Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Özellikle sürdürülebilir deniz ürünlerini satın almak söz konusu olduğunda bilinçli bir tüketici olmak zor olabilir. Tüm etiketlerin ve balıkçılık metodlarının arasında balık sayacı bütünüyle karşı konulmaz olabilir. Fakat iklim değişikliğinin güncel durumu, avlanması beklenmeyen türlerin avlanmasının korkunç etkisi, popülasyon sorunları ve kaçak avcılık; akıllıca alışveriş yaparak tahrip edici balıkçılık aktivitelerine karşı çıkmak için son derece önemlidir. Bu, protein yönünden yüksek ve az yağlı etten vaz geçmek gerektiği anlamına gelmiyor.  Bu küçük rehber size nereye bakmanız gerektiğini ve net olmayan durumlarda balıkçınıza neler sormanız gerektiği konusunda size  yardımcı olacak.

Bilgileri indirin.

Sürdürülebilir deniz ürünleri öylesine önem kazandı ki, Monterey Bay Aquarium bunun için ücretsiz bir uygulama çıkardı.  Bu uygulamayla deniz ürünleri pazar isimlerine göre aranabilir ve ihtiyaç olduğunda gerekli cevaplar alınabilir. Bu durum başlı başına güzel bir şey değilmiş gibi aynı zamanda aynı uygulama içinden sürdürülebilir deniz ürünlerini sunan restoranlar ve mağazalar da bulunabilir. Seafood Watch'un sunduğu bir diğer kullanışlı uygulama ise eyalet bazlı bir tüketici rehberi. Bu ürün sayesinde yaşadığınız yada seyahat edeceğiniz yerdeki restoran yada mağazaların üzerine işaret koyabilir, çıktılarını alarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Balıkçılık ve çiftçilik yöntemlerini öğrenin.

Belirli balıkçılık ve avcılık yöntemlerinin popülasyona zarar verdiği, yan tür yığılmalarına neden olduğu ve kaçak avcılığı tetiklediği biliniyor. Bu yöntemleri desteklemekten kaçınmak önemlidir ve bu yüzden su ürünlerinin nereden geldiğini ve hangi metodlarla elde edildiklerini bilmek gerekir.  Neyseki sağlanan şeffaflık ile bazı pazarlar çökertildi ve artık su ürünleri açık bir şekilde etiketleniyor. Eğer tüketmeyi düşünüdüğünüz su ürünlerinin etiketi yoksa satıcısı ile görüşün ve ona sorular sorun.

Etiketlere bakın.

Sürdürülebilir yollarla elde edilmiş balıkların üzerinde en çok göreceğiniz etiket Marine Stewardship Council - MSC tarafından verilmiş olan "Certified by MSC"dir. Bu mavi etiket yalnızca MSC Balıkçılık Standartlarına uygun şekilde, bilime dayalı sürdürülebilirlik ile elde edilmiş deniz ürünlerine yada vahşi ortamdan avlanmış balıklara verilir, güvenilirdir. Göreceğiniz bazı diğer etiketler ise yeşil (en iyi seçim) yada sarı (iyi alternatif) etiketlerdir. Kırmızı (kaçınılmalı) etiketi de vardır fakat şeffaflık konusunda gurur duyan bir işletmede kaçınılması gereken etiketi taşıyan bir ürün görme ihtimaliniz düşüktür. Görürseniz kaçının.

Konserve su ürünlerine göz kulak olun.

Bir çok tüketici sürdürülebilirliği taze yada donmuş balık ile ilişkilendirir fakat konserve su ürünleri de bu tartışmada büyük bir yere sahiptir. Örneğin konserve ton balığını ele alın, üreticilerin çoğu yıkıcı balıkçılık pratiklerini destekliyor. Neyse ki Greenpeace kullanışlı bir ton balığı alışveriş rehberine sahip ve sürdürülebilir şekilde üretilmiş ton balığı alışverişi yapılmasına destek oluyor...

brit.co'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]