Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Klorella ile birlikte en yaygın şekilde bulunabilen diğer deniz yosunu çeşidi Spirulinadır. Tıpkı onun gibi bir mikroalgdir ancak  proteinlerin yapı taşı olan amino asitler ve protein içeriği Klorella'dan yaklaşık %60 daha yüksektir.

Spirulina'nın biraz et, yumurta ya da sütten biraz daha az olan metiyonin, sistein ve lisin miktarları onu  ve Klorella'yı, sayılan besinlerle aynı seviyede bir protein kaynağı olarak göstermiyor gibi görünsede, Spirulina, diğer algler, karasal kökenli baklagiller veya tahıllar gibi diğer bitkisel kökenli protein kaynaklarından hâlen oldukça üstündür.

Spirulina'nın yaklaşık % 7'si lipiddir ve gama-linolenik asit (GLA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) dahil diğer temel yağ asitleri yönünden zengindir. Balık yemeyen veya yeterince yağ veya protein almakta zorlanan bir vegan veya vejeteryan için bu gerçekten iyi bir haberdir çünkü, beyninizin ve sinir sisteminizin bozulmasını önlemek için ihtiyaç duyulan şeylerle dolu bir okyanustur.

Spirulina, B vitamini (ancak B12 değil), C vitamini, D vitamini, E vitamini ve potasyum, kalsiyum, krom, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, sodyum ve çinko gibi mineraller ve vitaminler yönünden zengin bir kaynaktır. Dert etmeyin, B12 vitaminini alabileceğiniz gıdalarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bitkilerle karşılaştırıldığında Spirulina aynı zamanda dünyadaki en yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahiptir. Dünyadaki en yüksek beta karoten konsantrasyonu, bağırsağınızdaki iyi bakteriler için harika bir yakıt kaynağıdır ve anne sütünden sonraki ikinci en yüksek Omega 3 konsantrasyonuna sahiptir. Üstelik, porsiyon başına sadece bir kalori olmasına rağmen 40'ın üzerinde vitamin ve mineral içerir.

Az miktarda spirulina yalnızca fiziksel enerjiyi ve zihinsel odaklanmayı artırmakla kalmaz, aynı zamanda besin yoğunluğu, büyük miktarlarda başka takviye alma ihtiyacının yerini alabilir. Hem Spirulina hem de Klorella yosunu kaynakları, çocuklar için güvenlidir. Spirulina'nın yüksek konsantrasyondaki antioksidan ve temel yağ asitleri kalp ve beyin sağlığına katkıda bulunur, kan basıncını normalleştirir, anemiyi düzeltir, sağlıklı kolesterol seviyelerini normalleştirir ve hatta kanser riskini azaltır. En önemlisi, spirulina bunu kafein, şeker, kimyasal veya reçetesiz yapabilir.

Spirulina kırktan fazla vitamin ve mineral içerir yapısının neredeyse % 60'ı proteindir. Dünyadaki ağırlıkça en yüksek protein konsantrasyonu ve bifteğin üç katıdır. Spirulina aynı zamanda Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki açlığa cevap olarak öne çıkarılmakta; ayrıca, diğer meyve veya sebzelerden yaklaşık bin kat daha fazla olan besleyiciliği NASA tarafından onaylandı.

Spirulina'daki protein, vücudunuzun üretemediği sekiz temel amino asidin tümü dahil olmak üzere yirmi amino asitten on sekizini içerir ve bu da onu tam protein yapar. Aminoasitler yapılandırılmamıştır, bu da hızlı ve kolay bir şekilde emildikleri anlamına gelir. Havuçtan daha fazla beta karoten, ıspanaktan daha fazla demir içerir; yaban mersinden daha fazla antioksidan, sıvı klorofilden daha fazla klorofil ve doğanın diğer mükemmel besini olan anne sütüyle neredeyse aynı olan bir beslenme profiline sahiptir.

Klorella protein açısından zengin olmakla birlikte, Spirulina protein bakımından daha da zengindir ve ayrıca kas iyileşmesi ve onarımı, amino asitler ve yağ asitleri için mükemmel bir diyet kaynağıdır. Özellikle vejeteryan veya vegan beslenme alışkanlığına sahipseniz ve et yemiyorsanız hatta yeterince yağ almakta güçlük çekiyorsanız Spirulina tam size göre bir yiyecektir.

Spirulina da tıpkı Klorella gibi gıda takviyeleri satan yerlerden tedarik edilebilmektedir.

bengreenfieldfitness.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]