Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Yem verimliliği, balık sağlığı ve su koşullarının anlık kontrolünün takip edilmesi Aquaai ismini taşıyan şirketin balık çiftliklerinde balıklarla birlikte yüzmek üzere tasarlanan yeni sensörünün tüm fonksiyonları.

2014 yılında kurulan Kaliforniya merkezli şirket tarafından geliştirilen bu teknoloji, tahmini analitik verileri gerçek zamanlı olarak sunmak için web tabanlı bir kontrol paneline bağlı olan, biyomimetrik olarak balıkları taklit eden bir dronlardan oluşuyor.

Aquaai'nin genel müdürü ve kurucusu Liane Thompson şirketin bir kaç yılını Nammu ismini verdiği bio-inspired vehicle (BIV) -  biyo-esintili aracı geliştirmeye ayırdığını belirtiyor.

Thompson FeedNavigator'e yaptığı açıklamada "Amacımız su yolları üzerinde olumlu bir etki yaratmak" olduğunu belirtti. "Teknoloji onu kullanabilmek yeterince basit olmalı."

"Su yüzeyinin altındaki zeka - çiftçileri bizler daha akıllı kararları verebilme kabiliyetine kavuşturmak daha az israf anlamına gelir. Bu, okyanusları korumak için bir adım."

Aquaai geliştirdiği modeli yerinde ve çalışır halde test etmek için Norveçli somon üreticisi olan Kvarøy ile birlikte çalışmaya başladı.Yüzme sensörleri ve balıkların tepkisi

Doğru su ürünleri yetiştiriciliğinde kameraların ve teknolojinin kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ilgilendiğini sözlerine ekliyor Thompson. "Bununla birlikte üzerinde üzerinde algılama ünitelerinin yer aldığı bir cihazla balığa yakınlaşmak son derece zor olabilir."

"Yakınlaşabiliyoruz" diyor Thompson.

BIV su sıcaklığındaki değişiklikleri yada suyun içindeki çözünmüş oksijenin düşüp düşmediğini de ölçüyor. Aquaai'nin ürününü benzerlerinden ayıran en önemli şey farklı katmanlarda yer alan su ürünleri görüntüleme ekipmanlarının tümünün yerini alabilecek olması.

Aquaai'nin Kvarøy ile gerçekleştirdiği ilk test kafeslerdeki balıkların sensör ünitelerine  nasıl tepki verdiklerini belirlenmesini amaçladı.

Aquaai'nin kurucusu Liane Thompson, balık yetiştiriciliği yapan kişilerin su ürünleri yetiştiriciliği yaptıkları tankların içine sensör yada herhangi bir teknolojiyi dahil etmek konusunda isteksiz davrandığını belirtiyor.

Somon balığı yetiştiriciliği yapan şirketin kafeslerinde yapılan deneyler neticesinde Aquaai'nin sensörlü dronunun balıklar üzerinde herhangi bir negatif etki yaratmadığı bulundu.

"Balıklar test dronu ile birlikte yüzdüler ve bir kaç saat içinde kabul ettiler."

Tesis içindeki balıkların üzerinde sensör taşıyan bir üründen tedirgin olmaları balık üreticilerinin temel endişesi. Kafeslere stoklanmış olan balıklar yeni bir duruma yada teknolojiye nasıl tepki verecek?

BIV'in birlikte çalışacağı su ürünleri türünün belirlenmesinin ardından ürünü geliştirmenin diğer basamağını her ünitenin hangi sensörleri içermesinin belirlenmesi oluşturuyor. "Soru şu, çiftliğiniz için karar vermenize nasıl yardımcı olabiliriz? Bunlar stoğunuz için daha mı iyi, çevre için daha mı iyi?"

Yem atığı takibi ve veri toplama

Standart üniteler verileri takip ediyor ve video çekimi sağlıyor. Fakat üreticilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor. "Tamamı tak-çıkar olan sensörleri yeniden icat etmiyoruz, ölçeklendirip değiştirebiliyoruz. Temel model tuzluluk, sıcaklık, pH, derinlik ve görsellere sahip."

Sensörler tarafından toplanan veriler Aquaai tarafından sağlanan ve üreticinin her an erişebileceği web tabanlı bir yönetim paneline gönderiliyor. Veri toplandıkça sistem üreticiye daha fazla analiz ve tahmini bilgi sunmaktadır.

Sistemin bu unsuru beslenme davranışındaki değişiklikleri, balıkların durumunu yada su koşullarını takip edebilir ve hastalığın ölenmesine yada kontrolüne yardımcı olabilir. "Eğer uyarılar gönderebiliyor yada herhangi bir hastalıkla ilgili neler olduğuna dair bir analizi görebilirsek bir noktadan sonra hastalığı hafifletebilir yada düzeltebiliriz ki bu bir kez daha gerçekleşmesin."

"Özellikle besleme konusuna geldiğimizde, çiftçilerin paralarını aşırı beslemeye harcamalarından tasarruf etme yeteneğine sahibiz. Balıklar yemi yediklerinde görecekler, nasıl yediklerini görecekler ve herhangi bir sebepten ötürü yemleme miktarını yeniden ölçeklendirmeleri gerektiğinde bunu bilecekler. Hedef atıkları azaltmak, yem israfını önleyerek çiftçiler paradan tasarruf edebilir.

Kvarøy yem atıklarını azaltmaya yardımcı olacağımızı ve onlara stoklarla ilgili daha uygun kararlar verebilecekleri araçlar verebileceğimizi söyledi."

Cihaz ayrıca belirli bir devrenin üretim alanı boyunca tesisteki balıklarla rastgele olarak yada özel bir uygulama aracılığıyla sürdürülebilecek şekilde programlanabilir. "Eğer net bir denetim yapmak istiyorsanız robot farklı bir görevi gerçekleştirmek için programlanır ve kafes ağı boyunca yüzer."

"Aşağıdan gittiğinde orada ne kadar yem olduğunu görmenin farklı yolları var. Eğer orada yem varsa balıklar daha fazla yem almıyor yada daha azı varsa... Bu görevlerden birisi."

Nasıl kullanılacağına bağlı olarak, cihazların bir yıl kadar sistemde kalması gerekiyor. Şu anki testler altı aydır sürüyor ve aynı zamanda gerçek zamanlı video sağlayabilen bir bağlı sistem de kullanılıyor. Fakat sistemin özellikleri ise sistemi kullanacak olan şirketin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecek. Tüm sistemler bağlı halde olmayacak.Pazar geliştirme

Su ürünleri işletmeleri için sensörlerle donatılmış bir çeşit su altı dronu geliştirmiş olan Aquaai şu sıralar mevcut müşteri veritabanını geliştirmek için bir dizi çalışma sürdürüyor. Eğer su ürünleri yetiştiricilileri Aquaai'nin geliştirdiği sistemi su ürünleri üretim tesislerine dahil etmek isterlerse şu anda minimum 3 yıllık kontratlarla kiralama yapabiliyorlar.

2018 yılı içinde bir kaç birim kiralanabilir halde olup 2019 yılındaki üretim için ön sipariş verilebilir. Şu anda demo gösterileri yapılan sistemi çiftçiler şu anda kiralayabilir ve şirketin odak noktasını ise bu kiralama yöntemi oluşturuyor.

Şirket Avrupa'daki müşterilerine destek verebilmek için 2018 yılının sonlarına doğru Avrupa'da da bir ofis açacak. Ayrıca bir sonraki hedef Güney Amerika ve özellikle yasa dışı balıkçılık faaliyetlerini izlemek, potansiyel sel bölgelerindeki hasarları kontrol etmek ve okyanus sıcaklıklarının verilerini düzenli olarak takip etmek projenin başka birer kullanım alanı olabilir.

feednavigator.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]