Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Hollywood tarafından parlatılan ve izlediğimiz korku filmlerinde bize, tarih öncesinden çıkıp gelmiş ürkütücü bir canavar olarak anlatılan Megalodon hakkında Birleşik Krallık'ya yapılmış yeni bir araştırma, tarih öncesi deniz altı canlısının gerçek boyutları hakkında bize şimdiye kadarki "gerçeğe en yakın boyut" hakkında bilgi sunuyor.

Megalodon'un boyutları daha önce bir tahminden ibaretti. Bristol ve Swansea Üniversitelerinin ortak çalışmaları sonucunda Megalodon'un ebatları hakkında ilk sonuçlara ulaşıldı. Öyle ki, balığın bir yüzgecinin yetişkin insan boyutunda olması son derece etkileyici.

Megalodon'dan daha önce bir film vasıtasıyla tanıdığımız Jaws'ın; yani büyük beyaz köpek balığının en fazla 6 metre uzunluğa ulaşabildiğini düşünürsek, Jaws'ın uzak kuzeninin boyutlarının gerçekten "büyük" olduğunu söyleyebiliriz.

23 ile 3 milyon yıl öncesinde yaşadığı tahmin edilen ve soyunun tükenmesi neticesinde ortadan kaybolan Megalodon, The Meg isimli film başta olmak üzere pek çok yapımda kendine baş rol buldu. Uzmanlar, bu balığın gerçek ebatlarına ulaşabilmek için onun yaşayan kuzenlerinin boyutlarından yola çıktılar.

Sonuçlar, 16 metrelik bir Megalodonun yaklaşık 4,65 metre uzunluğunda bir kafaya, 1,62 metre boyunda bir sırt yüzgecine ve 3,85 metre uzunluğunda bir kuyruğa sahip olduğunu gösteriyor. Gerçek bir kıyaslamaya gidecek olursak, aşağı yukarı 14 metrelik bir Mercedes-Benz Travego 17 RHD otobüsten biraz daha uzun ve yüksek bir balıktan bahsediyoruz. Balığın yaklaşık 5 metrelik kafası ve 2 metreye yaklaşan sırt yüzgecinden bahsediyoruz. Yani bir insan bu balığın arkasında saklanbilir ve sırt  yüzgeci bir insan kadar uzun olabilir.

Megalodon ve Mercedes-Benz Travego 17 RHD, büyüklük benzerliğinin kıyaslanması için ölçüsüz olarak oranlanmıştır.


 

Bristol Üniversitesi'nin yer bilimleri okulundan paleobiyoloji alanında yüksek lisans derecesi olan Jack Cooper, çalışmayı "rüya projesi" olarak nitelendirdi.

"Köpek balıklarına hep deli olmuşumdur." Bir lisans öğrencisi olarak Güney Afrika'da büyük beyazlarla çalıştım ve elbette çelik bir kafesle korunarak daldım ”dedi. "İşte bu tehlike duygusu, ama aynı zamanda köpekbalıklarının çok güzel ve iyi adapte olmuş hayvanlar olması onları incelemeyi çok çekici kılıyor".

“Megalodon aslında bana sadece altı yaşındayken paleontoloji peşinde koşmam için ilham veren hayvandı, bu yüzden onu inceleme şansı elde etmek için ayın üstündeydim.

Bu benim hayalimdeki projeydi. Ancak, sahip olduğumuz tek şeyin çok sayıda izole edilmiş diş olduğunu düşünürsek, tüm hayvanı incelemek zordur. "

Daha önce fosil köpekbalığı yalnızca büyük beyaz ile karşılaştırılıyordu, ancak en son analiz, günümüzün beş köpekbalığı türünü içerecek şekilde genişletildi. Daha önceki araştırmalar ve genetik alanındaki gelişmelerin köpekbalıkları üzerinde kullanılması neticesinde Büyük beyaz ile Megalodon'un yakın akraba olmadıklarını ortaya koymuştu.

Araştırmacılar ilk önce canlı hayvanların büyüdükçe orantı değişip değişmediğini test ettiler, ancak durumun böyle olmadığını buldular.

Cooper, "Bu, beş modern formun büyüme eğrilerini basitçe alabileceğimiz ve 16 metrelik bir vücut uzunluğuna kadar genişledikçe genel şekli yansıtabileceğimiz anlamına geliyor" dedi.

theguardian.com'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir. 

Bizim yaşamımıza kıyasladığımızda çok uzun bir süre önce yok olduğu düşünülen bir köpek balığı türüne dair bugün çok fazla kalıntıya ulaşamayacağımızı düşünsek de, Megalodon dişleri dünyanın pek çok denizinde ve bu denizlere kıyısı olan ülkelerden toplanmaya devam ediliyor. 

Megalodon yaşıyor olabilir mi?

Her ne kadar Megalodon'un dünyadan silindiği genel bir kanı olarak kabul görse de bazı araştırmacılar bu konuya geleneksel kabulün ötesinde bir yaklaşım sergiliyor.  

Büyük beyaz'ın yaşam alanlarından birisi olan Güney Afrika'da yaşanan ve kurtulanın olmadığı bir balıkçı gemisi kazasının ardından uzmanlar Megalodon'un aslında yok olmadığı ve derin denizlere çekildiği hipotezi üzerinde yoğunlaşıyor. Bugünlerde, denizde yüzerken bir Megalodon ile karşılaşmak istemezsiniz. Gerçi, muhtemelen etrafınızda bir Megalodon olduğunu fark etmeden ... Neyse, bunları düşünmeyelim şimdi. 👀😌

Büyük köpek balığı ile ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak için DMAX'te yayınlanan Megalodon özel yayınlarına göz atın:

  1. Megaladon: Yeni Delil
  2. Bilinmeyene yolculuk: Megalodon


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]