Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Dalatias licha - Kitefin köpekbalığı

 Dünyanın öbür tarafından,  Avusturalya'nın da ötesinden, Yeni Zelanda'dan köpekbalıkları alemini ilgilendiren yeni gelişmeler var. Özellikle karanlıkta ışıldamak suretiyle oldukça üzerlerine ilgiyi toplamayı başlayan köpekbalıklarına 3 yeni üye daha katıldı.

Bu keşif aynı zamanda denizde 180 cm'ye kadar büyüyebilen ve en büyük ışıldayan omurgalı olma özelliğini gösteren Dalatias licha - Kitefin köpekbalığını da içeriyor.

Yeni Zelanda açıklarındaki köpekbalıklarını inceleyen bilim adamları, derin denizden üç köpekbalığı türünün karanlıkta parladığını keşfettiler. Bunlardan biri şu anda bilinen en büyük ışıldayan omurgalı olan Kitefin köpekbalığını da içeriyor.

Biyolüminesans, canlı organizmalar tarafından kimyasal bir reaksiyon yoluyla, görünür ışığın üretimidir ve deniz yaşamı arasında yaygın bir fenomendir. Ancak bu, ilk kez Kitefin köpekbalığı, kara karınlı fenerbalığı ve güney fener balığında belgelenmiş ve analiz edildi.

Işıldama görülen köpekbalıkları, Ocak 2020'de Yeni Zelanda'nın doğu kıyısındaki Chatham Rise'deki balık araştırması sırasında toplandı. 180 cm'ye kadar büyüyebilen kitefin, şu anda bilinen en büyük parlak omurgalı: Araştırmacıların "dev ışıklı köpek balığı" dediği şey.

Belçika'daki Université Catholique de Louvain ve Yeni Zelanda'daki Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmacılar, bulguların gezegendeki en az çalışılmış ekosistemlerden biri olan derin denizlerdeki yaşam anlayışımıza yansımaları olduğunu söylediler.

Köpekbalıklarının tümü, okyanusun mezopelajik veya "alacakaranlık" bölgesi olarak bilinen, 200 ila 1.000 metre derinlikte, ötesine güneş ışığının nüfuz etmediği yerde yaşar. Aşağıdan bakıldığında, köpekbalıkları suyun parlak yüzeyine karşı arkadan aydınlatılmış gibi görünür ve onları saklanacak hiçbir yeri olmayan potansiyel yırtıcı hayvanlara maruz bırakır. Bu üç türün parlayan alt karınlarının onları aşağıdan gelebilecek herhangi bir tehditten kamufle etmeye yardımcı olabileceği, araştırmacılar tarafından öne sürülüyor.

Kitefin köpekbalığı gibi predatörü az olan ya da hiç olmayan balıkların durumunda, yavaş hareket eden türlerin, yiyecek ararken okyanus tabanını aydınlatmak veya avına yaklaşırken kendini gizlemek için doğal ışıltısını kullanması mümkündür. 

Araştırmacılar, Frontiers in Marine Science dergisinde yayınlanan bir makalede, hipotezlerden birini doğrulamak ve türün biyolüminesansının nasıl işlediğini ve av-yırtıcı ilişkiler için olası etkilerini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Derin denizin enginliği ve bu bölgede ışıklı organizmaların oluşumu göz önüne alındığında, derinlikte ışık üretmenin gezegenimizdeki en büyük ekosistemi yapılandırmada önemli bir rol oynaması gerektiği artık giderek daha açık hale geliyor.  

Belçika'daki Catholique de Louvain Université Deniz Biyolojisi Laboratuvarı'nın baş araştırmacısı Jérôme Mallefet şunları söyledi: “Kitefin köpekbalığının parlak yapısı bilinmiyordu ve sırt yüzgecindeki parıltı bizi hala çok şaşırttı. Neden? Hangi amaçla? "

Köpekbalıklarının yaşadığı bölgelerin büyüklüğü, bu tür bir çalışmayı çok zorlaştırıyor, dedi. "Diğer iki Etmopterus köpekbalığı da belgelenmedi, bu yüzden bu ilk."

Mallefet, çalışmaya devam etmek ve daha parlak türler aramak için yakında denize dönmeyi umuyor. 

The Guardian'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]