı?

Sülük tedavisi hem kolaydır hem de diğer tedavilere göre daha düşük yan etki riski vardır. Ancak bazı riskler vardır. Bazen ilaca dirençli bakterileri içeren bir bakteri enfeksiyonu riski vardır, bu nedenle sülüklerin düzenlenmiş bir ortamın dışında olduğundan emin olun. Bu nedenle, otoimmün hastalık ve çevresel faktörler nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler sülük tedavisi için iyi adaylar değildir.

Sülük tedavisinden sonra bir şeyler ters giderse, tedavi edilen alandan kan sızar ve sülük ısırığının yeri kapanmaz. Bazen sülükler, vücudun tedaviye ihtiyaç duymadığınız başka bir bölgesine geçmeye çalışarak gereksiz kan kaybına neden olur. Bazen sülük tedavisi sırasında veya sonrasında kişi sülük tükürüğüne alerjisi olduğunu keşfedecektir. Bunun gibi komplikasyonlar ortaya çıkarsa hemen bileceksiniz ve artık bu tedavi yöntemine aday olmayacaksınız.

healthline.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

2 yorum:

 1. Bir su ürünleri mühendisi olarak yüksek lisans tezimi tıbbi sülük yetiştiriciliği üzerine yaptım. Şuan doktora tezimi de aynı alanda yapıyorum. Ülkemizde çok yeni bir alan ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Aynı zamanda muazzam ekonomik bir ürün. Ülkemiz su ürünleri sektörü açısından büyük potansiyele sahip. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Devamını bekliyoruz. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu sülük serisi 4 yazı. Aslında bir de video hazırlamak iyi olurdu. Siz ne dersiniz?

   Sil

Bottom Ad [Post Page]