Çinko fazlasının belirtileri nelerdir ve çinko fazlalığının vücutta yarattığı etkiler nelerdir?

Şimdiye dek çinko alabileceğiniz besin kaynaklarını ve çinkonun sizin için olan faydaları hakkında bazı bilgilere yer verdik. Sırada fazla miktarda çinko almanın yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Kötü huylu kolesterolü yükseltebilir

Kolesterol, sağlık ve beslenme söz konusu olduğunda kötü bir kelimedir. Büyük ölçüde arterleri tıkamakla suçlanır ve tıkalı arterlerin çok ciddi sonuçları olabilir. Beslenme hakkında daha çok şey öğrendikçe, kötü olarak tanımladığımız LDL kadar iyi kolesterollerin de olduğunu öğrendik.

HDL kolesterol aslında kan damarlarının tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu, kan dolaşımınızda bir miktar bulundurmanın oldukça iyi olduğu anlamına gelir. Çalışmalar çinkonun kanınızdaki HDL kolesterolü düşürme yan etkisine sahip olduğunu göstermiştir. Bu, kalp hastalığı veya kardiyovasküler sistemle ilgili başka komplikasyonlar geliştirme şansınızı artırabilir.

Bağışıklık sistemini baskılayabilir

Çevremizde potansiyel olarak bizi hasta edebilecek patojenler var. Yine de çoğu zaman, istenmeyen davetsiz misafirlerle savaşmaya yardımcı olan doğal bağışıklık sistemimiz sayesinde bunlara karşı güvendeyiz. Bizi güvende tutmaya yardımcı olur ve bu sistemin olabildiğince güçlü olmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız.

Vücudunuzdaki çok fazla çinko, bağışıklık sisteminizi baskılama etkisine sahip olabilir. Çalışmalar, sağlıklı erkeklerde aşırı çinko alımının bir sonucu olarak bağışıklık tepkisinin azaldığını göstermiştir. Enfeksiyonlara çok kolay yakalanma eğilimindeyseniz, çinko takviyelerinden uzak durmayı düşünmelisiniz.

Ağızda metalik bir tat bırakabilir

Tat alma duyumuz bizim için çok önemlidir. Çürüyen veya toksik olan yiyecekleri tespit etmemize yardımcı olarak zarar verebilecek şeyleri yememizi engeller. Ayrıca, tabii ki, yemeğimizin tadını çıkarmamıza da yardımcı olur ve bizi yemeye teşvik edebilir. Bu, yemek yeme fırsatlarının kıt olabileceği vahşi doğada iyi bir şeydir.

Yeterli çinko olmaması, hipogeus olarak bilinen bir durumda tat alma yeteneğimizi değiştiremez. Çok fazla çinko, hastaların ağızlarında metalik veya "kötü" bir tadı tarif etmesiyle tadı da değiştirebilir. Bu endişe edilecek bir semptom olmasa da, hastanın yemeklerinden zevk almasını etkileyebilir ve hatta yemekten vazgeçirebilir.

Grip benzeri belirtiler

Hepimizin hayatımızda en az bir kez grip olma ihtimalimiz var. Yaygın influenza virüsünden kaynaklanır ve her yıl gelişebilme kabiliyetiyle bilinir, yani yeni grip aşıları genellikle ayak uydurmaya yardımcı olmak için önerilir. Ağrılar, ağrılar, titreme, ateş ve öksürük gibi belirtiler. Semptomlar genellikle zararsız bir şekilde geçer, ancak savunmasız insanlar ekstra dikkatli olmalıdır.

Bakır eksikliği yaratabilir

Bakır, kırmızı kan hücrelerimizin ve beyaz kan hücrelerimizin oluşumunda önemli bir rol oynar. Çinko, kanımızdaki bakır miktarını azaltarak kan hücrelerimizin oluşumunu azaltabilir. Bu, bazıları potansiyel olarak ciddi olabilen çeşitli kan bozukluklarına neden olabilir.

Antibiyotik etkinliğini azaltabilir

Antibiyotikler, enfeksiyonlarla mücadelede genellikle gereklidir. Bağışıklık sistemlerimiz her zaman tek başına savaşmaya hazır değildir, ancak antibiyotikler gelgiti değiştirmeye yardımcı olabilir. Antibiyotikler tıpta devrim yaratmaya yardımcı olarak hasta için daha az riskli operasyonların gerçekleştirilmesini mümkün kıldı. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadırlar ve farklı enfeksiyon türleriyle savaşmaya yardımcı olmak için farklı türleri mevcuttur.

Çinko, antibiyotiklerin işini düzgün yapma yeteneğini etkileyebilir. Bu, hastanın enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir ve sahip olabileceği herhangi bir durumu potansiyel olarak kötüleştirebilir. Çinkonun bağışıklık sistemini sınırlama yeteneği ile birleştiğinde, gerçekten de çok sorunlu olabilir.

Bazen grip gibi hissettiren bir şeyi yakalarsanız, bu hiç de grip olmayabilir. Aynı semptomlar başka hastalıklardan ve ayrıca çinko gibi takviyelerden kaynaklanabilir. Aslında, fazla çinko genellikle teşhis edilmez çünkü bunun yerine grip teşhisi konur.

Bu noktaları aklınızda bulundurun ve sağlıklı bir vücut için diyetinize çinko ekleyin!