Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Bütün ve besleyici bir beslenme alışkanlığı içinde cinsel refahı arttıran bazı seçenekler arıyorsanız hedefe giden yol deniz ürünlerinden geliyor. Balıklar ve diğer lezzetli deniz ürünleri, çinko, omega 3, arginin ve selenyum bakımından zengin yiyeceklerdir ve cinsel yaşamınıza destek olmak için doğru ve sağlıklı seçeneklerdir.

Yediğinizin libido ve cinsel sağlığınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bazı yiyecekler ve içecekler cinsel yaşamınızı öldürebilir, diğerleri ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Çok miktarda tükettiğiniz ve kafein içeren gazlı içecekler, fast food tüketim alışkanlığı, aşırı doymuş yağlı yiyecekler cinsel yaşamınız için iyi değildir. Fakat  balıklarla diğer deniz ürünlerinde cinsel refahı teşvik eden mineraller, amino asitler ve kalp-sağlıklı yağlar vardır.

Cinsel yaşamınızda sizi güçlendireceği iddia edilen gıdalar gerçekten işe yarıyor mu?

Bitter çikolata, istiridye, kereviz, kırmızı üzüm ve diğer yiyecekler yüzyıllardır afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Bazıları cinsel işlevi geliştirme yetenekleriyle bilinirken, diğerleri doğal libido arttırıcılar olarak pazarlanmaktadır. Modern bilim bu iddiaları desteklemez. Bununla birlikte, araştırmacılar gıdadaki bazı besinlerin daha iyi bir cinsel yaşam için katkıda bulunabileceği konusunda hemfikir.

Farmakognozi Dergisi'nin Ocak - Haziran 2013 sayısında yayınlanan bir araştırma makalesi, bitkisel afrodizyakların etkinliğini değerlendirdi. Bilim adamlarının belirttiği gibi, afrodizyaklar cinsel uyarılmayı ve performansı artıran gıda yada ilaç statüsündeki ürünlerdir. Bazıları, tüm erkeklerin yaklaşık yarısını ve kadınların yüzde 63'ünü etkileyen cinsel işlev bozukluğu için doğal ilaçlar olarak teşvik edilir.

Örneğin Yohimbe, ginseng ve tribulus terrestris, cinsel işlev üzerindeki etkileri için incelenmiştir. Çoğu çalışma çelişkili olmasına rağmen, bu bitkiler önemli farmakolojik aktivite sergiler. Güvenliklerini ve etki mekanizmalarını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İstiridyeyi ele alalım. Bu gıda, bilimsel kanıt olmamasına rağmen doğal bir afrodizyak olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yüksek çinko içeriği nedeniyle dolaylı olarak cinsel işlevi iyileştirebilir. Her konserve istiridye porsiyonu (yaklaşık 100 gram) günlük önerilen çinko alımı ihtiyacının %700’den fazlasını sağlar.

Ekim 2016'da Asya Androloji Dergisi'nde yapılan küçük bir çalışmaya göre, çinko takviyesi hipogonadizm veya düşük testosteron seviyeleri olan erkeklerde sperm üretimini biraz artırabilir. Ancak etkileri ihmal edilebilir düzeydedir.

Araştırmacıların belirttiği gibi, klinik kanıtlar çinkonun sperm hareketliliğini ve testosteron sentezini iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Yine, bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Deniz ürünleri tüketimi ve cinsel sağlığı

Protein ve kalp sağlığı açısından zengin yağlar dengeli beslenmede önemli bir yer tutar. Global Journal of Health Science'da yayınlanan Mayıs 2012 incelemesine göre, haftada sadece bir porsiyon yemek kalp hastalığı riskinizi yüzde 15'e kadar düşürebilir. Düzenli olarak balık ve deniz ürünleri tüketimi daha düşük diyabet, bunama, enflamatuar bozukluklar ve kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

Bu potansiyel yararlar, balıklardaki çoklu doymamış yağ asitleri olan EPA ve DHA'ya atfedilir. Klinik çalışmalarda, günlük çoklu doymamış yağ alımının kardiyak olaylara ve tüm nedenlere bağlı ölüme karşı koruduğu gösterilmiştir. Sağlıklı yağlar açısından zengin bir beslenme alışkanlığı aynı zamanda vücut yağ kütlesini azaltmaya ve tokluğu artırmaya yardımcı olabilir.

Balıkların libido ve cinsel sağlık üzerindeki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Mayıs 2018'de Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan yeni bir çalışma, deniz ürünleri alımı ve doğurganlık arasında olası bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Bilim adamları, en yüksek deniz ürünü alımına sahip çiftlerin cinsel ilişkiye diğer gruplara göre yüzde 22 daha sık katıldığını buldular. Dahası, yüzde 61 daha fazla doğurganlığa sahiplerdi, yani çalışma sırasında bebek yapma şansları önemli ölçüde arttı.

Her iki partner da aynı gün deniz ürünleri tükettiğinde, cinsel ilişkiye girme olasılıklarının normalden yaklaşık yüzde 39 daha yüksek olduğunu belirtmek ilginçtir. Haftada en az iki deniz ürünleri porsiyonu tüketen çiftlerin yüzde 90'ından fazlası altı ila 12 ay içinde hamile kaldı.

Araştırmacıların belirttiği gibi, diğer bazı çalışmalar deniz ürünleri alımını daha fazla semen kalitesi ve miktarıyla ilişkilendirmiştir. Ek olarak, omega-3 bakımından zengin diyetlerin yumurtlama ve kadın cinsel sağlığı ile erken embriyo gelişimi üzerinde yararlı etkileri olabilir. Bu çalışma 501 çift üzerinde gerçekleştirildi, bu nedenle katılımcı sayısı güvenilir veri sağlayacak kadar büyüktü.

Bu bulgular libido veya cinsel uyarılma hakkında hiçbir şeyi doğrudan söylemez ancak, balık ve deniz ürünlerinin afrodizyak etkileri olabileceğini gösterir. Yıllar boyunca yapılan diğer bazı çalışmalar, toplam omega-3 alımı, doğurganlık ve cinsel sağlık arasındaki ilişkiyi belirlemektedir.

Omega 3 yağ asitleri ve cinsel fonksiyonlar arasındaki ilişkiler

Balık ve deniz ürünleri omega 3'lerle doludur. Örneğin, mavi yüzgeçli orkinos porsiyon başına yaklaşık 30 gram protein ve 1.714 miligram omega-3 yağ asidi sağlar (yaklaşık 100 gram, pişmiş). Aynı miktarda konserve somon 23.6 gram protein ve 1.581 miligram omega-3 içerirken, pişmiş beyaz balık porsiyon başına 24.5 gram protein ve 1.885 miligram sağlıklı yağ sunar.

Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre, bu balıklarda civa seviyesi de düşüktür ve haftada üç kez güvenle tüketilebilirler. Aynı şey morina, yengeç, istiridye, karides, istiridye, sardalye, ıstakoz ve hamsi için de geçerlidir. Aslında, balık ve deniz ürünleri Akdeniz diyetinin temelidir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Örneğin, 225 erkek üzerinde yapılan bir Aralık 2016 çalışması, Akdeniz diyetini semen kalitesini iyileştirmeye bağladı. Sonuçlar Human Reproduction dergisinde yayınlandı.

Andrology dergisinde yer alan bir Mayıs 2015 incelemesinde bildirildiği gibi diyet yağları meni kalitesini etkileyebilir. Bilim adamlarının belirttiği gibi, protein ve karbonhidratların erkek fertilitesi üzerinde önemli etkileri yoktur. Bazı vitaminler, mineraller ve yağlar, semen kalitesini korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin yağ asitleri testis hücrelerinde birikir ve cinsel işlevi etkileyebilir.

Bu araştırmalar, omega 3'lerin sperm kafası morfolojisini düzenlediğini ve bunun da sperm fonksiyonunu ve erkek fertilitesini geliştirebileceğini düşündürmektedir. Klinik çalışmalarda, diyetlerini balık yağı veya omega 3’lerle takviye eden erkekler sperm konsantrasyonu ve motilitesinde bir artış yaşadı. Bunun aksine abur cuburlarda, hamur işlerinde ve işlenmiş etlerde bulunanlar gibi trans yağlar tam tersi bir etkiye sahiptir. Bu yağlar sperm konsantrasyonunu azaltabilir ve sperm metabolizmasını etkileyebilir.

Ceviz, badem ve chia tohumu da dahil olmak üzere bitki bazlı gıdalar da omega 3 bakımından zengindir. Androloji incelemesinde değinilen bir çalışmada, üç ay boyunca günde 75 gram ceviz tüketen erkeklerde semen motilitesi, canlılığı ve morfolojisinin iyileştiği bulundu. Bu nedenle, bir vegan ya da vejeteryansanız, beslenme alışkanlığına daha sağlıklı yağlar elde etmek için fındık, keten tohumu, kabak çekirdeği veya deniz yosunu kullanabilirsiniz.

Balık ve deniz ürünleri tüketiminin libidomuzu artıp arttıramayacağını söylemek zor. Bununla birlikte, cinsel sağlığı geliştirme ve iyileştirme şansınızı artırabilir. Ayrıca, haftada iki kez balık ve deniz ürünleri yemek, inme, kalp hastalığı ve kalp yetmezliği riskinizi önemli ölçüde azaltarak daha uzun bir hayata yol açabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]