Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

 

Blockchain, herkesin kafasını karıştıran yeni bir teknoloji terimidir. Bazıları bunun bir defter olduğunu, diğerleri bunun bir veritabanı olduğunu söylerken, diğerleri bunun karanlık webdeki yasadışı işlemlerle ilişkili yeni bir para birimi olduğunu söylüyor.

İlk bakışta, teknoloji devi IBM'in karides ve somon gibi deniz ürünlerinin izlenebilirliğini sağlamak için blockchain kullanımını teşvik ettiğini duyana kadar teknolojinin su ürünleri yetiştiriciliğinden çok uzak olduğunu düşünüyorduk.

Endüstri gözlemcileri ayrıca, endüstrimizle ilgili olanlar da dahil olmak üzere bilimsel araştırmaları izleme ve doğrulama konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Blockchain gerçekten nedir?

Blockchain, dijital işlemi depolamanın, doğrulamanın, yetkilendirmenin ve taşımanın yeni bir yoludur. Kayıtların bir listesini tutan bir veritabanı düşünün. "Blok" olarak adlandırılan kayıt, aynı kaydın yeni bir sürümü oluşturulduğunda güncellenir ve böylece bir blok zinciri, dolayısıyla adı oluşturulur. Kayıttaki tüm güncellemelerin geçmişi kaydedilir ve zaman damgası eklenir, böylece yapılan güncellemeleri, kimin ve ne zaman güncellediğini bilirsiniz.

Bu "bloklara" kim erişebilir?

Blockchain kaydı, blockchain ağındaki herkes tarafından kullanılabilir; balık üreticileri, satıcıları ve alıcıları için bir blockchain ağından bahsediyor olalım. Bu nedenle, aynı zamanda değişmez bir kamu defteri olarak da anılır, çünkü dışarıdan biri bir bloğu değiştirmek isterse, o belirli blok zinciri ağındaki herkesten izin alması gerekir.

Bu kadar basit görünen bir şey neden böylesine önemli?

Dijital kayıtların çalınması, üzerinde oynanması veya üzerine yazılması oldukça kolaydır. Trolleme, bilgisayar korsanlığı, bilgisayar virüsleri ve hatta sahte haberler, İnternet'ten alınan bilgileri güvenilmez hale getirir. Güven, kayıtların çevrimiçi olarak erişilebilir olmasıyla her zaman bir sorun olmuştur. Blockchain bir çözüm sunar.

Bir blok zincirindeki kayıtlara neden güvenebiliriz?

Bir yönetici veya banka gibi tek bir yerde tutulan ve tek bir yetkili tarafından korunan bilgi veya kayıtlarla ilgili risk vardır, çünkü kayıtlar üzerinde oynanabilir ve siz ve diğer bilgi paydaşları ne olduğunu asla bilemezsiniz. Blockchain'in veritabanı dağıtılır, yani herkesin bir kopyası vardır ve her zaman belge veya işlem kaydındaki güncellemeler ve düzenlemeler hakkında uyarı alır.

Kayıtların güvenilirliği ve güvenliğinin önemini anlıyorum, ancak bunlar su ürünleri yetiştiriciliğinde kritik mi?

Günümüz tüketicileri, yiyecek seçimlerinde daha sofistike hale geliyor ve sosyal olarak daha bilinçli ve etik davranıyor; balıklarının nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmek istiyorlar. Satın aldıkları yiyeceklerin yenmek için güvenli olduğundan emin olmak istiyorlar. Rakamlarla konuşmak gerekirse, 2018 yılında yapılan bir araştırma, artık tüketicilerin %70'i satın aldıkları ürünün çevreye olan etkilerini merak ediyor, buna karşılık %41'i ürünlerin bu konuda yeterli bilgi sunduğunu düşünüyor. Bunlar, balık menşeinin ve sevkiyat izinin izlenmesini gerektirir.

Üreticiler açısından, çiftlikten masaya izlenebilirlik, balık çiftçilerine ürünlerinin tazeliğini koruduğu ve nakliye sırasında, süpermarkette ve tüketicinin sepetinde iyi kaliteyi koruduğu güvencesini verir. Tüketicilerin bu talebi, gıda üreticilerinin üzerinde önemli bir baskı oluşturmaya başladı bile.

Ayrıca, gıda tedarik zincirinin izlenebilirliği, yetkililerin gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için gıda güvenliği düzenlemelerine uyumu izlemesini kolaylaştırır.

Blockchain, tedarik zinciri içinde kayıt tutmayı daha kolay, daha verimli ve güvenli hale getirir. Endüstrideki oyuncular arasında uyanıklığı teşvik eder ve güven oluşturur.

Su ürünleri yetiştiriciliği araştırmalarına blockchain nasıl uygulanabilir?

Balık çiftliklerinin verimini, karlılığını ve sürdürülebilirliğini artırmak için dünya çapında araştırmalar yapılmaktadır. Blockchain, araştırmaya katılanlar arasında kayıt tutmayı ve bilgi paylaşımını desteklemek için kullanılabilir. Bilginin doğruluğunu, alaka düzeyini ve güncelliğini sağlayacaktır.

Sektörümüzü ileriye taşımak için büyük bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Neden insanlar şu anda yalnızca blockchain'i kripto para birimiyle ilişkilendiriyor?

Cryptocurrency, insanlara dijital bir para birimi ve çevrimiçi ödemeler için alternatif bir fon kaynağı sağlayan eski blok zinciri uygulamalarından biridir. Popülerliği, popüler bir kripto para birimi olan Bitcoin'in değerindeki çarpıcı artış ve kripto ödemelerini kabul eden tüccar sayısındaki artıştan kaynaklanıyor.

aquaculturenorthamerica.com kaynağındaki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]