Ana içeriğe atla

Hamileyken deniz ürünleri tüketmeye devam etmeli miyiz?
Kontaminasyon endişeleri nedeniyle hamilelik sırasında balık yemeyi tamamen bırakmayın. Diyetinizdeki balıklardan alacağınız omega-3 yağ asitleri, bebeğinizin gözlerinin ve sinir sisteminin normal gelişimi için hayati önem taşır. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar, hamilelik sırasında haftada yaklaşık 250 ila 350 gram arasında balık tüketmenizi önerir.

Balıklar bakteri veya parazitlerle kontamine olabilirken, FoodSafety.gov'a göre, çoğu patojeni 60 - 65 dereceye kadar pişirerek öldürebilirsiniz. Başka bir tür kirletici olan civa gibi ağır metaller, hamile kadınların balık tüketimi esnasında takip etmek zorunda olmasının sebebidir.

Civa kontaminasyonu ve bebeğiniz üzerindeki olası etkiler nedeniyle hamilelik sırasında balık tüketimi konusunda endişe duyabilirsiniz. Hamile kadınların balık alımını izlemeleri ve cıva bakımından yüksek balık alımını sınırlamaları gerekir. En az civa olanları seçmek, porsiyonları sınırlandırmak ve her zaman pişirilmiş olarak yiyerek balıkları menünüzde güvenle tutabilirsiniz. Çok yaygın seçenekler olarak hem somon hem de tilapia düşük civa içeriğine sahip balık kategorisine girer. Hamileyken, her iki balığı da önerilen miktarlarda yiyebilirsiniz.

Hamilelikte balık yemenin faydaları nelerdir?

Özellikle somon yemek, hamilelikte olumlu faydalar sağlayabilir, çünkü faydalı yağlarla dolu bir balıktır. Yağlı balıklar, esansiyel omega 3 yağ asitleri DHA ve EPA içeren daha fazla balık yağı içerir. Beyinde ve gözlerde en yaygın omega 3 yağ asidi olan DHA özellikle fetal beyin gelişiminde önemli bir rol oynar. Hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için haftada en az iki kez balık yemeyi ihmal etmeyin.

Hamileyken deniz ürünü tüketimi konusunda duyulan endişeler nelerdir?

Neredeyse tüm deniz mahsulleri, çeşitli yollarla suya karışmış olan civadan belirli miktarda içerir. Sudaki cıva, sularda beslenen balıklarda birikerek  metil civaya dönüşür. Daha küçük balık yiyen ve daha uzun yaşayan büyük balıklarda daha yüksek metil civa seviyeleri olabilir. Metil civa çoğu insanı doğrudan etkilemese de, bebeğinizin gelişmekte olan beynini etkileyebilir. Ne yazık ki, cıva besin zincirinde yukarı doğru ilerliyor fakat kontrollü koşullar altında yetiştirilmiş deniz ürünleri daima güvenlidir.

En düşük miktarda cıva içeren balıklar için Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, alımınızı haftada iki porsiyonla sınırlandırmanızı önerir. Civa bakımından düşük olan balıklar sadece somon ve tilapya değil aynı zamanda konserve light ton balığı ve morina gibi balıklardır. Bu kategorideki diğer deniz ürünleri türleri arasında karides, yengeç, istiridye ve tarak bulunur. Kılıç balığı gibi cıva bakımından yüksek balıklar, somon için 0.022 ppm ve tilapia için 0.013 pp ile karşılaştırıldığında, milyonda ortalama 0.87 ppm metil civa içerir.

Amerikan Hamilelik Derneği'ne göre, haftada 60 gramlık porsiyonda, en düşük civa miktarına sahip balıkları güvenle yiyebilirsiniz. Bu liste, her 100 gram balık için yaklaşık 0.2 gram omega 3 yağ asidi içeren pisi balığı, mezgit balığı, tilapya, dil balığı, okyanus levreği ve yayın balığını içerir. Ayrıca konserve yapılmış somon, sardalya, alabalık ve hamsi de yiyebilirsiniz. Yaklaşık 100 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 1 ila 2 gram omega 3 sağlayan en iyi esansiyel yağ asitleri kaynakları yine bu balıklardır. Bu listede uskumruyu da bulacaksınız, ancak hangi türünü seçtiğinize dikkat edin. Kuzey Atlantik ve tombul uskumru güvenlidir; diğer tipler daha fazla cıva içerir.

Daha yüksek civa seviyesine sahip olan deniz ürünlerini tüketmek konusunda ısrarcıysanız, bunların miktarını sınırlandırmanız gerekebilir. Trança, sazan, snapper, Alaska morinası, tatlı su levreği, çizgili ve siyah levrek gibi türlerin aydaki tüketim miktarı 200 gram civarında tutulmalıdır. En çok ilgi gören diğer deniz ürünlerinden olan istakoz da bu listeye dahildir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre, köpek balığı, kılıç balığı, kiremit balığı veya kral uskumruyu hamile olmasanız bile tüketmeyin. Ayrıca canlı bakterileri içerme ihtimaline karşı çiğ deniz ürünleri etlerini ve fümelenmiş deniz ürünlerini tüketmekten kaçının. Ayrıca, poliklorlu bifenillerle kontamine olabilecek yerel akarsulardan ve göllerden yakalanan balıkların tüketimini de azaltmalı hatta hamileliğiniz süresince erteleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kaspersky ile dünyanın 2050 vizyonunda denize dair neler var?

Yaygın haliyle bilgisayar ve cep telefonları için antivirüs yazılımı olarak bildiğimiz Kaspersky, günümüzde oldukça revaçta olan futurizm ve futurist kurguların temel bileşenini oluşturduğu bir web sitesini yayına aldı. 2050 yılındaki dünyada olacağı öngörülen şeylerin kullanıcılar tarafından bir dünya haritası üzerine eklendiği sistemde teknolojik öngörülerin yanısıra uzay ve özellikle de tarıma yönelik fikirler de yer alıyor. Tarıma dair bazı öngörülerin içinde elbette ki denizle ilgili bazı fikirler var. İşte bunlardan bazıları... 2050 - Dubai - Dikey okanus tarımı Konumunun özellikleri ve tatlı su eksikliği şehri tarıma elverişsiz hale getiriyor. Bu yüzden gıda ithalatı şehir için bu kadar önemli bir masraf. Bölgedeki doğal kaynak eksikliğini telafi etmek için, Studiomobile'den İtalyan mimarlar, ekolojik olarak temiz ürünler yetiştirmek için bölgede ne kadar az kaynak bulunduğunu kullanan Deniz Suyu Dikey Çiftliği projesini geliştirdiler. Dünyadaki tüm tatlı suyun% 70'i tar

Deniz ürünleri, bağışıklık sistemi ve D vitamini arasında bir ilişki var mı?

2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Komitesi kısa süre önce, bebeklerde beyin ve göz gelişimini desteklemekten kalp ve beyin işlevini desteklemeye ve yetişkinler için sağlıklı kiloya kadar deniz ürünleri yemenin köklü, ömür boyu süren faydalarını yeniden onaylayan bir Bilimsel Rapor yayınladı. Peki ya D vitamini gıdalar hakkında neler biliyoruz? Çoğu insan deniz ürünlerinin kendileri için iyi olduğunu biliyor - her ne kadar haftalık olarak önerilen 200 - 300 gr veya 2-3 porsiyonu yemeseler bile, ancak, deniz ürünlerine dair dikkatin çoğu anlaşılır bir şekilde balıklarda bulunan güçlü omega-3 yağlarına odaklanyor. Omega 3 yağ asitleri, özellikle hamile anneler ve çocukları için çok önemlidir. Deniz ürünleri, nadir bir D vitamini kaynağıdır. Daha az öne çıkarılsa da, deniz ürünleri, yiyecekler arasında nadir bir D vitamini kaynağıdır. 2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Kurulu'nun Bilimsel Raporu, D vitaminini “halk sağlığını ilgilendiren bir besin” olarak tanımlıyor çünkü sadece Amerik

Mavi yengeç: sürdürülebilir bir su ürünleri yetiştiriciliği alternatifi olabilir mi?

Mavi yengeç, Callinectes sapidus, Amerika kıtasındaki önemli nehirlerden birisi olan Mississippi'nin tarihi ve ekonomisi üzerinde uzun yıllardır çok önemli bir rol oynadı. Tüketiciler mavi yengeçten yapılmış olan atıştırmalıkların keyfini iştahla sürerken doğadaki mavi yengecin baş etmesi gereken önemli bir sorun var: popülasyondaki azalma. Bu, yereldeki balıkçıları da zora sokan önemli bir sorun. 2000'li yılların başında kurulan Mississippi Üniversitesi Mavi Yengeç Kuluçkahanesi, mavi yengeç yetiştiriciliğini gerçekçi hale getirmek üzerine çalışıyor. Çabalarının, balıkçılar için kültür yoluyla elde edilmiş mavi yengece bağlı bir ekonomi oluşturmasına ve balıkçıların ekonomilerine katkı sağlayacağını umuyorlar. Thad Cochran Ocean Springs Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Merkezi'nden Dr. Kelly Lucas, "Chesapeake Körfezi'nden mavi yengeç hasadı gerçekten çok düşük olduğunda bu fikir ortaya çıktı" diyor. "Maryland Üniversitesi, körfezdeki yabani hayata destek

Nasıl spirulina yetiştirirsiniz?

Spirulinaya genel haliyle bir kez daha bakacak olursak eğer, karşımızda, bünyesinde  yüksek protein barındıran bir alg (su yosunu) buluruz. Mikroskop altında bakıldığında sprialsi bir görüntüye sahip olan ve mavi-yeşil alglerin içinde yer alan siyanobakterlerden olan Spriulinayı kuruttuğunuzda elde ettiğiniz kütlenin büyük bir kısmının (60% ile 70% arasında) protein olduğunu görürsünüz. Bu oran, su ürünlerinden elde edilebilecek protein miktarları tablosu içindeki en iyi rakamlardan birine tekabul eder. Bu protein oranın yanında, düşük yağ ve birim kütle başına düşen yüksek mineral ve vitamin oranıyla bu alg, insanların ve diğer canlıların beslenmesi üzerine çalışan profesyoneller için üzerinde durulması ve çalışılması gereken önemli bir türdür. Spirulina’nın içinde neler var? Sucul bir canlı olan spirulinanın bünyesinde yer alan bazı maddeler aşağıdaki gibi: + Vitaminler: Beta Karoten, B1 Thiamine, B2 Riboflavin, B3 Niyasin, B5 Pantotenik asit, B6 Piridoksin, B9 Folate, B12 Colobalimi

Hamsinin 11 faydası: Karadeniz'in mücevheri hakkında bilmeniz gerekenler

  Hamsi, Karadeniz ve bir iç denizimiz olan Marmara Denizi'nin bize sunduğu çok önemli ve faydalı bir değer. Kolay ve bol miktarda yapılan avcılığıyla hamsi, başta insan tüketimi olmak üzere, yem sanayisinin yanı sıra omega 3 yağ asitlerinin üretilmesinde de önemli rol oynayan bir balık. Hamsinin insanlar faydaları arasında kalp sağlığını, hücre ve doku onarımını, kemik sağlığını ve göz sağlığını desteklemeye, cildi ve sindirim sistemini iyileştirmeye,  kilo vermeyi teşvik etmeye, toksisiteyi önlemeye yardımcı olmak var ve hamsi, iyi bir b3 vitamini kaynağı olmasıyla ve demir eksikliğini gidermeye destek olmakla, insanlar için çok değerli bir deniz ürünü. Hamsi, dünya çapında kırmızı et yerine iyi bir alternatif olarak yenen ünlü ve vejeteryan olmayan bir lezzet haline gelen minik balıklardır. Bu özel balık türü, cildinizi beslemekten görme yeteneğinizi korumaya kadar birçok sağlık yararı sağlar. Çoğunlukla salatalarla birlikte tüketilen hamsi, kemiklerinizi güçlendiren fosfor v

Balıkların solungaçları nasıl çalışır?

 Dünyada yaşayan tüm hayvanlar, yaşamlarını devam ettirmek için nefes alıp verirler. Bazılarının vücutlarının içinde akciğerleri vardır, bazıları derileri vasıtasıyla havayı kullanır, bazıları ise daima açılıp kapanan solungaçlarını kullanarak yaşamları için gerekli olan oksijeni tedarik ederler. Yani kısaca, amaçları ortak olmakla birlikte bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları araçları farklıdır. Şu anda okuyabiliyorsanız muhtemelen insansınız. Bu, oksijeni ağzınız ve burnunuz vasıtasıyla vücudunuzun içine aldığınız ve atık olarak da aynı yollarla karbondioksiti vücut fonksiyonlarınızı yerine getirmek için dışarı verdiğiniz anlamına gelir. Solunum organlarınızı kullanarak aldığınız nefesiniz akciğerlerinizi doldurur ve havadaki oksijen buradan vücudunuzun geri kalanına dağılır. Nefes almamız için oksijene ihtiyacımız var. peki ya suyun altında yaşayan hayvanlar oksijeni nasıl alıyor? Tıpkı biz suyun üzerinde yaşamını sürdüren hayvanlarda olduğu gibi, suyun altındakiler

Daha yakından tanıyın: Türkiye kıyılarından karidesler

  Çoğu insanın severek tükettiği ve pazarda taze, ayıklanmış, marine edilmiş ve ayıklanarak dondurulmuş formları bulunan karideslerin dünya denizlerinde onlarca farklı türü var ve karides yetiştiriciliği önemli bir su ürünü yetiştiriciliği alanı. Su ürünleri yetiştiriciliğinin ortaya çıktığı yer olan Çin ile yakın coğrafya Hindistan ve tabii ki A.B.D. karides yetiştiriciliği konusunda önemli çalışmalar yapan ülkelerin başında geliyor. Türkiye kıyılarından yakalanan hangi karidesler yenebilir nitelikte? Her ne kadar "Denizden babam çıksa onu bile yerim" mottosuyla hareket etsek de, özellikle kendi kıyılarımızda yer alan ve diğerlerine göre daha fazla tüketilebilir olan karidesleri tanımakla işe başlayalım. Palaemon longirostris, Metapenaeus monoceros, Penaeus japonicus, Penaeus japonicus, Penaeus semisulcatus, Penaeus kerathrurus bizim denizlerden en fazla çıkan karides çeşitlerimiz. P. longirostris genel anlamda en fazla yayılım göstermiş olan karides türümüz. Marmara deniz

Avokadolu karides salatası - Karidesle yapılabilecek yemekler - 2

    Sağlıklı bir şekilde beslenmeye gayret eden insanların öğünlerine güvenle alabilecekleri karides, salata olarak tükettiğimiz yeşilliklerle de kolaylıkla uyum sağlar. Avokado ise özellikle son yıllarda öğünlerimize giren ve bizim için göreceli olarak yeni bir gıda. İçindeki faydalı yağlarla beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen bir yiyecek. Malzemeler: 1 tane avokado 10 tane karides 1 tane göbek marul 3 - 4 dal maydonoz 1 çorba kaşığı zeytinyağı (veya pişirme kağıdı) İsteğe bağlı baharatlar Hazırlanışı: Temizlenmiş karideslerinizi bir kaşık zeytinyağıyla tavada pembeleşene kadar çevirin. Avokadonuzu küp küp doğrayarak derin bir servis tabağına alın. Göbek marullarınızı elinizle parçalayın, içinde avokadonuzun olduğu tabağın üzerine koyun. Bu tabağın içine tavada çevirdiğiniz karideslerinizi de koyun. Maydonozlarınızı da salatanızın üzerine ekleyin. Öneriler: Pazardan ya da marketten avokado alırken rengi koyu yeşil - siyah olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bu koyu renk

Cetorhinus maximus - Denizde bulabileceğiniz en büyük köpekbalıkları - 2

Güneşlenen köpekbalığı - Büyük camgöz (Basking shark - Cetorhinus maximus ) Güneşlenen köpekbalığı, denizlerdeki ikinci en geniş veya en büyük köpekbalığıdır. Dünyanın ılıman ve sıcak okyanuslarında bulunur. Büyük camgözün dalgıçlara karşı davranışı dostçadır ve saldırmazlar. Zooplanktonla ve küçük balıklarla beslenir. Hafif bir yok olma tehdidi var ama şimdilik ciddi değil. İngiliz sularındaki en ağır köpekbalığıdır. Bu köpek balığı türünün ortalama ağırlığı 14.515 kg iken, uzunluğu 9 - 12 metre arasında değişmektedir. Bu nedenle gezegendeki en büyük ikinci köpek balığı balığıdır.

Alopias vulpinus - Denizde bulabileceğiniz en büyük köpek balıkları - 10

Sapanbalığı  - Tilki köpekbalığı (Thresher shark - Alopias vulpinus ) Bu büyük köpekbalığı, özellikle Pasifik Okyanusu'nda ılıman ve sıcak okyanuslarda bulunur. İnsanlara saldırmaz. İnsanlar için önemlidir çünkü sadece besin olarak değil, aynı zamanda Karaciğer Yağı kaynağı olarak da kullanılır. Ortalama ağırlığı yaklaşık 500 kg olduğundan dünyanın en büyük onuncu köpek balığı türüdür. Kuyruğunun üst kısmındaki uzunlukla ayırt edilir.