Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Şu an için yaşadığımız çevrede, hayatımıza biraz deniz yosunu katmak istediğimizde yaygın olarak bulabileceğimiz iki türden birisi Klorella'dır. Chlorellaceae ailesi içindeki çok fazla türden oluşan bu su yosunu grubu, doğada bilinen en yüksek kalitede klorofil içeren tek hücreli tatlı su mikro yosunudur.

Klorofil, hemoglobine çok benzer bir kimyasal yapıya sahiptir ve bu özellikleri nedeniyle kanda oksijen taşıyabilir ve kırmızı kan hücresi sayınızı artırabilir. Kan dolaşımınızdaki klorofil kombinasyonunun ve güneş ışığına maruz kalmanın aslında herhangi bir kalori yemeden ATP üretmenize izin verebileceğini gösteren araştırmalar bile var.

"Yeşillik" takviyelerinin popüler bileşenlerinden olan buğday çimi, arpa ve yonca gibi diğer ticari klorofil kaynaklarına kıyasla, klorella buğday otundan beş kat, arpadan on iki kat ve yoncadan neredeyse on kat daha fazla klorofil içerir.

Yüksek klorofil seviyelerinden kaynaklanan aşırı fotosentetik etkinliği nedeniyle, klorella çok çekici bir potansiyel gıda ve enerji kaynağıdır. Protein ve diğer temel besin maddeleri açısından da değerlidir ve kurutulduğunda yaklaşık % 45 protein, % 20 yağ içerir. Geriye kalanı ise 20 % karbonhidrat, % 5 lif ve % 10 mineraller ve vitaminlerden oluşur.

İlginç bir şekilde, klorella aynı zamanda nihai hayatta kalma ve çoğaltma için programlanmış gibi görünüyor ve her 20 saatte bir miktarı neredeyse dört katına çıkaran çok benzersiz bir yeteneği var ki bu, dünyadaki başka hiçbir bitki veya maddenin yapamayacağı bir şey. Bu benzersiz yeteneğin arkasında ise Klorella'nın ağırlığının %3'ünün RNA, %0,3'ünün DNA olmasıdır. Klorella'nın sahi olduğu bu DNA / RNA oranı sayesinde, Klorella gezegendeki yiyeceklerin içinde en yüksek RNA / DNA nükleik asit bileşenlerinden bazılarını içerir.

Kendi vücudumuzda RNA ve DNA hücresel yenilenmeden, büyümeden ve onarımdan sorumludur ve aynı nükleik asitlerin miktarı yaşla birlikte önemli ölçüde azalır ki, açıklaması gemide artık yeterli nükleik asit bulunmamasıdır. Nükleik asitlerdeki eksiklik yaşlanmaya, zayıflamış bir bağışıklık sistemine ve hızlı bir şekilde iyileşememeye neden olur.

Klorella, yüksek RNA ve DNA içeriği sayesinde, bu yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve yaşlanmayla ilişkili birçok kronik, dejeneratif hastalığın başlangıcını önlemeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla günlük aktivitelerin ve egzersizlerin yapılmasını da kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Klorella hücre duvarının sindirilemeyen selülozu, kurşun, cıva ve kadmiyum gibi ağır metalleri çekebilir ve bunlara bağlanabilir ve bunların vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilir. Doğal detoksifikasyon özellikleri, klorella'nın birçok gıdada bulunan çevresel kirleticilerden ve toksinlerden kaynaklanan zararı tersine çevirmenin iyi bir yolu olduğu anlamına gelir. Metallerin süzülmesine ek olarak, hidrokarbon pestisitlerin, herbisitlerin ve böcek ilaçlarının uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir ve ayrıca vücudunuzun değerli toksin filtresi olan karaciğer üzerinde koruyucu etkiye sahip olabilir.

Klorella, günümüzde gıda takviyeleri tedarik edilen merkezlerden ve hatta online olarak internetten çeşitli formlarda tedarik edilebilmektedir.

bengreenfieldfitness.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]