Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]Su ürünleri tüketimi içinde önemli bir yer tutan balık, hala Avrupa Birliği içinde yaşayan insanların sofrasında hatırı sayılır bir yere sahip. Avrupa'lı tüketiciler sofralarda balığı tutmak istiyor ve su ürünleri tüketimi günden güne artıyor.

"Balıkçılık ve su ürünleri ürünleri ile ilgili Avrupa Birliği tüketici alışkanlıkları" başlığını taşıyan ve Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir rapor, birlik içindeki tüketicilerin alışkanlıklarına dair yakın zamanlı bir vizyon sunuyor.

Avrupa Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık Komiseri Karmenu Vella, belki de bizim kendi coğrafyamızda pek de karşılaşmadığımız ve bizim için cesur sayılabilecek bazı sorumluluklar almaları gerektiğinin farkında; insanların uzun vadede su ürünleri tüketimlerini arttırmanın kendi sorumluluklarında olduğunu belirtiyor. Bu elbette ki bereberinde sürdürülebilir balıkçılık politikalarını da getiriyor ve Avrupa Birliği, bunu sağlayabilmek için gerekli adımları atarak gerçekten gözle görülür yol aldı. Kaldı ki sürdürülebilir yollarla elde edilmiş su ürünleri yetiştiriciliği, topluluklar içinde hala çok önemli bir yere sahip.

2018 yılının sonlarında yayınlanan anketin gösterdiği pozitif sonuçlardan birisi de her 10 Avrupalı'nın 4 tanesinden fazlasının haftada en az bir kere deniz ürünleri tükettiği. Avrupa Birliği dünya üzerindeki en büyük su ürünleri tüketicisi ve birliğin üyeleri A.B.D.'nin tükettiğinin neredeyse iki katını bu sektör için harcıyor. Bu harcamayı yapan kişilerin %74'ü deniz ürünlerini sağlıklı bulduğu ve %59'u ise tadından dolayı tercih ediyor. Orta ölçekli süpermarket benzeri yerler Avrupalıların en çok alışveriş yaptıkları yerler olsa da su ürünleri alışverişi için yerler pazarlar daha revaçta. Buralardan alışveriş yapan insanların oranı ise %40 civarında. Tüketim şekillerine baktığımızda ise %60 oranında ekmeksiz su ürünleri tercih edilirken %27'lik bir bütün su ürünleri alışverişi (ayıklanmamış ve fileto edilmemiş) söz konusu.

Avrupa Birliği'nin içindeki tüm bölgelerde tüketicilerin bölgesel, ulusal ve birlik ürünlerini güçlü şekilde tercih göstermektedir. 2016 yılında yapılan ve AB içinden gelen ürünler hakkında yapılan araştırmanın ardından, %8 artışla Macaristan, %7 artışla Slovakya'da bu oran en çok artan iki ülke olmuştur. Bu artışlar, su ürünleri sektörünün doldurması gereken boşluklar olduğunu göstermekte.

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yeni araştırmanın elde ettiği bir başka veri ise birlik içindeki tüketicilerin %61 gibi etkileyici bir oranının yeni türleri ve lezzetleri denemeye açık olduğu. Bu da su ürünlerini kullanarak yeni lezzetleri yaratmayı düşünenler için yada besin değeri yönünden zengin ve sürdürülebilir şekilde elde edilebilmesi daha kolay türlerin pazara girişini kolaylaştırabilir.

İlgili raporu ücretsiz olarak indirmek ve okumak için lütfen buraya tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]