Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Deniz biyoloğu, korumacı, ve su altı fotoğrafları konusunda uzman olan Roger Grace, Haziran ayında Yeni Zelanda'daki evinde hayata gözlerini yumdu. Geride ise denizin altındaki yaşama ve insanların deniz altı yaşamına olan etkilerini gösteren vurucu bir su altı fotoğrafı mirası gözler önüne seren geniş bir görsel arşiv bıraktı.

Grace'in bizlere bıraktığı fotoğrafik arşiv, günlük yaşantımız içinde pek de önemli gibi görünmeyen fakat su altına indiğinde çok büyük ekolojik etkiye sahip olan atıklara, aşırı ve kontrolsüz avcılığa dair etkili gerçeklerle dolu. Şimdi o fotoğraflardan bir kaçına göz atalım...

Fotoğraflar theguardian.com'dan alınmıştır.

Cüce akrep balığı ve kabuksuz bir yumuşakça; 2016 yılında, Akdeniz'de Greenpeace'in gemisi Rainbow Warrior'dayken çekildi.

Roger Grace hayatını okyanusu araştırmakla geçirdi. Çevresel etkileri gözlemledi, bilimsel raporlar ve popüler makaleler yazdı, Northland deniz koruma alanlarındaki deniz tabanını haritalandırdı ve deniz altı dünyasına dair harika görütüleri suyun yüzüne çıkardı.

Yeni Zelanda'daki Matauri Körfezi kıyısındaki denizin altındaki son dinlenme yerinde Rainbow Warrior. Gemi, 1985 yılında Auckland limanında Fransız ajanlar tarafından bombalandı. Greenpeace, gemiyi, Pasifik'teki Fransız nükleer testine karşı protesto etmek için kullanıyordu. Gemi şimdi yapay bir resif görevi görüyor ve birçok deniz yaşamı türünü barındırıyor.
Kırmızı mercan ve süngerler, Akdeniz.
Bir kalamarın ağzına yakından bakış
Büyük bariyer resifinden mercanlar, Avusturalya
Bir deniz kestanesinin yanında, üzerinde Türkçe ürün ismi yazan bir plastik ambalaj atığı, Akdeniz
Japon balıkçı teknesi Eikyu Maru'nun ağındaki balıklar
Kuzey Pasifik'te hayalet ağlara bütünüyle dolanmış bir mavi köpek balığı
Hayalet ağa yakalanmış bir ton balığı, Japonya
Su altındaki hayalet ağa yakalanmış bir kül rengi yelkovan kuşu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]