Ana içeriğe atla

Blockchain: Sürdürülebilir su ürünleri tedariğinde yeni teknoloji

 

Blockchain, herkesin kafasını karıştıran yeni bir teknoloji terimidir. Bazıları bunun bir defter olduğunu, diğerleri bunun bir veritabanı olduğunu söylerken, diğerleri bunun karanlık webdeki yasadışı işlemlerle ilişkili yeni bir para birimi olduğunu söylüyor.

İlk bakışta, teknoloji devi IBM'in karides ve somon gibi deniz ürünlerinin izlenebilirliğini sağlamak için blockchain kullanımını teşvik ettiğini duyana kadar teknolojinin su ürünleri yetiştiriciliğinden çok uzak olduğunu düşünüyorduk.

Endüstri gözlemcileri ayrıca, endüstrimizle ilgili olanlar da dahil olmak üzere bilimsel araştırmaları izleme ve doğrulama konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Blockchain gerçekten nedir?

Blockchain, dijital işlemi depolamanın, doğrulamanın, yetkilendirmenin ve taşımanın yeni bir yoludur. Kayıtların bir listesini tutan bir veritabanı düşünün. "Blok" olarak adlandırılan kayıt, aynı kaydın yeni bir sürümü oluşturulduğunda güncellenir ve böylece bir blok zinciri, dolayısıyla adı oluşturulur. Kayıttaki tüm güncellemelerin geçmişi kaydedilir ve zaman damgası eklenir, böylece yapılan güncellemeleri, kimin ve ne zaman güncellediğini bilirsiniz.

Bu "bloklara" kim erişebilir?

Blockchain kaydı, blockchain ağındaki herkes tarafından kullanılabilir; balık üreticileri, satıcıları ve alıcıları için bir blockchain ağından bahsediyor olalım. Bu nedenle, aynı zamanda değişmez bir kamu defteri olarak da anılır, çünkü dışarıdan biri bir bloğu değiştirmek isterse, o belirli blok zinciri ağındaki herkesten izin alması gerekir.

Bu kadar basit görünen bir şey neden böylesine önemli?

Dijital kayıtların çalınması, üzerinde oynanması veya üzerine yazılması oldukça kolaydır. Trolleme, bilgisayar korsanlığı, bilgisayar virüsleri ve hatta sahte haberler, İnternet'ten alınan bilgileri güvenilmez hale getirir. Güven, kayıtların çevrimiçi olarak erişilebilir olmasıyla her zaman bir sorun olmuştur. Blockchain bir çözüm sunar.

Bir blok zincirindeki kayıtlara neden güvenebiliriz?

Bir yönetici veya banka gibi tek bir yerde tutulan ve tek bir yetkili tarafından korunan bilgi veya kayıtlarla ilgili risk vardır, çünkü kayıtlar üzerinde oynanabilir ve siz ve diğer bilgi paydaşları ne olduğunu asla bilemezsiniz. Blockchain'in veritabanı dağıtılır, yani herkesin bir kopyası vardır ve her zaman belge veya işlem kaydındaki güncellemeler ve düzenlemeler hakkında uyarı alır.

Kayıtların güvenilirliği ve güvenliğinin önemini anlıyorum, ancak bunlar su ürünleri yetiştiriciliğinde kritik mi?

Günümüz tüketicileri, yiyecek seçimlerinde daha sofistike hale geliyor ve sosyal olarak daha bilinçli ve etik davranıyor; balıklarının nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmek istiyorlar. Satın aldıkları yiyeceklerin yenmek için güvenli olduğundan emin olmak istiyorlar. Rakamlarla konuşmak gerekirse, 2018 yılında yapılan bir araştırma, artık tüketicilerin %70'i satın aldıkları ürünün çevreye olan etkilerini merak ediyor, buna karşılık %41'i ürünlerin bu konuda yeterli bilgi sunduğunu düşünüyor. Bunlar, balık menşeinin ve sevkiyat izinin izlenmesini gerektirir.

Üreticiler açısından, çiftlikten masaya izlenebilirlik, balık çiftçilerine ürünlerinin tazeliğini koruduğu ve nakliye sırasında, süpermarkette ve tüketicinin sepetinde iyi kaliteyi koruduğu güvencesini verir. Tüketicilerin bu talebi, gıda üreticilerinin üzerinde önemli bir baskı oluşturmaya başladı bile.

Ayrıca, gıda tedarik zincirinin izlenebilirliği, yetkililerin gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için gıda güvenliği düzenlemelerine uyumu izlemesini kolaylaştırır.

Blockchain, tedarik zinciri içinde kayıt tutmayı daha kolay, daha verimli ve güvenli hale getirir. Endüstrideki oyuncular arasında uyanıklığı teşvik eder ve güven oluşturur.

Su ürünleri yetiştiriciliği araştırmalarına blockchain nasıl uygulanabilir?

Balık çiftliklerinin verimini, karlılığını ve sürdürülebilirliğini artırmak için dünya çapında araştırmalar yapılmaktadır. Blockchain, araştırmaya katılanlar arasında kayıt tutmayı ve bilgi paylaşımını desteklemek için kullanılabilir. Bilginin doğruluğunu, alaka düzeyini ve güncelliğini sağlayacaktır.

Sektörümüzü ileriye taşımak için büyük bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Neden insanlar şu anda yalnızca blockchain'i kripto para birimiyle ilişkilendiriyor?

Cryptocurrency, insanlara dijital bir para birimi ve çevrimiçi ödemeler için alternatif bir fon kaynağı sağlayan eski blok zinciri uygulamalarından biridir. Popülerliği, popüler bir kripto para birimi olan Bitcoin'in değerindeki çarpıcı artış ve kripto ödemelerini kabul eden tüccar sayısındaki artıştan kaynaklanıyor.

aquaculturenorthamerica.com kaynağındaki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiştir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mavi yengeç: sürdürülebilir bir su ürünleri yetiştiriciliği alternatifi olabilir mi?

Mavi yengeç, Callinectes sapidus, Amerika kıtasındaki önemli nehirlerden birisi olan Mississippi'nin tarihi ve ekonomisi üzerinde uzun yıllardır çok önemli bir rol oynadı. Tüketiciler mavi yengeçten yapılmış olan atıştırmalıkların keyfini iştahla sürerken doğadaki mavi yengecin baş etmesi gereken önemli bir sorun var: popülasyondaki azalma. Bu, yereldeki balıkçıları da zora sokan önemli bir sorun. 2000'li yılların başında kurulan Mississippi Üniversitesi Mavi Yengeç Kuluçkahanesi, mavi yengeç yetiştiriciliğini gerçekçi hale getirmek üzerine çalışıyor. Çabalarının, balıkçılar için kültür yoluyla elde edilmiş mavi yengece bağlı bir ekonomi oluşturmasına ve balıkçıların ekonomilerine katkı sağlayacağını umuyorlar. Thad Cochran Ocean Springs Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Merkezi'nden Dr. Kelly Lucas, "Chesapeake Körfezi'nden mavi yengeç hasadı gerçekten çok düşük olduğunda bu fikir ortaya çıktı" diyor. "Maryland Üniversitesi, körfezdeki yabani hayata destek

Hamsinin 11 faydası: Karadeniz'in mücevheri hakkında bilmeniz gerekenler

  Hamsi, Karadeniz ve bir iç denizimiz olan Marmara Denizi'nin bize sunduğu çok önemli ve faydalı bir değer. Kolay ve bol miktarda yapılan avcılığıyla hamsi, başta insan tüketimi olmak üzere, yem sanayisinin yanı sıra omega 3 yağ asitlerinin üretilmesinde de önemli rol oynayan bir balık. Hamsinin insanlar faydaları arasında kalp sağlığını, hücre ve doku onarımını, kemik sağlığını ve göz sağlığını desteklemeye, cildi ve sindirim sistemini iyileştirmeye,  kilo vermeyi teşvik etmeye, toksisiteyi önlemeye yardımcı olmak var ve hamsi, iyi bir b3 vitamini kaynağı olmasıyla ve demir eksikliğini gidermeye destek olmakla, insanlar için çok değerli bir deniz ürünü. Hamsi, dünya çapında kırmızı et yerine iyi bir alternatif olarak yenen ünlü ve vejeteryan olmayan bir lezzet haline gelen minik balıklardır. Bu özel balık türü, cildinizi beslemekten görme yeteneğinizi korumaya kadar birçok sağlık yararı sağlar. Çoğunlukla salatalarla birlikte tüketilen hamsi, kemiklerinizi güçlendiren fosfor v

Kaspersky ile dünyanın 2050 vizyonunda denize dair neler var?

Yaygın haliyle bilgisayar ve cep telefonları için antivirüs yazılımı olarak bildiğimiz Kaspersky, günümüzde oldukça revaçta olan futurizm ve futurist kurguların temel bileşenini oluşturduğu bir web sitesini yayına aldı. 2050 yılındaki dünyada olacağı öngörülen şeylerin kullanıcılar tarafından bir dünya haritası üzerine eklendiği sistemde teknolojik öngörülerin yanısıra uzay ve özellikle de tarıma yönelik fikirler de yer alıyor. Tarıma dair bazı öngörülerin içinde elbette ki denizle ilgili bazı fikirler var. İşte bunlardan bazıları... 2050 - Dubai - Dikey okanus tarımı Konumunun özellikleri ve tatlı su eksikliği şehri tarıma elverişsiz hale getiriyor. Bu yüzden gıda ithalatı şehir için bu kadar önemli bir masraf. Bölgedeki doğal kaynak eksikliğini telafi etmek için, Studiomobile'den İtalyan mimarlar, ekolojik olarak temiz ürünler yetiştirmek için bölgede ne kadar az kaynak bulunduğunu kullanan Deniz Suyu Dikey Çiftliği projesini geliştirdiler. Dünyadaki tüm tatlı suyun% 70'i tar

Deniz ürünleri, bağışıklık sistemi ve D vitamini arasında bir ilişki var mı?

2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Komitesi kısa süre önce, bebeklerde beyin ve göz gelişimini desteklemekten kalp ve beyin işlevini desteklemeye ve yetişkinler için sağlıklı kiloya kadar deniz ürünleri yemenin köklü, ömür boyu süren faydalarını yeniden onaylayan bir Bilimsel Rapor yayınladı. Peki ya D vitamini gıdalar hakkında neler biliyoruz? Çoğu insan deniz ürünlerinin kendileri için iyi olduğunu biliyor - her ne kadar haftalık olarak önerilen 200 - 300 gr veya 2-3 porsiyonu yemeseler bile, ancak, deniz ürünlerine dair dikkatin çoğu anlaşılır bir şekilde balıklarda bulunan güçlü omega-3 yağlarına odaklanyor. Omega 3 yağ asitleri, özellikle hamile anneler ve çocukları için çok önemlidir. Deniz ürünleri, nadir bir D vitamini kaynağıdır. Daha az öne çıkarılsa da, deniz ürünleri, yiyecekler arasında nadir bir D vitamini kaynağıdır. 2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Kurulu'nun Bilimsel Raporu, D vitaminini “halk sağlığını ilgilendiren bir besin” olarak tanımlıyor çünkü sadece Amerik

Balıkların solungaçları nasıl çalışır?

 Dünyada yaşayan tüm hayvanlar, yaşamlarını devam ettirmek için nefes alıp verirler. Bazılarının vücutlarının içinde akciğerleri vardır, bazıları derileri vasıtasıyla havayı kullanır, bazıları ise daima açılıp kapanan solungaçlarını kullanarak yaşamları için gerekli olan oksijeni tedarik ederler. Yani kısaca, amaçları ortak olmakla birlikte bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları araçları farklıdır. Şu anda okuyabiliyorsanız muhtemelen insansınız. Bu, oksijeni ağzınız ve burnunuz vasıtasıyla vücudunuzun içine aldığınız ve atık olarak da aynı yollarla karbondioksiti vücut fonksiyonlarınızı yerine getirmek için dışarı verdiğiniz anlamına gelir. Solunum organlarınızı kullanarak aldığınız nefesiniz akciğerlerinizi doldurur ve havadaki oksijen buradan vücudunuzun geri kalanına dağılır. Nefes almamız için oksijene ihtiyacımız var. peki ya suyun altında yaşayan hayvanlar oksijeni nasıl alıyor? Tıpkı biz suyun üzerinde yaşamını sürdüren hayvanlarda olduğu gibi, suyun altındakiler

Somon, sardalya, uskumru ve ringa: Yemek için en sağlıklı 10 balık hangisi?

Dünya denizlerinde 32.000'den fazla balık türü var ve bunların neredeyse her birinin kendine ait karakteristik özellikleri var. Kendi çevremizden ve marketlerden tanıdığımız ürünler arasında olan konserve ton balığı ya da çeşitli formlardaki somon balıkları tüketebileceğimiz tek seçenek elbette ki değil.  Özellikle İspanya kıyılarından uskumrugillerden bir balık olan Bonito, mezgit, ringa ve tilapya gibi diğer balıkların da düzenli ve dengeli beslenme üzerinde önemli yerleri var. Yemek için en sağlıklı balık hangisi? İşi insanların beslenmesi üzerine olan uzmanlar her hafta en az iki porsiyon balık yenmesi gerektiğini üzerine basarak belirtiyorlar. Düzenli balık tüketiminin daha sağlıklı beyinle bağlantısı da var ve dahası, kardiyovasküler sağlığı da güçlendirirken aynı zamanda kilo kaybını da destekliyor. Balık tüketimi ile ilişkilendirilen bir diğer konu başlığı da, balığın bünyesindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde kandaki lipidleri güçlendirip kalp rahatsızlıklarına karşı bi

Nasıl spirulina yetiştirirsiniz?

Spirulinaya genel haliyle bir kez daha bakacak olursak eğer, karşımızda, bünyesinde  yüksek protein barındıran bir alg (su yosunu) buluruz. Mikroskop altında bakıldığında sprialsi bir görüntüye sahip olan ve mavi-yeşil alglerin içinde yer alan siyanobakterlerden olan Spriulinayı kuruttuğunuzda elde ettiğiniz kütlenin büyük bir kısmının (60% ile 70% arasında) protein olduğunu görürsünüz. Bu oran, su ürünlerinden elde edilebilecek protein miktarları tablosu içindeki en iyi rakamlardan birine tekabul eder. Bu protein oranın yanında, düşük yağ ve birim kütle başına düşen yüksek mineral ve vitamin oranıyla bu alg, insanların ve diğer canlıların beslenmesi üzerine çalışan profesyoneller için üzerinde durulması ve çalışılması gereken önemli bir türdür. Spirulina’nın içinde neler var? Sucul bir canlı olan spirulinanın bünyesinde yer alan bazı maddeler aşağıdaki gibi: + Vitaminler: Beta Karoten, B1 Thiamine, B2 Riboflavin, B3 Niyasin, B5 Pantotenik asit, B6 Piridoksin, B9 Folate, B12 Colobalimi

Daha yakından tanıyın: Türkiye kıyılarından karidesler

  Çoğu insanın severek tükettiği ve pazarda taze, ayıklanmış, marine edilmiş ve ayıklanarak dondurulmuş formları bulunan karideslerin dünya denizlerinde onlarca farklı türü var ve karides yetiştiriciliği önemli bir su ürünü yetiştiriciliği alanı. Su ürünleri yetiştiriciliğinin ortaya çıktığı yer olan Çin ile yakın coğrafya Hindistan ve tabii ki A.B.D. karides yetiştiriciliği konusunda önemli çalışmalar yapan ülkelerin başında geliyor. Türkiye kıyılarından yakalanan hangi karidesler yenebilir nitelikte? Her ne kadar "Denizden babam çıksa onu bile yerim" mottosuyla hareket etsek de, özellikle kendi kıyılarımızda yer alan ve diğerlerine göre daha fazla tüketilebilir olan karidesleri tanımakla işe başlayalım. Palaemon longirostris, Metapenaeus monoceros, Penaeus japonicus, Penaeus japonicus, Penaeus semisulcatus, Penaeus kerathrurus bizim denizlerden en fazla çıkan karides çeşitlerimiz. P. longirostris genel anlamda en fazla yayılım göstermiş olan karides türümüz. Marmara deniz

Avokadolu karides salatası - Karidesle yapılabilecek yemekler - 2

    Sağlıklı bir şekilde beslenmeye gayret eden insanların öğünlerine güvenle alabilecekleri karides, salata olarak tükettiğimiz yeşilliklerle de kolaylıkla uyum sağlar. Avokado ise özellikle son yıllarda öğünlerimize giren ve bizim için göreceli olarak yeni bir gıda. İçindeki faydalı yağlarla beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen bir yiyecek. Malzemeler: 1 tane avokado 10 tane karides 1 tane göbek marul 3 - 4 dal maydonoz 1 çorba kaşığı zeytinyağı (veya pişirme kağıdı) İsteğe bağlı baharatlar Hazırlanışı: Temizlenmiş karideslerinizi bir kaşık zeytinyağıyla tavada pembeleşene kadar çevirin. Avokadonuzu küp küp doğrayarak derin bir servis tabağına alın. Göbek marullarınızı elinizle parçalayın, içinde avokadonuzun olduğu tabağın üzerine koyun. Bu tabağın içine tavada çevirdiğiniz karideslerinizi de koyun. Maydonozlarınızı da salatanızın üzerine ekleyin. Öneriler: Pazardan ya da marketten avokado alırken rengi koyu yeşil - siyah olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bu koyu renk

Keyfinizin kâbusu balık kılçığı ve bunlardan kurtulma yolları

Hangi pişirme yöntemiyle yapıyor olursanız olun, balık kılçığı onu ikram ettiğiniz en az bir kişi için daima sorundur. Ağız sulandırıcı bir parça balık etini ağzınıza attığınızda dilinize yada ağzınızın içine batarak sizi rahatsız eden ve aldığınız tüm keyfi kaybettiren kılçıklarla neler yapabileceğinize bakacağımız kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu arada, kılçık yada etlerin içindeki kemik parçaları dünya üzerinde istenmeden, kazayla en fazla yutulan yabancı cisimler olarak kabul ediliyor. Yanlışlıkla yutulan kılçıkların etkilediği yerler arasında ağız içi, dil, yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklar var. Çoğu, genellikle herhangi fiziksel bir zarara neden olmadan sindirim kanalından geçip giderken bazen istenmeyen yaralanmalara da neden olabilmekte. Kılçıklardan kurtulmak içinse kusursuz bir gastronomi eğitimi almış olmanıza gerek yok, evde balık pişirirken de alacağınız bir kaç önlem sayesinde balık etindeki kılçıklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bütün kılçıklar tehlikeli değil