Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Artan talep doğrultusunda günden güne kendini geliştiren ve özellikle somon konusunda hatırı sayılır bir söze sahip olan Norveç'te balık sağlığının sürdürülebilir şekilde kontrol edilmesini ve gelişen durumların kontrol edilerek sağlık yönetimini geliştirmek amacıyla yeni bir işbirliği aracı geliştirildi. Iwise Health Portal ismini taşıyan bu yeni araç Norveç'te balık sağlığı konusunda çalışan MarinHelse ve Akerblå ile Benchmark tarafından geliştirildi. Projenin hedefi ise oldukça açık; bugün ihtiyaç duyulanları karşılamak ve yarın daha da zorlaşacak olan koşullara ve standartlara karşı bugünden hazır olmak.

“Norveç somon sektöründeki üreticiler, sağlık tedarikçileri, müfettişler ve tedarikçiler arasında etkili bir işbirliğini için tasarlanmış yeni bir aracı geliştirmekten mutluluk duyuyoruz. HealthPortal, Benchmark'ın farklı ve uluslararası uzmanlığını başarılı bir şekilde bir araya getirmenin ve ortaklarımızın Norveç'teki özel koşulların ve zorlukların derinlemesine anlaşılmasının sonucudur. Sanayi işbirliğinin, daha sürdürülebilir ve esnek bir gıda sistemi vizyonumuzu gerçekleştirmede kritik öneme sahip olduğuna inanıyoruz ”.

İWise sistemi, yetiştiricilerin ve üreticilerin  yetiştirmekte oldukları su ürünlerinin sağlıklarıyla ilgili tüm verilerini toplamasına, görselleştirmesine, analiz etmesine ve bunu sağlık konusunda işbirliği içinde oldukları diğer kurumlarla üçüncü taraflarla paylaşmasına izin vermekte. Hastalığın su ürünleri yetiştiriciliğinin en kısıtlayıcı faktörlerinden birisinin olması nedeniyle iWise HealthPortal, balık sağlığını iyileştirmek için iyi bilgilendirilmiş eylemleri yürütmede kritik bir araçtır.

Norveç Balık Sağlığı tedarikçisi Åkerblå'da Balık Sağlığı Müdürü olarak görev yapan Lene-Catrin Ervik, kurumun bu girişime neden katıldığını açıklıyor:

“Norveç'in çeşitli bölgelerinde somon üreten büyük müşterilerimizden bazıları, sağlıkla ilgili bilgileri standart hale getirilmiş tek bir şekilde, tek bir yerde ve tek bir sağlayıcıya bağlı kalmadan saklamaya ihtiyaç duyduklarını belirttiler. Balık sağlığı uzmanı olarak edindiğim deneyimlerden, tüm sektör için bir araç oluşturmanın, endüstri düzeyinde balık sağlığının yönetiminde bir oyuncu olacağının farkındayım ”.

IWise Sağlık Portalı, otomatik olarak oluşturulan şablonlar, tablolar ve şekillerle düzenli balık sağlığı işlerinde verimliliği artıracak, bulut tabanlı bir sistemdir. Zaten, FishTalk, Mercatus ve Aquaculture Register dahil olmak üzere kurulmuş tedarikçileri ve eklentileriyle bağlantılıdır. Ayrıca, Sağlık Portalı, gıda güvenliği yetkililerinin ve Global G.A.P ve ASC gibi standartların gerektirdiği verilerin, raporun ve günlük üretimi kaydını kolaylaştırır. Tüm bilgiler güvenli bir veritabanında saklanır, kullanıcılar verilerinin tam sahibidir ve bilgileri kiminle paylaşaklarını kendileri kontrol eder.

Görsel iletişimin yazılı olandan daha revaçta olduğu bu dönemde, su ürünlerinin sağlığı ile ilgili gelişmeleri tablolara, şablonlara ve okuması daha kolay olan şekillere dönüştürmek proje ile ilgili en iyi özelliklerden birisi. Bu gibi projelerin yaygınlaşması aynı zamanda üreticilerin ihtiyaç duydukları bilgileri daha kolay analiz etmesini sağlayacak.

Hangi veriler kaydedilebiliyor?

  • Balık gruplarının tüm yaşam evrelerindeki sağlık kayıtları

  • Kullanılan ilaçlar ve tedavi metodları

  • Veteriner ziyaretlerinin raporları

  • Üretim verileri (ölüm oranı, deniz biti sayıları, solungaçlama, çevresel veriler ...)

  • İlaç ve aşı reçeteleri

  • Laboratuvar raporları

  • Üretime dair veriler


Kimler için uygun?

Üretim ve iş birliği için işletme yöneticileri, üretim müdürleri ve diğer üretim birimleri için bir tarafta; bağımsız veterinerler, sağlık ekipleri ve laboratuvarlar için diğer bir taraftan son derece kullanışlı bir sistemdir.

Projenin bir ortağı olan MarinHelse Balık Sağlığı Direktörü Per Anton Sæther; “HealthPortal, yaptığımız işin kalitesini ve verimliliğini korumak için önemli bir araçtır. Birlikte, sağlık gelişmelerini kolay ve anlaşılır bir şekilde yaymamızı sağlayan dinamik bir balık sağlığı dergisi geliştirmek için çok çalıştık ”dedi. Sistem şimdi Norveç'te üretim şirketleri ve sağlık sağlayıcıları tarafından kullanılmak üzere hazırdır.

iWise ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

thefishsite.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]