Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Batı Kanada'nın doğal su altı ses görünümü, bölgenin buzla kaplanması sayesinde ticari gemi faaliyetlerine kapanmasıyla birlikte daha korunaklı bir hale gelmişti fakat Arktik denizdeki buz kırılmaları bölgenin ticari gemi trafiğini yeniden arttırmaya başladı. Bu trafiğin daha da artması bekleniyor.

Gemilerin geçişiyle ilgili oluşan endişe, deniz canlılarının bundan nasıl etkileneceği üzerine. Gemi trafiğinin yükselteceği akustik maskeleme, su altında yollarını, yönlerini, yiyeceklerini ve saklanma yerlerini ses kullanarak bulan canlıların bundan olumsuz etkilenmesini sağlayacak.

Victoria Üniversitesi, WCS Kanada JASCO Uygulamalı Bilimler'den bilim insanları, gemilerin geçiş hızlarını düşürerek su altında meydana getirdikleri sesleri azaltabildiklerini buldular. Araştırmaya yönelik sonuçlar Acoustical Society of America'nın 176. buluşmasında sunulacak.

Araştırmayı yürüten Victoria Üniversitesi ve Kanada Vahşi Yaşamı Koruma Topluluğu (WSC)'den Matt Pine ve ekibi, konteyner ve cruise gemilerinin hızlarını 25 knottan 15 knota düşürmelerinin akustik maskelemeye olan etkilerini inceledi. Araştırma gemilerin gürültü ve akustik maskeleme efektinin etkilerini arktik morinada, iki tür balinada ve iki tür deniz aslanı üzerinde inceledi.Yürütülen araştırmanın temel bileşenlerinden birisi,  Doğu  Kanada Arktik'ten Kuzey Batı Geçidi vasıtasıyla geçen konteyner ve cruise gemilerinin bilgisayar verileriyle anonim saha verilerini birleştirmek oldu. Bu veri birleştirmenin neticesinde her gemi tipinin okyanustaki balıkların ve memelilerin avcılarını ya da diğer tehlikeleri duyabilmeleri üzerine etki hacmini keşfettiler.

Bu çalışmanın temelinde aslında biraz özen ve dikkatle akustik maskelemenin su altı ses kirliliğini azaltmada önemli olabileceği gösterilmekle birlikte bulgular ne yazık ki şu an için çok net değil. Akustik maskelemenin etkileri oldukça değişken ve bir gemiyi yavaşlatmak bu maskelemenin etkilerini tüm su altı canlıları için azaltmak anlamına gelmiyor.

http://www.denizdenbabamciksa.com/ses-kirliligi.html

Örneğin, bazı belirli hava koşullarındaki maskelemenin daha az olduğu bulunmuş fakat balıklar için bu hava koşullarının akustik maskeleme üzerinde bir etkisi bulunamamıştır. Çünkü balıkların işitme eşikleri ortam seviyesinden daha yüksektedir.

Burada önemli olan şey biraz da geminin tipi gibi görünüyor. Cruise gemileri, hızlarını 10 knot yavaşlattıklarında akustik maskelemelerini konteyner gemilerine göre daha fazla azaltabiliyor.

Sciencedaily.com'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]