Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

 

Bilim insanları, Doğu Çin Denizi'nden yakalanan bir derin deniz köpekbalığının müze örneğinin ağzından son derece nadir bir simotoid türü keşfettiler ve bu, dünya çapında geniş bir dağılım gösterdiğini gösteriyor.

Cymothoid, balıkların ektoparazitleri olan ve bir tür kabuklu olarak tanımlanan izopod ailesidir. Bu ailedeki bazı türler, dil ısıran veya dil yiyen bit olarak da bilinir (örneğin, Cymothoa exigua). 

Hokkaido Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Ryota Kawanishi ve Dr. Shinpei Ohashi, Doğu Çin Denizi'nden son derece nadir bir simotoid türü olan Elthusa splendida'nın keşfini bildirdiler. Species Diversity dergisinde yayınlanan makaleleri, bu türün menzilini dünyanın neredeyse zıt taraflarına genişletiyor.

Cymothoidler, 300'den fazla parazit türünden oluşan çeşitli bir ailedir ve tatlı sudan derin denize kadar çok çeşitli balıkları parazitleştirir. Ailenin genetiğiyle ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, büyük olasılıkla derin denizde evrimleştiğini ve çeşitlendiğini gösterdi. Bununla birlikte, bir dizi derin deniz simotoidi, temel olarak derin deniz örneklemesinin zorluğundan dolayı, iyi bir şekilde incelenememiştir.

Elthusa splendida, tüm derin deniz simotoidleri arasında en az çalışılanıdır. 1981'de şimdiye kadar sadece beş örnek kataloglanmış ve tanımlanmıştır. Bu örnekler, Brezilya'nın güneyindeki Güney Atlantik'te yakalanan bir derin deniz köpekbalığı olan bir Küba köpek balığından elde edilmiştir. O zamandan beri hiçbir ek numune rapor edilmedi.

Bu çalışmada, bilim adamları Elthusa splendida örneğini Balıkçılık Bilim Merkezi, Hokkaido Üniversitesi Müzesi (HUMZ), Hakodate'de balık örneklerini işlerken keşfettiler. Örnek, Haziran 2003'te Doğu Çin Denizi'nden toplanan ve formalinde korunan bir derin deniz köpekbalığı olan Japon mahmuzlusunda bulundu. Bilim adamları, örneğin morfolojik özelliklerini türün orijinal tanımıyla karşılaştırarak numunenin tanımlanmasını doğruladılar. Elthusa splendida'yı tanımlayan benzersiz özellik, birinci pereonit (başın arkasındaki ilk bölüm) üzerinde dört çukur bulunmasıdır; bu özellik, bilgisayarlı bir 3D ölçüm sistemi kullanılarak incelenmiştir. Orijinal örneğin dizisi bilinmediğinden, tanımlama için DNA dizilimi kullanılmamıştır.

Orijinal Elthusa splendida (T) örneğinin ve bu çalışmadaki örneğin (P) ev sahiplerinin toplandığı yerler (Ryota Kawanishi & Shinpei Ohashi, Tür Çeşitliliği, © 2020 Japon Sistematik Zooloji Derneği).

 

Bu keşif, Elthusa splendida'nın dağılımının, neredeyse fiziksel olarak gezegende olması mümkün olduğu kadar, birbirine neredeyse zıt iki konumdan uzandığını göstermesi açısından önemlidir. Bilim insanları, Squalus cinsindeki (Küba köpek balığı ve Japon mahmuz köpeğinin ait olduğu) diğer derin deniz kıkırdaklı balık türlerinin potansiyel olarak bu parazit için konakçı görevi görebileceğini öne sürüyorlar. Ayrıca, Elthusa splendida'nın diğer Elthusa türleri arasında solungaçlardan ziyade konağın ağzını parazite etmede nadir olduğunu doğruladılar; ayrıca ağzı parazite eden simotoidler arasında bile Elthusa splendida damağa yapışan ender türlerden biridir.

Bu çalışma, konu derin deniz simotoidleri olduğunda araştırılması gereken çok şey olduğunu göstermektedir. Bilim adamları ayrıca simothoidlerin dağılımını ortaya çıkarmak için dünya çapındaki müzelerde mevcut balık örneklerini kullanmayı öneriyorlar; Daha geniş bir perspektiften bakıldığında bu çalışma, müze doğa tarihi koleksiyonlarının parazitlerin incelenmesindeki gizli değerini ortaya koyuyor.

sciencedaily.com'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]