Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]Seafood Source tarafından organize edilen bir webinarda konuşan Kanada Su Ürünleri Endüstrisi Birliği’nden Tim Kennedy, Kanada’daki son seçimlerin su ürünleri endüstrisi için ne anlama geldiği konusunda bir perspektif sundu. Kendi görüşüne göre, su ürünler sektörü ekonomik gelişme ve çevresel koruma insiyatifleri için enstrumental rol oynayabilir.

Bunu başarmak içinse Kanada hükümetinin modern ve endüstrinin büyüme potansiyeline karşı refleks oluşturabilecek bir su ürünleri yasası oluşturması gerekiyor. Yasa aynı zamanda düzenleyiciler ve üreticilerin sektörün uzun dönem hedeflerini yönetebilmesi için bir taslak sunmalı.

Kanada’da su ürünleri yetiştiriciliği sektörü

Kennedy’ye göre Kanada su ürünleri yetiştiriciliği konusunda uyumlu bir vizyona sahip değil ve ulaşılabilir hedefleri özetleyen, sürdürülebilir bir kalkınmaya öncelik veren güçlendirilmiş bir yasaya ihtiyaç duyuyor. Halihazırda, sektör şu anda sektör federal düzenleyiciler için gri bir alanda bulunmaktadır. Kılavuz olarak kullanılabilecek Federal ilkeler Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı arasında dağıtılmış durumda ki Kennedy’ye göre her iki kuruluş da su ürünleri yetiştiriciliğinin kendi görev tanımları arasında yer almadığını savunuyor.

Kanada’daki su ürünleri endüstrisi yukarı yonlü bir seyir izliyor ve federal destek oluşturuyor. Kanada İstatistik kurumundan alınan verilere göre Kanada’daki su ürünleri sektörü 26.000 kişiye iş desteği sağlıyor ve değeri 5 milyar dolar. Ekonomik değerin %90’ı British Columbia’daki somon yetiştiriciliğinden geliyor ve New Brunswick ile Newfoundland’deki kabuklu yetiştiriciliği geriye kalan %10’u oluşturuyor.

Kanada’nın statejik olarak su ürünleri yetiştiriciliğini genişletebilmesi için bolca yeri var.
Kanada’daki endüstri için biraz yeni olmasına rağmen ülke dünyadaki dördüncü büyük somon üreticisi. Bilim insanları Kanada’nın Norveç’ten üç kat daha fazla somon yetiştirme alanına sahip olduğunu ve mevcut imkanların yüzde birinde yetiştiriciliğinin yapıldığını tahmin ediyor.

2019 yılındaki seçimlere öncülük eden Muhafazakar ve Liberal partilerin her ikisi de su ürünleri yatırımlarını genişletmek için planlar hazırladılar. Fakat Liberal parti okyanustaki kafes balıkçılığından uzaklaştı ve British Columbia’da 2025 yılına dek kapalı tutmaya kararlı görünüyor. Bu politika değişikliği seçime gidilen haftalar içinde açıklanarak endüstrinin pek çok üyesini hazırlıksız yakaladı.

Seçimlerin getirdikleri

21 Ekim’de gerçekleştirilen seçim halihazırda iktidarda olan Justin Trudeau ve Liberal Parti’yi zayıf bir durumda bıraktı. Parti popüleritesini kaybetti ve 30 koltuk kaybetti. Liberaller küçük partilerle ortaklık kurmak yerine azınlık partisi kurmayı tercih etti. Artı olarak, azınlık hükümeti politika oluşturmak ve önceliklerinde ilerlemek için taraflar arasında fikir birliği oluşturmak zorunda. Ayrıca azınlık hükümetleri genellikle kısa bir ömre sahip, genellikle yükselişlerinden iki sene sonra düşüyorlar. Pek çok siyasi uzman Liberaller ve Yeni Demokratların önceki azınlık idarelerinden daha güçlü bir ortaklık oluşturabileceğini düşünmesine rağmen seçim Trudeau’nun 2015’teki görev süresini aştı.

5 Aralık’ta yapılan konuşmada iklim değişikliğini ele almak, sosyal programları güçlendirmek ve yerli uzlaşma Liberallerin siyasi hedeflerinin temel bileşenlerini oluşturuyor. Kennedy’ye göre su ürünleri yetiştiriciliği, hükümetin onlara ulaşmasındai temel enstrüman olacak.

Su ürünleri yetiştiriciliğinin deniz balıkçılığına olan bağımlılığını azaltma ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı koyma potansiyeli düşünüldüğünde mavi ekonomiye yatırım yapmak Kanada ekonomisini daha yeşil hale getirebilir. Kabuklu deniz hayvanları yetiştiriciliği için biyolojik iyileştirme potansiyeli de yararlı bir adım olabilir.

Sosyal programlar söz konusu olduğunda Kennedy, su ürünleri sektörünün Kanada’nın kıyı ve kırsal kalkınma planlarını destekleyebileceğine inanıyor. Yeni üretim alanları Newfoundland ve Nova Scotia gibi denizcilik bölgelerindeki topluluklar için uzun vadeli ekonomik fırsatlar sunmakta. Ontario gibi iç bölgeler de bundan faydalanabilir. Küçük ölçekli gökkuşağı alabalık yetiştiriciliği Ontario’nun kırsal bölgelerinde gelişmekte ve ek yatırımlar eyalet ekonomisine daha güçlü bir dayanak oluşturacak.

Benzer bir şekilde su ürünleri yetiştiriciliği girişimleri hükümet ile yerel gruplar arasındaki güveni inşa edebilir. Su ürünleri yetiştiriciliğine 250 yerli grup katılıyor ve Kennedy’nin organizasyonu endüstri geliştikçe onlarla birlikte çalışmak konusunda hevesli. Kendi görüşüne göre First Nations grupları sektörde kritik öneme sahip.

Kennedy’ye göre azınlık hükümetinin endüstri için uzun vadeli bir strateji oluşturmak için birden fazla paydaşı bir araya getirme fırsatı var. Politikalar, politik yelpazenin farklı taraflarından alımlara dayanarak hem ekonomik hem de çevresel hedefleri dengeleyebilir ve sektörü geliştirebilir.

Pratikteki hususlar

Bütün bunlar kağıt üzerinde iyi gibi görünse de ileriye giden yol zorluklarla dolu olacak. British Columbia’daki anti-balık karşıtı aktivizm hareketleri veya su ürünleri yetiştiriciliği araştırmalarındaki eksiklikler su ürünleri sektörünün büyümesini garanti edemez. Trudeau’nun kademeli olarak British Columbia’da kafeste somon yetiştiriciliğini bitirme planı sektör için iyi bir şey değil. Kennedy’ye göre Liberal hükümetin açık denizde yapılan somon yetiştiricilğini karaya taşıma taahhüdü pratik değil ve endüstrinin istikrarını tehdit ediyor. Okyanusta balık yetiştiriciliği yapmanın kendine göre zorlukları var ve bunlar geliştirilebilir fakat Kennedy hükümetin bu tesisleri kapatması gerektiğini düşünmüyor. RAS ve kapalı çevre alternatifleri olmasına rağmen bu sistemlerin geleneksel yöntemlerin yerini alıp alamayacağını söylemek için çok erken.

Endüstri için sürdürülebilirlik bir başka kaygı. Kanadalı somon daima sürdürülebilirlik metrikleri içinde tavsiye edilen bir ürün olarak listelenmiyor ve Kennedy Kanada’daki su ürünleri endüstrisinin bu yönde ilerlemesi gerektiğini kabulleniyor. Ona göre bu sorunların bazıları su ürünleri yasasının güncellenmesiyle ve çiftlikler için yeni araştırma yatırımların gerçekleştirilmesiyle aşılabilir. Yuvarlak masa toplantısının ardından daha fazla Kanadalı yetiştirici ASC ve BAP sertifikasyonundan geçiyor fakat sektörü daha fazla sürdürülebilir hale çevirmek için çok iş yapmak gerekiyor. Kennedy’nin görüşüne göre sürdürülebilirlik sürekli devam eden bir iş. Bu hedeflere ulaşmak hedeflenmiş yatırımlar, üreticilerden satın alma, düzenlemeler ve First Nations gruplarına ihtiyaç var.

thefishsite.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye aslında uygun olarak çevrilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]