Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Nesnelerin İnterneti (IoT), çiftlik yönetimi süreçlerini geliştirme ve karlılığı artırma potansiyeli nedeniyle su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinde yeni yeni kendinden söz ettirmektedir. Teknoloji ve su ürünleri yetiştiriciliği birbiriyle daima etkileşim içinde olan iki farklı disiplindir ve bazılarımız halihazırda işe yarayan şeyleri yeniden keşfetme riskini almayı tercih etmez. Özellikle bu, işleri yapmanın yeni yollarına uyum sağlamak için önemli miktarda zaman ve kaynak ayırmak anlamına geliyorsa.

İşte basit bir IoT açıklayıcı, şimdi veya gelecekte düşünmeniz gereken bir şey olup olmadığına kendiniz karar verebilmenizi sağlar.

IoT nedir ve neyle ilgilidir?

Nesnelerin İnterneti, insan etkileşimi olmadan verileri otomatik olarak "konuşan" veya aktaran bağlı cihazlar, mekanik ve dijital makineler veya nesnelerden oluşan bir sistemdir. İnternet başlangıçta insandan insana ve insandan makineye etkileşim için tasarlandıysa, insanların herhangi bir cihazda herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde iletişim kurmasına veya bilgiye erişmesine izin verdiyse, IoT İnternet'in kapasitesini "nesneler" olarak genişleterek görevleri benzer şekilde gerçekleştirebilirler.

Makineler otomasyon için programlanabilir, IoT'nin farkı nedir?

Örneğin bir çalar saati, saat sabah 5'te havuzları yemlemek üzere sizi uyandırması için ayarlayabilirken IoT, siz uyanmadan önce havuzların sıcaklığını, suyun içindeki oksijenin çözünürlüğünü, sudaki diğer gazların yoğunluğunu, balıkların stresini ve su kalitesi ile ilgili diğer paramatreleri ölçüp üzerine bir de size kahve demleyip duşunuzun suyunu ısıtır.

Sürücüsüz arabaların arkasındaki teknolojiye benziyor, havalı ve biraz korkutucu ama su ürünleri yetiştiriciliğinde nasıl uygulanıyor?

IoT, "akıllı balık çiftçiliğini" destekler. Su ürünleri yetiştiriciliği bağlamında “şeyler” balık, kabuklu deniz ürünleri veya algler, besleyiciler ve hatta havuzunuzdaki su olabilir. IoT ile, balık yetiştiriciliği için en uygun ortamı sağlamak üzere önceden ayarlanmış parametrelere göre havuzunuzdaki su kalitesini gerçek zamanlı olarak izlemek için sensörleri kullanabilirsiniz. Doğrudan kaynaktan sensörler kurarak tanklarınıza giren su kalitesini kontrol edebilirsiniz. Sistemi, balıklarınızı yalnızca aç olduklarında besleyecek şekilde bile programlayabilirsiniz. IoT, havuzunuzu yönetme şeklinizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir ve işinizi büyütmeye odaklanabilmeniz için hantal manuel süreçleri ortadan kaldırır. 

Şu anda IoT kullanan çok sayıda balık çiftçisi var mı?

Su ürünleri yetiştiriciliği dünyasında, Kuzey Amerika'dan Orta Doğu'ya ve Asya'ya kadar çok sayıda IoT'yi “erken benimseyenler” var ve hem maliyet hem de süreç geliştirme perspektiflerinden sistemin faydalarını onaylıyorlar. Ayrıca su ürünleri yetiştiriciliği için tasarlanmış IoT tabanlı uygulamalar geliştiren birçok şirket var. Bu şirketler, düzenli olarak elde edilen su kalitesi verilerine dayanarak yemi ayarlamak gibi gerçekten harika şeyler yaratarak çiftçilerin daha iyi Yem Dönüşüm Oranı (FCR) elde etmelerine olanak tanıyor. Havuzdaki çözünmüş oksijen seviyelerine göre havalandırıcıları kontrol eden programlar oluştururlar ve bu da çiftçilerin güç maliyetlerinden tasarruf etmesine yardımcı olur. Sistem ayrıca havuz ortamındaki herhangi bir şeyle hemen ilgilenilmesi gerektiğinde çiftçilere sesli uyarılar gönderebilir. Yapabileceğiniz uygulamaların sonu yoktur.

Umut verici görünüyor, ancak bir IoT sistemi kurmak için hangi yatırımları yapmam gerekiyor?

Tipik bir IoT sisteminin beş bileşeni vardır:

Ortamdan sürekli olarak veri toplayan ve WiFi veya Bluetooth gibi kablosuz ağ ile bağlanan cihazlara ve sensörlere ihtiyacınız var. Ayrıca, ağınıza giren ve çıkan trafiği yönetmek için bir ağ geçidine, verileri depoladığınız buluta bağlantıya ve izlemek istediğiniz bilgi veya parametrelere göre verileri analiz eden analitik gerekli.Örneğin havuz suyunun pH'ını ölçen bir sensör. Son olarak, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde verileri görüntülediğiniz ve komutları uyguladığınız bir kullanıcı arayüzü.

IoT sistemleri pahalı mı?

Herhangi bir yeni teknoloji yüksek bir fiyat etiketine sahip olma eğilimindedir, ancak olgunlaştıkça ve daha fazla insan kullandıkça fiyat düşer. Nihayetinde maliyet, IoT'nin etkin olmasını istediğiniz operasyonun ölçeğine bağlı olacaktır. Birçok IoT sistemi ve uygulama sağlayıcısı, küçük ölçekli operasyonları olan çiftçiler için ürünler geliştiriyor. Ayrıca 5G bağlantısının kullanılabilir olacağı zamanı da dört gözle bekliyorlar. 5G daha hızlı bağlantıya izin verir, böylece verileri analiz etmek daha hızlı ve daha uygun maliyetli olur.

aquaculturenorthamerica.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]