B12 vitamini vücutta nasıl çalışır ve B12 vitaminini takviye edici olarak nasıl kullanabiliriz?

B12 vitamininin çeşitli biyolojik işleyişini nasıl açıklamaya başlayabiliriz? En basit yol, vitaminlerin işlev gördüğü üç vitamin B12 formuna ve yollarına odaklanmaktır:

  1. Metilkobalamin hücre plazmasında çalışır.
  2. Mitokondride adenosilkobalamin fonksiyonları
  3. Hidroksokobalamin kanda ve hücre plazmasında etki eder.

B12 vitamininin metil formu, metilfolat tarafından sağlanan metil grupları için bir yedek olarak kullanılır. Kemik iliğinin oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini ve bağışıklık savunmamız için çok önemli olan çeşitli beyaz kan hücrelerini üretmesi için diyetle önemli miktarda B12 alımı gerekir. Büyüyen çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlıların tümü, B12 için artan beslenme ihtiyacına sahip olma eğilimindedir. Uzmanlar arasında, bu popülasyonlar için B12 vitamini takviyesinin iyi bir fikir olduğu konusunda fikir birliği var.
 
Metilkobalamin ve adenosilkobalamin, B12 vitamininin “biyoaktif koenzimleri” olarak bilinirler: vitamin sadece bu kimyasal formlarda vücutta doğrudan kullanılabilir. Hidroksokobalamin ise bir koenzim işlevi görmez, ancak toksinleri / serbest radikalleri temizler.

Hücre plazmasında metilkobalamin olarak B12 vitamini, folik asidin aktivasyonunda ve zararlı homosisteinin önemli amino asit olan metiyonine dönüştürülmesinde rol oynar. Metiyonin, birçok hormonu ve nörotransmiteri sentezlemek için gerekli olan merkezi bir metil grubu donörü olan S-adenosilmetiyoninin (SAM) kaynağıdır. B12 vitamini olmadan başka bir vitamin - folik asit - aktif hale gelemez ve bu da dolaylı olarak diğer birçok sorunu tetikleyebilir.

Adenosilkobalamin B12 vücudun enerji santralleri olan mitokondride çalıştığı için orada adenosilkobalamin, enerji üretimi için önemli bir metabolik süreç olan sitrat döngüsünde aktiftir. B12, zararlı metilmalonik asidi sitrik asit döngüsünün reaksiyon zincirinde önemli bir yapı taşı olan süksinil-koenzim A'ya parçalamaya yardımcı olur. Etkili olabilmesi için adenosilkobalamin, yeterli biyotin kaynağına ihtiyaç duyar.

B12 Vitamini Takviyesi

B12 vitamininin her üç doğal formu, farklı biyolojik döngülerde önemli, bağımsız işlevlere sahiptir. Bu nedenle vücut, her üç forma da eşit ölçüde ihtiyaç duyar - ve neyse ki bunlar birbirine dönüştürülebilir.

B12 vitamini takviyeleri söz konusu olduğunda, birçok uzman B12'nin koenzim formlarının elde edilecek ideal ajanlar olduğuna inanmaktadır. Aksine, yapay siyanocobalamin takviyelerinin uzun süreli kullanımının doğrudan bir biyolojik etkisi yoktur ve öncelikle vücutta B12'nin üç doğal formundan birine dönüştürülmesi gerekir. Bu nedenle günümüzde gittikçe daha az kullanılmaktadır ve bazen yoğun bir şekilde eleştirilmektedir.

Vücudun siyanür grubunu çıkarmak için değerli enerji harcaması, ardından kullanmadan önce B12'yi metil-B12'ye veya diğer formlara dönüştürmesi gerekir. Sigara içenler ve belirli doğum kontrol hormonu karışımlarını kullanan kadınlar, özellikle siyano-B12'den zarar görme riski altındadır.

Doğal B12 gıda kaynaklarında her zaman üç organik B12 formunun bir karışımı vardır - bugün bazı B12 takviyelerinde yeniden oluşturulan bir durum. Bize göre, üç doğal B12 bileşeninin bir karışımını içeren takviyeler, sağlık yararları elde etmek için idealdir.  

b12-vitamin.com adresindeki yayından Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.