Acılı ve ballı kızarmış karides - Karidesle yapılacak yemekler - 3

 

 
 
Mutfağımıza karidesi daha fazla sokmak konusunda basit tariflerle yol göstermeye bu sefer diğerlerine göre daha karmaşık gibi görünen ama bir o kadar basit bir karides tarifi ile devam ediyoruz.
 
Acı ile deniz ürünleri yan yana geldiğinde harika bir patlama meydana getirir. Acının ağzın içinde ve damakta bıraktığı vurgunun denizden taze ürünlerle bir araya gelmesiyle birlikte ortaya çıkan enfes aromalar size deniz ürünlerini sevdirecek bir başka küçük detay.
 
Hazır, nasıl ki bu aralar restoranların kapanmasından ötürü fast food ürünlere erişimimiz azaltımış ve yer yer de engellenmişken, acılı ve ballı karidesler bizi biraz da, özlediğimiz fast food ürünlere yakınlaştıracak.
 
Malzemeler:
 1. 10 - 15 adet karides
 2. 3 - 4 tane yeşil biber (istediğinize göre kırmızı da olabilir)
 3. 2 tane çok acı biber
 4. 3 diş sarımsak
 5. 1 çay kaşığı kırmızı acı toz biber, kırmızı biber
 6. 1 küçük kâse bal

Hazırlanışı

 1. Ayıklanarak temizlenmiş olan karideslerinizi eğer mümkünse döküm bir ızgara üzerinde pembeleşip kıtırlaşana kadar kızartın.
 2. Biberlerinizin tümünü; acı ve tatlı olanları biraz közledikten sonra zarlarını çıkarın ve bir karıştırıcı vasıtasıyla çatala gelecek kadar çekin. Bu esnada içine sarımsaklarınızı, toz biberlerinizi ve istediğiniz başka baharatlar ya da otlar varsa onları atın.
 3. Küçük kase balın yarısını karıştırmaya devam ederken içine dökün. Eğer tatlı seviyorsanız balın miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.
 4. Kızarmış karideslerinizi ocaktan alarak derin bir kabın içine koyun, üzerlerine kalan balı dökerek iyice karıştırın. İsterseniz biraz toz biberi burada da kullanabilirsiniz. 
 5. Karıştırıcıda püre haline gelmiş olan közlenmiş biberleribir tabağın üzerine alarak üzerine karideslerinizi dizin.

Öneriler

Eğer benim gibi özellikle de pişmiş biberle aranız iyi değilse bu yemeği domatesle de yapabilirsiniz. İki üç tane yemeklik domatesi küp küp doğrayarak karıştırıcıdan geçirin ve sadece bir kaç dakikalığına bir tavada kaynatın. Bu sefer içine kekik ve nane başta olmak üzere yine acı biber de ekleyin.