Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Su ürünleri tüketim alışkanlıklarımızdaki değişimin temelinde, algılama biçimimizdeki değişimler var. Bu değişimi sağlayan en önemli mecralardan birisi de elbette ki sosyal medyalar ve bu sosyal mecraları oluşturan ekosistemlerin kişisel alanımızdaki araçları: Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest ve hatta Youtube.

En ünlü ve yaygın arama motoru olan Google'dan sonra, tarif aramak için kullanılan en yaygın ikinci arama motoru da Youtube ve bu mecralar için üretilen içeriklerin önemi daha da artmış vaziyette. Fakat kendine has bir kullanıcı kitlesi olan Instagram ise artık yalnızca manzara, tatil fotoğrafı ya da ayakkabı paylaşmaktan çok ötede bir yerlerde.

Instagram, üzerinde çalıştığınız konu hakkında farkındalık yaratmak için doğru mecralardan birisi. Uygun #hashtag kullanımıyla doğru yere kanalize olabilen mesajları taşıyan görseller, hakkında paragraflarca yazı yazılabilecek olan konular hakkında ortalama 10 - 15 saniye içinde anlatılmak isteneni hedef kitledeki kullanıcıya iletebiliyor. Bu iletim fotoğraf ve video formatında olabiliyor ki videolar artık fotoğraflardan daha revaçta. Bu da sosyal mesajlar için sahip olduğumuz alandaki süremizi 1 dakikadan 15 dakikaya kadar çıkarabiliyor. Bu da, tabii ki su ürünleriyle su ürünleri tüketimini daha bilinçli ve sürdürülebilir kılmak isteyen girişimler tarafından da sıklıkla, başarıyla sürdürülüyor.

Farklı içerik disiplinleriyle yönetilen ve içeriklendirme stratejilerinde olan farklara rağmen tek bir noktaya odaklanan bu Instagram hesaplarının ulaşmak istedikleri nokta ortak gibi görünüyor; denizleri ve deniz ürünlerini sürdürülebilir kılmak. Şimdi, dünya çapında sürdürülebilir su ürünleri tüketimi için içerik üreten bir kaç hesaba göz atalım.
 1. @aksalmonsisters
  Pasifik kıyısındaki Alaska'dan sürdürülebilir balıkçılık ile ilgili bilgileri, balıkçılık manzaralarını, balıkçılıkta kullanılan malzemelerle kıyafetlere yönelik tasarımları bu hesaptan takip edebilirsiniz.
 2. @bartsfishtales
  Sürdürülebilir deniz ürünlerinin pişirilmesiyle ilgili videoları içeren bu hesap, dünyadaki en kısa yemek programı olarak tarif edilebilir.
 3. @billionoyster
  New York körfezindeki istiridyeleri halk eğitimi ile restore etmeyi amaçlayan insiyatifin instagram hesabı.
 4. @copperriversalmon
  "Dünyanın en iyi somonu" sloganı ile yayın yapan Instagram hesabı, Copper Nehri somonunu dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Hesabın gönderileri arasında somonla yapılabilecek yemek tarifleri ve nehirde yapılan balıkçılığa dair görüntüler var.
 5. @driftersfish
  Yine Alaska'dan bir hesap olan Drifter's Fish, bölgedeki küçük bir balıkçı teknesinden tabaklara gelen vahşi Alaska somonunun hikayesine odaklanıyor.
 6. @inahalfshellblog
  İstiridye üreticilerine onların hikayelerine odaklanan bu hesabın içeriğinde ise dünyanın farklı noktalarındaki istiridyelere odaklanmış bir stateji izleniyor. İstiridye artık çok önemli ve görünürlüğü günden güne artan bir su ürünü. "Yarım kabuk içinde" instagram hesabı da bu boşluğu gerçekten çok iyi bir şekilde doldurmuş.
 7. @mscecolabel
  MSC'nin sürdürülebilir deniz ürünlerine yönelik içerikleri de barındıran resmi Instagram hesabında deniz ürünlerine yönelik içerikler, hikayeler ve yarışmalar yer alıyor.
 8. @montereybayaquarium
  SeaFoodWatch'u da sürdürmeye devam eden Monterey Bay Aquarium'un hesabında deniz altı yaşamıyla ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra özel ve önemli günler için üretilmiş içerikler yer alıyor.
 9. @oceana
  Oceana, global ölçekte denizi ve deniz yaşamını iyileştirmeye çalışan bir organizasyon. Su altındaki yaşama dair ilginç ve dikkat çekici içeriklerle sürdürülen bu hesapta özellikle iklim değişikliği ve avcılığın etkilerini azaltmaya yönelik bir farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.
 10. @sea2table
  Sürdürülebilir şekilde avcılık yapan avcılarla aşçıları ve avlarını sunabilecekleri daha iyi pazarları birleştirmeyi hedeflen Sea2Table'da tariflere, avcılık hikayelerine ve türlerin tanıtımına odaklanılıyor.
 11. @waittinstitute
  Okyanusları bilimsel temellere dayanan yöntemlerle ve toplulukların kontrolünde restore etmeye yönelik farkındalık yaratmaya çalışan Waitt Enstitüsü'nin hesabında su altından harika görüntüler var.
seafoodblogproject.org'daki yazıdan Türkçe'ye çevrilmiş ve adapte edilmiştir.

Sizce Türkiye özelinde sürdürülebilir deniz ürünlerimizin farkındalığını arttırmak için neler yapabiliriz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]