Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Mercan resiflerinin besleyicilik yönünden zayıf sularda yaşamalarına rağmen pek çok balık türüne nasıl oluyor da ev sahipliği yapabiliyor oldukları bilim insanlarının merak ettiği konuların başında geliyor. 23 Mayıs tarihinde Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre pek olası görünmeyen bir grup bu toplulukları besliyor. Bu grup ise kriptobentik adı verilen küçük ve genellikle resiflerin alt taraflarında ikamet eden balıklar.

Çalışma, bu balıkların mercan resifleri üzerinde kritik bir rol oynadığını ve hızlı yaşam - ölüm döngüleri sayesinde popülasyonlarını hep yeterli seviyede tutarak mercan resiflerinde tüketilen balıkların neredeyse %60'ını oluşturduklarını göstermekte.

Daha önce Smithsonian'ın Tennenbaum Deniz Rasathaneleri Ağı ve şu anda da Simon Fraser Üniversitesi'nde post-doktora araştırmacısı Simon Brandl, "Bilim insanlarının yüzlerce yıldır mercan resiflerinin devamlılıklarını nasıl sağladıkları ve deniz çölü içinde farklı ekosistemlerin gereksinimlerini nasıl karşıladıkları konusunda kafaları karışıktı.” diyor.

"Neredeyse evrensel ölçekte gözden kaçan bu balıkların mercan kayalıklarındaki balık topluluklarının temel taşı olarak hizmet gördüklerini bulmak dikkat çekici."

Mercan resiflerinin alt kısımlarında yaşayan kriptobentik balıklar, mercan resiflerindeki diğer canlıların besin ihtiyacını karşılıyor.
Mercan resiflerinin alt kısımlarında yaşayan kriptobentik balıklar, mercan resiflerindeki diğer canlıların besin ihtiyacını karşılıyor.

Gobiler, bleniler ve kardinal balıkları gibi criptobentik resif balıkları tüm deniz canlıları içindeki en küçük omurgalılardır. Boyutlarına göre değişmekle birlikte en küçük kriptobentik balıklar asla 2.5 - 3 cm'e kadar büyümeyecek ve ağırlığı da neredeyse olmayacaktır. Diğer resif canlıları bu balıkları var oluşlarının daha ilk haftalarında büyük miktarlarda yiyecekler.

Ebevyenlerine yakın duran kriptobentik yavrular

Bu aşırı tüketmeye rağmen kriptobentik balık popülasyonu kaybolup yok olmak yerine avlanma karşısında sürekli olarak gelişir. Araştırmacılar bu döngünün nasıl olduğunu resif balıklarının larvalarıyla çalışarak çözdüler.

Bir çok balık türünün larvaları ancak bir kaç tanesinin hayatta kaldığı denize yayılırken kripobentik balıklar farklı davranır. Brandl ve takımı, bu balıklarının larvalarının ebevyenlerinin resiflerine yakın yerlerde durduğunu ve bebeklerin bu sayede daha fazla hayatta kaldığını buldu.

Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde küratör ve araştırmanın yardımcı yazarı olan Caroline Baldwin, "kriptobentik balık lavralarının resifleri yakınındaki larva evresindeki balık toplulukları domine ettiğini bulduk. Bu da diğer resif canlıları için bir besin kaynağı olarak sürekli yeni nesil küçük balık sağlıyor" diyor.

"Bu balıkların mercan resiflerine olan büyük katkıları inanılmaz. Tarihsel olarak, muazzam önemlerini anlamadığımız kadar küçükler"

Avustralya, Kanada, Fransa ve ABD'den bilim adamları bu araştırmaya katkıda bulundu. Ekip, Belize, Fransız Polinezyası ve Avustralya'da kriptobentiklerle çalıştı, mercan resif balıkları larvaları hakkında onlarca yıllık veriyi birleştirdi ve kriptobentiklerin mercan resif sakinlerinin beslenme alışkanlıklarına nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlamak için bir nüfus modeli geliştirdi.

Araştırma Brandl’in Smithsonian’ın Marine Global Dünya Gözlemevi’nde (MarineGEO) post-doktora olduğu 2015 yılında başladı, ancak bu küçük balıklar bugün hiç olmadığı kadar alakalı. Mercan resifleri çarpıcı bir şekilde azalırken, balık toplulukları - ve bunlara bağımlı olan insanlar - tehlikede olabilirler. Araştırmacılar, büyük kriptobentik çeşitliliğin ve eşsiz yaşam tarzlarının, mercan resifleri için esnek bir temel oluşturabileceğini umuyorlar.

sciencedaily.com adresindeki yazıdan orijinaline sadık kalınarak Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]