Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün dünya üzerinde en fazla büyüyen gıda tedariği sektörü olduğundan artık kimsenin endişesi yok ve şu anda, küresel ölçekte elde edilen su ürünlerinin yaklaşık yarısı su ürünleri yetiştiriciliğinden geliyor. Su ürünleri tedariğinin sürdürülebilir hale getirilmesi dünya denizlerindeki su ürünlerinin üzerindeki baskıyı azaltmakla kalmayacak denizlerden faydalanmayı ve ekonomilerin devamını da sağlayacak.

Su ürünlerinde yetiştiriciliğin geliştirilmesi küresel nüfusun beslenmesinin sağlanmasını düzenli kılmak için oldukça önemli ve günden güne artan ihtiyacı karşılamak için gerekli önlemleri alarak planlamalar bugünden yapılmalı. Tüketim arttıkça yetiştiriciliğin sürdürülebilir kılınmasının önemi de artıyor. Büyüme her ne kadar başka çevresel sorunları da yanında getirse de teknoloji kullanımı sayesinde odak noktası su ürünleri yetiştiriciliği olan mekanizmaların uzun ömürlülüğü ve sürdürülebilirliğinin önündeki engeller kalkıyor.

Su ürünleri yetiştiriciliğinin çevre üzerindeki ayak izini azaltmanın ve sektörü geliştirirken daha sürdürülebilir kılmanın 5 yoluna göz atalım.Karada su ürünleri yetiştiriciliği

Su ürünleri yetiştiriciliğinin kara tabanlı devir daim sistemlerine taşınması, su ürünleri yetiştiriciliğinin çevresel etkilerini azaltmanın ve hatta ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biridir. Sirkülasyonlu su ürünleri yetiştiriciliği sistemleri (RAS), iç mekan tanklarını, su pompalarını, havalandırıcıları ve filtreleri kullanarak karada su ürünleri yetiştiriciliği için uygun koşulları yaratan teknolojilerdir. Yeni teknolojik gelişmelerle, sistem içerisinden % 100'e kadar su geri dönüşümü elde edilebilir. Arazi tabanlı RAS ile olasılıklar sınırsızdır. Sadece geleneksel su ürünleri yetiştiriciliğinin çevresel etkileri için bir azaltma stratejisi olarak değil, aynı zamanda su ürünleri yetiştiriciliğinin kentsel alanlar ve çöl dahil olmak üzere herhangi bir yerde gerçekleştirilmesine de olanak vermektedir. Aslında, çöl yetiştiriciliği Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi bölgeler için heyecan verici fırsatlar sunabilir.

Açık denizde su ürünleri yetiştiriciliği

İşte gerçek: Okyanuslar dünya yüzeyinin % 70'ini oluşturuyor ancak gıda tedariğinin % 2'sinden azını sağlıyor. Deniz balıkçılığını geliştirmeye yönelik tüm çabalar bugüne dek, genellikle kıyı sularının üç deniz mili içinde yer alan devlet sularına odaklanmıştır. Bununla birlikte açık okyanus, kıyı bölgelerinden daha derindir ve akıntılar daha güçlüdür. Bu da, offshore su ürünleri sistemlerinin, kıyıdaki su ürünleri yetiştiriciliği çiftliklerinin ürettiği atıkların daha verimli bir şekilde seyreltilmesini sağlar. Sadece bu değil, aynı zamanda açık denizdeki sularda kıyı sularına oranla daha az besin ve daha az biyoçeşitlilik vardır, bu da balık atıklarının sudaki besin zincirine daha hızlı  ve daha az çevresel etkiyle katılmasını sağlar. Bu açık deniz sistemleri, kıyı şeridinden çok uzakta; açık denizlerde bulunan deniz kafesleridir ve sonuç olarak eğer arazi yetiştiricilik için önemli bir sorunsa ve okyanusu kullanmak tek alternatifse, daha çevre dostu bir seçenektir.Multitrofik su ürünleri yetiştiriciliği

Multitrofik su ürünleri yetiştiriciliği sistemi, yapay filtrelerin işini yapmak için besin zincirinin bir başka kademesinde kullanılan bir canlıyı kullanarak atıkları besin haline getirmenin ve bunların birikimini azaltmanın mükemmel ve uygun maliyetli bir yoludur. Peki multitrofik su ürünleri yetiştiriciliği sistemi nasıl çalışıyor? Yetiştirilmesi hedef alınan su ürünleri türlerinin yanında kabuklu su ürünleri ve su yosunu gibi türlerin bir arada yetiştirilmesi harika örneklerden biridir. Bir türden ortaya çıkan atıklar bir başka tür için besin olarak değerlendirilir. Sonuç olarak, bu sistem atık birikimini azaltır ve çiftliğe ek ekonomik değer sağlarken su kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Multitrofik su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili dökümanlara göz atmak için tıklayın.

Yeni yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım

Bazıları yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının maliyet faydalarını iyileştirmede en iyi düzeyde olduğunu savunabilir. Ancak, daha büyük resme bakıldığında, yenilenebilir enerji kaynakları su ürünleri yetiştiriciliğinde olumlu bir kaymaya yol açabilir. Su ürünleri üretimi yapan şirketler güneş enerjisi ile çalışan ısıtma ve soğutma sistemleri ve rüzgar enerjili su pompaları kullanarak, rüzgar türbinleri ile kabuklu ve makroalgeli su ürünleri yetiştiriciliğinin kullanılması gibi çeşitli şekillerde yenilenebilir enerji sistemlerini ve su ürünleri yetiştiriciliğini bir araya getirmiştir. Su ürünleri yetiştiriciliğine güç sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak, işletme maliyetlerini azaltmaya ve rekabet gücünü ve kârlılığı artırmaya yardımcı olacaktır.

Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş su ürünlerini tüketmek

Yediğimiz su ürünlerinin yarısı çiftliklerden geliyor. Bu nedenle, çevreye duyarlı kişisel gıda seçimlerini yapmak, sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin ve balıkçılığın geleceğini garanti altına almak için hayati önem taşımakta. Deniz ürünleri tüketicisi olarak, tabağınızda ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre satın almak, gıdaların nasıl yetiştirildiği ve üretildiği konusunda çok fazla fark yaratabilir. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş su ürünleriyle yemek yapmak, yetiştirilen ve sürdürülebilir bir şekilde yakalanan, ekosisteme aşırı zarar vermeyen su ürünlerini tükettiğiniz anlamına gelir.

Tüketiciler olarak gücünüzü kullanırken, süpermarketler ve restoranlar için tedarikçileri sizin için sağlıklı ve sürdürülebilir balık sağlamaya teşvik etmelisiniz. Bu da en çevreci şekilde çalışan deniz ürünleri tedarikçilerini desteklemek demektir. Sonuç olarak, tedarikçileri doğal dünyaya zarar veren ve sürdürülemez avlanma ve tarım yöntemlerinden uzaklaşmaya teşvik edecektir. Bu nedenle bir tüketici olarak okyanuslarımızın ve deniz ürünlerimizin geleceğini güvence altına almada önemli bir rol oynayabilirsiniz.

weforum.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]