Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Yaygın haliyle bilgisayar ve cep telefonları için antivirüs yazılımı olarak bildiğimiz Kaspersky, günümüzde oldukça revaçta olan futurizm ve futurist kurguların temel bileşenini oluşturduğu bir web sitesini yayına aldı.

2050 yılındaki dünyada olacağı öngörülen şeylerin kullanıcılar tarafından bir dünya haritası üzerine eklendiği sistemde teknolojik öngörülerin yanısıra uzay ve özellikle de tarıma yönelik fikirler de yer alıyor.

Tarıma dair bazı öngörülerin içinde elbette ki denizle ilgili bazı fikirler var. İşte bunlardan bazıları...

2050 - Dubai - Dikey okanus tarımı

Konumunun özellikleri ve tatlı su eksikliği şehri tarıma elverişsiz hale getiriyor. Bu yüzden gıda ithalatı şehir için bu kadar önemli bir masraf.

Bölgedeki doğal kaynak eksikliğini telafi etmek için, Studiomobile'den İtalyan mimarlar, ekolojik olarak temiz ürünler yetiştirmek için bölgede ne kadar az kaynak bulunduğunu kullanan Deniz Suyu Dikey Çiftliği projesini geliştirdiler.

Dünyadaki tüm tatlı suyun% 70'i tarımda kullanılıyor, ancak birçok bölgede ciddi bir kıtlık var. Bununla birlikte, deniz suyunun bol olduğu bölgelerde tuzdan arındırma, tarıma bir cankurtaran halatı sağlar. Dubai'deki verimli toprak ve tatlı su eksikliği, Dubai'yi Emirlikler'deki yerel gıda üretimini artıran deniz suyu çiftlikleri için ideal bir yer haline getiriyor.

Umman ve Gran Canaria'daki deniz suyu seraları sistemine dayanan Studiomobile'ın Dikey Deniz Suyu Çiftliği, seralardaki havayı soğutmak ve nemlendirmek için tuzlu su kullanırken güneş ışığı tatlı suya dönüştürerek binlerce bitkiye hayat veriyor. Pahalı ve enerji tüketen kaynatma ve basınçlandırma yöntemlerini kullanan modern tuzdan arındırma ekipmanlarının çoğuyla karşılaştırıldığında, dikey bir deniz suyu çiftliği pasif olarak çalışır, üç tuzdan arındırma aşamasından geçer ve bitkilerin tüm yıl boyunca hasat edilmesini mümkün kılar.

2030 - Singapur - Devamlı okyanus temizliği

Denizdeki plastik atıklar, 20. yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu'nun merkezinde büyük bir çöplük oluşumuna yol açtı. Alanı büyümeye devam etti ve 1 milyon km2'yi aştı. 2030 yılına kadar. Plastik atıklar geri dönüştürülebilir ve bu, kirlilikle mücadelenin en popüler yolu haline geldi. Atıkların denize girmesini önlemek için, güneş pilli ekolojik dronlar konuşlandırıldı ve şimdi kıyı bölgelerini plastikten temizlemek ve geri dönüşüm tesislerine teslim etmek için sürekli çalışıyorlar.

2050 - Pasifik Okyanusu - Uluslararası okyanus istasyonu

Birkaç başarısız girişimin ardından, Uluslararası okyanus istasyonu açıldı. ISS (bir uzay ortamı araştırma laboratuvarı) gibi, deniz araştırmaları için küresel bir araştırma merkezi haline gelir ve çevresel felaketlerle mücadele için daha verimli yollar bulur. Ocean Station yapısı sıradan bir köyü andırıyor: bir yerleşim birimi, bitki ve balık yetiştirmek için bir çiftlik, bilimsel modüller ve güneş ışığından, rüzgardan ve dalgaların hareketinden enerji üreten yüzen bir güç istasyonu var. Etkili çalışmasını sağlamak için bilim adamları, elektrik kablolarını, bir su boru hattını, bir klima sistemini ve veri aktarım yapılarını (tabii ki korumalı!) Birleştiren amaca yönelik tek bir kablo tasarladılar.

Ocean Station, canlı bir organizmanın estetiğini üstlenir: hava koşullarına bağlı olarak konfigürasyonunu değiştirebilir - dalgalar ve rüzgar tarafından parçalanmamak için küçülür veya farklı yönlerde genişleyerek deniz yosunu için daha fazla alan sağlar. veya balık yetiştiriciliği.

İstasyonda bulunan bilimsel bir topluluk olan Open Sailing, farklı alanlarda araştırmalar yapmaktadır. Örneğin, okyanustaki kirletici maddelerden kurtulmak için robotik mekanizmalar inşa ediyor, denizdeki insan yaşamına uzun vadeli destek sağlamak için mobil su ürünleri yetiştiriciliğini tasarlıyor ve yeni alternatif enerji kaynakları arıyor. Ayrıca, hükümetler, işadamları veya ordu tarafından değil, yalnızca kullanıcıları tarafından yönetilen, tamamen sivil İnternet için küresel standartlar geliştirir. Sonuçta, özgürlük ve bağımsızlık fikri, dünya okyanuslarının uçsuz bucaksız genişlikleri kadar küresel İnternet'e eşit derecede yakın!

Pek çok konu hakkındaki futurist düşünceleri incelemek için siz de Kaspersky'nin "2050'de Dünya" web sitesini inceleyebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]