B12 vitamini nedir ve vücutta ne işe yarar?


Kobalamin olarak da bilinen bu B vitamini takım oyuncusudur. Sağlığımız üzerinde büyük etkisi olan metil grupları oluşturmak ve kullanmak için folat kullanan bir dizi enzimle çalışır.

Küçük bir kimyasal grup (üç hidrojenin bağlı olduğu bir karbon atomu) olmasına rağmen, tüm hücrelerimizin DNA'larını yapmak, hasar gören DNA'yı onarmak, protein üretimi ve düzenlemesinde yer alan DNA ile RNA'yı yapmak, düzenlemek, kolaylaştırmak ve yaklaşık 30 trilyon hücremizin tümünün büyümesi ve çoğalmasıiçin  metile ihtiyacı vardır. 

B12 Vitamini, vücudumuzda ne işe yarar?

B12'nin çalışmaları 5 ana başlıkta incelenebilir: 

DNA sentezi: vitamin hücre bölünmesini ve kan oluşumunu etkiler.  

Enerji metabolizması: B12, mitokondride enerji üretimi için hayati önem taşır. 

Lipid metabolizması: B12 vitamini, merkezi sinir sistemi ve beyindeki sinirlerin koruyucusu olan hücre zarı ve miyelin kılıflarının oluşturulması ve bakımı için önemlidir. 

Hormonların ve nörotransmiterlerin sentezi: vitamin, önemli nörotransmiterler üretmek için gereklidir ve bu nedenle ruh halini, ruh halini ve algıları etkiler. 

Detoksifikasyon: homosistein ve siyanür, B12'nin yanı sıra nitrik oksit ve peroksinitrit gibi radikallerle nötralize edilir. Vitamin, nitrozatif stres için önemli bir rakiptir.
 
B12 vitamini, bu önemli metabolik süreçler için gerekli olan temel, biyolojik bir yapı taşıdır. B12 vitamini olmadan vücutta zararlı etkileri olan bu hayati fonksiyonlar sürdürülemez.
 
B12 vitamini eksikliğinde neler olur?
 
B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini birçok temel metabolik süreçte yer aldığından, genel sağlığın korunmasında merkezi bir rol oynar. Bu nedenle B12 vitamini eksikliğinin ciddi sonuçları olabilir. Şimdi B12 vitamininin vücuttaki işlevlerine göre eksikliğinde meydana gelebilecek olan değişimlere bakalım:
 
DNA sentezi: Anemi, hasarlı mukozalar, kanser riski
Enerji metabolizması: Kronik yorgunluk, tembellik, düşük performans
Lipid metabolizması: Sinirlerde karıncalanma, uyuşma, kronik ağrı, felç, demans kaynaklı hasar
Hormonlar ve Nörotransmiterler: Depresyon, psikozlar, şizofreni
Detoksifikasyon: Kronik hastalıklar, immün yetmezlik
 
Bunlar, B12'nin sağlık üzerindeki muazzam ve çeşitli etkilerinin sadece birkaç örneğidir. Aslında, sayısız B12 vitamini eksikliği semptomu vardır; birçok açıdan bu vitaminin önemini tam olarak daha yeni yeni kavramaya başlıyoruz. 
 
b12-vitamin.com adresindeki yayından Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.