Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Su ürünleri yetiştiriciliğinde çok önemli bir yere sahip olan kafeslerde yapılan inovasyonlar, kafeslerde yapılan yetiştiriciliğin sürdürülebilirliği konusunda oldukça umut taşıyor.

İklim değişikliğine bağlı olarak şiddeti artan ve daha sık rastladığımız fırtınalarla başa çıkmak konusunda daha iyi bir yerde olan çekirdek kafeslerden avcılar ve parazitlerle savaşan yardımcı sistemlere karar geniş bir yelpazede, emektar Avrupalı üreticiler ve Kanada'lı girişimciler zorluklarla başa çıkmak konusunda birlikte çalışıyor.

Fakat, sektörün en zorlu problemlerini çözmek için gerekli yaklaşım Cermaq Canada'nın genel müdürü David Kiemele'nin "ölçülen ve sorumlu" oldu. Su ürünleri yetiştiriciliği, yıkıcı teknolojiler için bir iş bağnazlığı değildir. Bahisler de çok yüksek.

Bunun yerine Kiemele, gözlem ve inovasyondan teknoloji ve mühendislikteki inovasyonlara kararlar ve eylemlerle "hassas su ürünleri yetiştiriciliği" hakkında konuşmaya daha eğimli.

British Columbia (BC)'deki üç yıllık bir şirket buna en iyi örneklerden biri. Bir deniz mühendisi tarafından kurulan Posedion Ocean System, geleneksel dairesel kafeslerde kullanılan boruların sağlamlığını kullanan ve Triad Hybrid Steel Cage System adını taşıyan yeni bir kafes sistemi tasarladı.

Poseidon Ocean System'in tasarladığı kafesler
Poseidon'un CEO'su Matt Clarke, "Pek çok özelliği ile bu sistemin bir devrim değil kafes sistemi tasarımınındaki evrim olduğunu düşünüyoruz" diyor. "Fakat, hep birlikte, ileriye doğru büyük bir adım."

Gael Force Grup'un en yeni mooring sistemi de benzer şekilde; yeni performans seviyelerini karşışamakl için adım adım gerçekleştirilen iyileştirmeleri var. SeaQureMoor, 2016 yılında İskoçya'da tanıtıldı ve Newfoundland ile Labrador'da (Kanada'da bir ilk) kuruldu. Gael Force, Grand Falls Windsor adı altındaki bir operasyonu Nisan ayında başlattı.

2015 yılından itibaren FAO'nun teknik yönergeleri dahilinde mooring sistemleri , düğümleri iplere bağlamak için metal zincilerden faydalanmaya dayanıyordu. Fakat Gael Force yeni bir şey yaptı ve bu zincirleri direk olarak demirleme şamandırasının altındaki dairesel metal düğüme tutturulmuş fiber halatlarla değiştirdi. Bu, metalin metale sürtünmesinden kaynaklanan aşınmayı ve yıpranmayı azaltmakta. Ayrıca Gael Force aşımayı azaltmak için daha küçük çaplı bir halat geliştirdi. Eskisine oranla daha hafif olan bu halatın güçten ödün vermediğini söylüyor şirket ve şirketin çapaları da geleneksel kürek şekilli yerine ikiz gövdeli ve ikiz noktalı zıpkın uçlu tasarımıyla iki kat tutma gücü sunuyor.

Gael Force Group'un yeni halatları ve düğümleri
Gael Force Group'un satış müdürü Jamie Young, 2017 yılında Washington eyaletindeki Atlantik somon çiftliği yasağına neden olan kafes başarısızlığı sorulduğunda endüstrinin hissettiği duyarlılığı tekrar ediyor; "Şirketler sınırlamanın önemini kabul ediyor" diyor. "Seattle gibi durumlarda, birisi yanlış yaparsa sektörün farkında olur ve etki çiftliklerle sınırlı kalmaz, etkiler potansiyel olarak daha büyüktür."

Young, ayrıca inovasyonun benimsenmesinin statilk bir eylem olmadığını vurgulamakta. Mooring sisteminin sağladığı güvenlik düzeyi, başlangıçta sistem tasarımıyla başlar ve tabii ki bundan sonra olan da etkilenir. Bir yetiştiricilik tesisi daha derin kafesler seçtiğinde bir deniz biti bariyeri ekler ve palamarla mücadele edebilmek için kafes boyutlarını genişletir. Böylece biyolojik kirlenme meydana gelebilir. "Bu faktörlerden herhangi biri potansiyel olarak bileşen hasarına neden olabilir." diyor.

aquaculturenorthamerica.com adresindeki yazı, aslına uygun olarak Türkçe'ye adapte edilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]