Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Monterey Bay Aquarium tarafından yayınlanan en son Seafood Watch raporuna göre British Columbia'da son yıllarda büyük çaplı balık kaçış olayları yaşanmadı. "Yine de, benzer yetiştiricilik tesislerinden kaçışlar küresel olarak meydana gelmeye devam ediyorlar ve bu potansiyel insan hatası veya kötü hava nedeniyle daima var.”

İnsan hatasını azaltmanın bir yolu, yetiştiricilik tesislerindeki belirli günlük rutin işlemleri mekanize etmektir.

2015 yılında Aqualine Norveç, ağları olduğu yerde yükseltmek ve alçaltmak için bir vinç sistemi tanıtan ilk şirkettir. Bunun için vinçli tekne ve zincirlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Vinçler kafesin etrafına yerleştirilir ve yakındaki bir mavnadaki kontrol sisteminin bir parçası olan güç ünitesinden çalıştırılır. Vinçlerin tümü senkronize olduğundan, smolt teslimatı veya hasatı sırasında ağ kullanımı daha az riskli hale gelir. Bu kaldırma sistemiyle ağ hareketi de daha düz tutulur ve geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında operasyonun sesi düşük bir vızıltıya indirgenmiştir. Aqualine'in CTO'su Martin Soreide, “Bu balıklar için daha az stresli” diyor. "Bu önemli bir şey. ”

Aqualine Norveç'in geliştirdiği ve kafeslerdeki ağları olduğu yerde yükseltip alçaltabilen vinç sisteminin bir görüntüsü
2015 yılında Aqualine, ağları yükseltmek ve alçaltmak için bir vinç sistemi tanıtan ilk şirkettir. Bunun için vinçli tekne ve zincirlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Vinçler kafesin etrafına yerleştirilir ve yakındaki bir mavnadaki kontrol sisteminin bir parçası olan güç ünitesinden çalıştırılır. Vinçlerin tümü senkronize olduğundan, smolt teslimatı veya hasatı sırasında ağ kullanımı daha az riskli hale gelir. Bu kaldırma sistemiyle ağ hareketi de daha düz tutulur ve geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında operasyonun sesi düşük bir vızıltıya indirgenmiştir. Aqualine'in CTO'su Martin Soreide, “Bu balıklar için daha az stresli” diyor. "Bu önemli bir şey. ”

Kanada’nın yeni koruma sistemlerini benimseme çabaları ve başarılı bir şekilde sürdürmeleri onları kuşkusuz karşıladı. Mowi Canada West'taki Halkla İlişkiler ve Halkla İlişkiler Müdürü Jeremy Dunn, “Balıkları olması gerektiği gibi kafeslerde tutacak şekilde kullanabiliriz” diyor.

Ancak tavrında bir rahatlık yok. “Anketlere dayanarak ve sadece insanlarla konuşarak elde edilen verilere göre, Britanya Kolombiyası'nda somon yetiştiriciliği ile ilgili temel endişe, yabani somonların iyiliği ile ilgili” dedi. “Somon balığı için bir tehdit olarak algılanan her şey bir risktir. Bu yüzden kaçışları önemli ölçüde azaltan yenilikler uyguladık. ”

Gelişmiş malzemelerden yapılmış ağlar, balıkları avlamak ve avcıları dışarıda tutmak için çift ağ sistemleri, yalnızca üretim sırasında balıkları izlemek için HD kamera sistemleri değil, aynı zamanda kafes içi koşulları ve daha fazla gözetim sağlamak için ROV teknolojisi...

Kanada'daki varlığını artıran bir diğer ağ üreticisi Badinotti. 1910’dan beri ağlar yapan Milan merkezli operasyon, yakın bir zamanda, Campbell River’daki yeni yerine taşınırken ekibine bir genel müdür olan Simon Proctor’in eklendiğini duyurdu.

Badinotti’nin ABD ve Kanada’daki satış müdürü Ingolf Goetz’e göre, son 10 yılda somon yetiştiriciliğinde en büyük değişiklik bakır kaplı naylon ağlardan yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) yapılan ağlara geçiş. HDPE'nin yararı, kültür balıklarında potansiyel bir metal birikimi kaynağı olan bakır içermemesi. Ancak HDPE'den yapılmış ağlar daha ağır ve hacimlidir ve düzenli yıkama gerektirir. Badinotti, ağlar sudayken yıkama sağlamak için “büyük bir yatırım” yaptı. (Goetz sekiz tekneye sahip olduklarını söylüyor.)

Badinotti'nin heyecanlandığı bir gelişme, tekstil elyaflarını çelik ya da bakırla karıştıran yeni bir ağ teknolojisi. Kombinet adı verilen, biyolojik kirlenmeyi azaltmak ve güç sağlamak için tasarlanmış özel bir ürün. Goetz'e göre, son zamanlarda Meksika Körfezi'nde, Meksika'daki Kampachi çiftliğinde - köpek balıklarına karşı kuruldu. Şirket performansı izliyor ve iyi sonuçlarla bu yeniliğin Meksika'nın ötesine geçmesini umuyor...

Bu yazı, daha önce yayınlanan "Kafes kültürü inovasyonları sürdürülebilirliği destekliyor" başlıklı yazının devamıdır.

aquaculturenorthamerica.com'daki yazı aslına uygun olarak Türkçe'ye adapte edilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]