Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar yengeç kabuğu ve ağaç liflerini kullanarak gübreleşebilen bir materyal geliştirdi. Bu materyal halihazırda var olan plastik ambalajların yerini almakla kalmayıp gıdaların daha uzun süreyle taze olarak saklanması için plastik ambalajlardan daha iyi iş yapabiliyor.

Peki neden yengeç kabuğu, neden ağaç lifleri? Çünkü yengeç kabuklarının bileşeninde kitin nanofiberler vardır ve ağaç lifleri de yengeç kabuğundaki kimyasalları tutarlar. Son on yılda selüloz nanomalzemelerde olan ilgi, özellikle düşük maliyetli, hafif, çevre dostu ve geri dönüştürülmesi kolay oldukları için arttı.

Yeni ürünü özel kılan ne?

Statista tabanlı A.B.D. nüfus sayımı şirketinin sağladığı verilere göre 6.1 milyon Amerikalı 2017 yılında 10 rulo yada daha fazla plastik ambalaj kullandı. Kullanılan bu plastik ambalajın %91'i geri dönüştürülmedi ve doğada ayrıştırılmaları 400 yıl kadar sürecek. 2000 ve 2010 yılları arasında ise geçtiğimiz yüz yılın tamamından daha fazla plastik üretildi.

Bütün bunlar çevreyi sayısız yoldan etkiliyor:  The Independent'ın 2017 yılında belirttiği gibi, uygun şekilde yok edilmediği taktirde zehirler için adeta bir mıknatıs niteliğinde olan plastik atıklar şu anda doğal ortamdaki 600 kadar türü tehdit ediyor. Bu durum 2050 yılında denizlerde balıktan daha fazla plastik ile sonuçlanabilecek kadar vahim. Daha da kötüsü, bu soluduğumuz havayı da kirletebilir. Ayrıca plastik liflerden ve şu anda plastik ambalajların üretiminde kullanılan mikropartikül peletler daha yüksek etkileri olan zehirli maddeleri kendilerine çekebilir. Mikropartikül boyutundaki plastik maddeler, ebatları ve yumuraya benzeyen şekillerinden ötürü şu anda dahi su altı yaşamının temel besin zincirinin içine girmiş vaziyette.

http://www.denizdenbabamciksa.com/2050-yilinda-denizlerde-baliktan-cok-plastik-olacak.html

"Bu süreci devam ettirmenin hiç bir mantıklı yanı yok. Yapmakta olduğumuz miktarda plastik üretmeye devam ederek kendi kendimizi zehirliyoruz."

Böyle bir düzenleme politikacılara plastik atık problemini çözmeleri için çözüm üretmeye başlamalarının yalnızca bir zamanlama meselesi olduğunu gösterirken aynı zamanda başkan yardımcısının herhangi bir hayranının da belirteceği şekilde plastik şaşırtıcı derecede güçlü bir lobiye sahip hatta plastik poşetlerin kullanımını yasaklayan bir California yasasını geçici olarak geciktirmeyi başaran bir ittifak dahi var. The Washington Post'un 2015 yılında bildirdiği gibi eyalet plastik poşetleri yasaklamasını yasaklayan bir yasa geçirdi. Benzer durumlar Michigan ile Wisconsin'de de görüldü ve bunların her biri aynı ittifakın parmak izlerini taşıyordu.

Plastiği sıkı sıkıya savunanlar “Plastikleri olmayan hayatı hayal etmek zor olurdu” diyebilir, fakat - eğer bu buluş yengeç kabuklarına ve ağaç liflerine dayanıyorsa yapmak zorunda kalmayacaktır.

bigthink.com'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]