Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Daha büyük gemilere sahip olma arzusu, denizcilik tarihi boyunca deniz araçları üreten şirketlerin iştahlarını kabartan bir istek. Tek seferde daha fazla insanı yada yükü bir yerden bir yere götürmek için mümkün olduğunca büyütülüp genişletilen gemiler hatırı sayılır bir zamandan beri yük ve yolu taşımacılığının haricinde de amaçlara hizmet ediyor. Bunlardan birisi de "balık çiftliği gemileri".

Kıyıların kullanımının halklar tarafından daha efektif, verimli ve sürdürülebilir kılınması çalışmalarının su ürünleri sektörüne olan etkilerinin başında, balık üretim tesislerinin kıyılardan daha uzaklara ve hatta açık deniz sayılabilecek sahalara taşınması geliyor.  Her ne kadar daha derin, akıntıların daha güçlü olduğu ve doğal olarak bulunabilen besin miktarının kıyılara göre daha az olması nedeniyle açık deniz balıkçılığı su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğindeki en önemli beş madde içinde sayılsa da tesislere olan ulaşım zorluğu, açık denizlerin kafes sistemleri üzerine olan etkileri, mekanizasyon ve su ürünleri bilişiminin kafes sistemine adaptasyonu ve bağlantısının sürekli kılınması gibi bazı olumsuz durumlar şu an için açık deniz balıkçılığını cazip olmaktan biraz uzak kılıyor.Su ürünleri yetiştiriciliğinde olduğu kadar açık deniz balıkçılığında da kendinden hatırı sayılır şekilde söz ettiren Norveç'te açık deniz balıkçılığı konusunda yeni bir şeyler oluyor. Norveç merkezli bir su ürünleri firması olan Nordlask, Havfarm1 ismini taşıyan dünyanın en uzun ve geniş su ürünleri yetiştiricilik kafesini kurmaya hazırlanıyor ki geçtiğimiz Şubat ayında firmanın Çinli ortaklarıyla imzaladığı protolde yer alan yarı-katamaran tasarımı bu fikri destekler nitelikte.  430 metre gibi etkileyici bir uzunluğa sahip olacak bu platform, her ne kadar kendi kendine hareket edemeyecek olsa da dünya üzerindeki en uzun deniz aracı olacak gibi görünüyor.

Nordlask'ın yeni deniz taşıtı - balık çiftliği, içinde 10.000 ton somonu barındıracak şekide tasarlandı ve aracın 6 bağımsız bölümünün her birisi 50 metrekare genişliğinde, 10 metre derinliğinde. Açık denize konumlanmaya uygun olarak üretilen balık çiftliği platformu, açık denizde 10 metrelik dalgalara dahi dayanacakken hava durumuna bağlı olarak 4 metre kadar daha yükselebilecek.Üretimi gerçekleştirilecek olan yeni jenerasyon balık çiftliğinin üretimi bitip ürün sahaya yerleştirildiğinde, somon yetiştiriciliğinin çevreye olan etkilerinde de iyileşme gözlenmesi bekleniyor. Yemleme ve dışkılamadan kaynaklı olan kirlilik etmenlerinin çiftlik etrafından daha kolay ve hızlı şekilde uzaklaştırılmasıyla birlikte geleneksel şekilde kurulum yapılmış olan çiftliklere göre deniz biti istilası ihtimalinin de daha az olacağı belirtiliyor.

Havfarm'ın bir diğer önemli avanajı da, su ürünleri yetiştiriciliğinin yapılması için erişim yönünden uygun olmayan alanlara da konumlandırılabilecek olması. Böylece denizlerden ve okyanuslardan daha verimli şekilde faydalanabilinecek. Üretimi gerçekleştirilecek olan ilk platform, şu an için yetiştiricilik faaliyetlerinin yapılamadığı  bir yere; Norveç'in güney batı kıyısında yer alan Hadseløya'ya kurulacak. İşin daha da ilgi çeken tarafı ise firmanın Norveç hükümetinden 21 lisans almış olması. Bu da önümüzdeki günlerde, gelişmiş su ürünleri yetiştiricilik platformlarının daha da yaygın şekilde görüleceğini garanti altına alıyor.maritime-executive.com'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]