B12 vitamininin insan vücudu üzerindeki etkileri - Bölüm 3


Detoksifikasyon için B12 Vitamini

B12'nin vücuttaki merkezi işlevleriyle doğrudan ilişkili olmayan başka etkileri vardır.

Hidrokso- ve metilkobalamin, tehlikeli madde siyanürü (ayrıca hidrosiyanik asit) detoksifiye etmek için kullanılabilir; vitamin siyanüre bağlanarak idrarla atılır. B12, örneğin duman zehirlenmesinden muzdarip yanık kurbanlarının tedavisinde kullanılır. Çevre yoluyla aldığımız küçük miktarlarda siyanür B12 ile detoksifiye edilebilir. Bu, özellikle sigarayla sürekli siyanürü soluyan sigara içenler için geçerlidir. Yine de daha da etkili olanı, serbest radikallerin rakibi olarak rolü ve nitrozatif stresle mücadeledeki etkisidir - pek çok hastalığın gelişiminde hafife alınmış ve muhtemelen merkezi bir unsurdur.

Nitrozatif Stres: Nitrik Oksit (NO) Tutucu olarak B12

Fazla nitrik oksit (kimyasal formül: NO) ayrıca B12 vitaminine bağlanarak nitrozatif / oksidatif serbest radikal stresini önler. Nitrozatif stres, otoimmün hastalıklar, egzama, sedef hastalığı, astım, kalp krizi, felç, demans, Alzheimer, Parkinson ve kanser gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilidir - ancak buradaki kesin bağlantılar henüz yeterince araştırılmamıştır.

Aksine, eksikliğin mitokondriyal fonksiyon, kolesterol metabolizması, steroid hormonlarının sentezi (seks hormonları) ve kanserojen nitrozamin oluşumu üzerindeki olumsuz etkileri nispeten iyi anlaşılmıştır. B12 Vitamini, idrarla kolayca atılabilen nitrosokobalamin oluşturmak için nitrik okside bağlanır. Ortomoleküler tıpta, çeşitli nitrozatif stres formları üzerindeki B12 tedavilerinin bir sonucu olarak oldukça dramatik iyileştirici etkiler bildirilmiştir.

B12 Vitamininin Cilde Faydaları

Ciltte haricen kullanıldığında bile, B12 vitamini bir NO temizleyici görevi görür, bu nedenle satışta birçok B12 vitamini kremi vardır. 2009 yılında, B12 kremi bir süre egzama ve sedef hastalığına karşı "mucize tedavi" olarak ilan edildi. Buna rağmen, bilimsel kanıtlar hala zayıf ve B12 kreminin etkisi birçok dermatolog tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, B12'nin iç tüketiminin muhtemelen vitaminin nitrojen oksitlerle mücadeledeki rolü nedeniyle bazı durumlarda cilt hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olması gerekir.

Güçlü Etkiye Sahip Göze Çarpmayan Bir Vitamin

C, D ve E gibi diğer vitaminler son zamanlarda çok fazla ilgi görse de, B12 vitamini hala göze çarpmayan bir vitamindir. Bununla birlikte, her zamankinden daha fazla insan vejeteryan ve vegan hale geldiğinden, B12 önemli ölçüde daha fazla tanınırlık kazandı. B12 vitamininin birçok faydası araştırmacıları şaşırtmaya devam ettiğinden, bu muhtemelen uzun vadede artacaktır. Bu nedenle, vitaminin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızda önemli bir rol oynadığı giderek daha açık hale geliyor.
 

b12-vitamin.com adresindeki yayından Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.