Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Böceklerden yapılmış yiyecekler, tüketilebilir paketler, deniz yosunları ve yüksek teknoloji ürünü çatı bahçeleri. Geleceğin gıdaları köşeden dönmek üzere.

Dünyanın bugünkü nüfusu 7.2 milyar kadar ve Birleşmiş Milletler önümüzdeki 12 yıl içinde bu rakamın 1 milyar artmasını ve 2050 yılına dek ise 9.6 milyara ulaşmasını bekliyor. Günden güne artan insan popülasyonunun ihtiyaçlarını karşılamak için gıda sistemi bir geçiş aşamasında. Daha verimli üretmeye, taşımaya, satmaya ve daha fazla gıda üretimine ihtiyacımız var, fakat hangi gıdalar ve hangi taşıma metodları bizim için en uygun olanlar?

Yeni bir yılın başındayız ve bir on yılın ise sonunda. Gıda sisteminin farklı uzmanları ile bir araya gelerek uzmanların mesleki kehanetlerinin neye benzediğini kendi cümleleriyle belirlendi. Her röportaj açık ve kısa olması için orijinal yayıncı tarafından düzenlendi fakat görüşler uzmanların kendi fikirlerini yansıtıyor.

Koltuklarınıza yaslanın, bu vahşi bir gezinti olacak.

Kevan Main

Sarota Mato Aquaculture Araştırma Parkı, deniz ve tatlısu su ürünleri araştırma programı yöneticisi

Büyük tahmin: daha fazla deniz sebzesi yiyeceğiz ve geleneksel sebzeleri daha tuzlu ortamlarda yetiştirmenin yollarını bulacağız.

Gelecekteki en büyük yarış: Tatlı su bulunabilirliği

Tüketiciler tükettikleri yiyeceklerin nereden geldiği konusundaki iyi bilgi kaynaklarına daha fazla ilgi duyuyor. Bu daha fazla niş yiyecek kaynağı ile birlikte gelecek. Çevremizdeki endişelerimizi karşılayan, aynı zamanda yerel yemekler sunan Amerika Birleşik Devletleri'nde çevresel endişelerimizle örtüşen ve aynı zamanda bölgesel deniz ürünleri üretmeye başlamanın yollarına bakıyoruz.

Entegre bir su ürünleri yetiştiriciliği sistemi aslında birbirinden beslenen birden fazla ürünü birbirine bağladığınız bir gıda üretim sistemidir. Balığınızı beslersiniz ve balık da sistemin diğer bileşenlerini besler.

Çalışmalarımın çoğu deniz kuşkonmazı ve deniz semizotu gibi balık ve bitki sistemlerine odaklandı. Deniz yosunu ile ilgili büyük bir potansiyel var. Meslektaşlarımın çoğu, deniz yosunları büyük deniz azotu tüketicisi olduğu için (denizdeki çözünmüş halde olan azotun ve fosforun seviyesini aşağı çektikleri için) onlarla çalışıyor. Henüz büyük bir üretim yok fakat zamanla artacak.

Geleneksel olarak yetiştirilen sebzelerin geleceğinden endişeliyim. Bunların bir kısmının okyanuslar gibi daha tuzlu ortamlarda yetiştirilmeye adapte edilmesi kapıyı açacak olan anahtar. Zaten tuzluluğa karşı dayanımı olan domatesler ve turplar var ve hedef deniz tuzluğunun yarısına kadarki bir tuzluluğu tolere etmelerini sağlamak olacak.

Rebecca Baldwin

Florida Üniversitesi'nde profesör ve entomoloji lisans koordinatörü. Eklembacaklılar için bir hayvanat bahçesi programı sürdürüyor ve Etsy'den bir elektrikli hamamböceği takıyor. Onu roach brosh olarak tanımlıyor.

Büyük tahmin: Gelecek entomofaji'de. Bu böcek yeme eylemi.

Bu, dünyanın bir çok yerinde halihazırda olan bir şey, sadece Mexico'da 500'den fazla böcek türü tüketiliyor fakat Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO böcek türlerini bir gıda kaynağı olarak daha yeni teşvik ediyor. Mahsüllerde musibet mi var? Böcek yiyin.

MgGill Üniversitesi'nden bir grum MBA öğrencisi bir kaç yıl önce ekmek ve ekmek ununun içine proteince zengin böcek ununu karıştırarak yoksul insanlara besleyici gıdalar ulaştırmak üzerine geliştirdikleri bir proje ile $ 1M'luk bir Hult ödülü kazandı. Yakın zamanda Livin Farm Hive'ın Kickstarter'da kurtçuklar üzerine bir kampanyası vardı. Bu, mutfağınızdaki kırıntılarla besleyebileceğiniz bir böcek grubu ile başlattığınız bir kittir. Böcekler büyüdükçe daha aşağı taşınırlar ve sonuçta, en aşağıda pişirip yiyebileceğiniz kurtçuklarınız olur. Bu ülkede muhtemelen kurtçuklar ve çekirgeler olacak, çünkü zaten evcil hayvan yemi için halihazırda bir sektör var ancak böcekler şu an için gıdalarda bir kusur olarak görülüyor. USDA'nın böcekler için tolere edilebilir seviye sınırları var; her 10 gramda 2500 yaprak biti yada her 50 gram tarçında 400 böcek parçacığı gibi. Fakat böceklerin yiyecek olarak yetiştirilmesi için daha çok lobicilik faaliyetleri yürütülecek. Bazı insanlar böcekleri "kara karidesleri" olarak adlandırmak istiyor ve muhtemelen "böcek mutfağı" ismini taşıyan ve manav benzeri bir segment oluşacak.Hudson Riehle

Ulusal Restoranlar Derneği kıdemli araştırma başkan yardımcısı

Büyük tahmin: Yiyecek servisleri, evde pişirilen yemekleri geçmeye devam edecek ve teknoloji yiyecek servisinin işleyişini değiştirmeye devam edecek. Restoran trafiğinin %60'ı teslimat ve dağıtımda ve bu sektör büyümeye devam ediyor.

Restoran endüstrisi büyük bir güç haline geldi. 2017'de restoran endüstrisi çalışanları 1 milyar lokasyonda 14.7 milyon kişinin istihdam edildiği 799 milyar dolara ulaştı. Toplam gıda harcamalarına bakarsanız kabaca yarısı ev dışı tüketim pazarı; bu da demek oluyor ki gıda üretimini kendi üretimimizden daha çok dışarıya yaptırıyoruz. Bu eğilim önümüzdeki on yıl içinde artarak çoğalacak.

Tipik bir müşteri restoranlar ve mutfak hakkında her zamankinden daha sofistike ve yemeğin arkasındaki hikayeyi bilmek konusunda daha istekli. Teknoloji giderek artan bir şekilde tüketicilerin menü öğeleri ve bunların tedariğiyle ilgili bilgilere erişime izin veriyor - tedarik menüleri ve online rezervasyon sistemleri kadar kaynak ve beslenme bilgilerini getirebilen hızlı entegrasyonlara da bakıyoruz ve akıllı telefonlar kişilerin nasıl sipariş verdiği ve ödediği üzerinde çarpıcı bir etki göstermeye devam edecek.

Robotlar restoran çalışanlarının işlerini ellerinden alacak mı?

Bankacılığa ve ATM'lerin gelişimini düşündüğümüzde otomasyonun katkısı oldu, yani ATM'ler nihayetinde veznecilere ve banka yöneticilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmadı. Restoran işçiliğinin nasıl kullanıldığı halihazırda değişiyor ve personel yüksek düzeyde müşteri hizmetlerine yeniden tahsis edilmekte. Tüketicileri yiyecek servisi kullanmaya yönlendiren şey, iki yönlü: kolaylık ve sosyalleşme. Yiyeceklerimiz konusunda kolaylık ön planda tutulduğunda, bu kolaylığı geliştiren teknolojiye daha fazla önem verilmektedir.

Jim Anderson
Florida Üniversitesi Sürdürülebilir Gıda Sistemi Enstitüsü Müdürü ve daha önce WorldBank'ın Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Küresel Programı'nın lideri

Büyük tahmin: Su ürünleri yetişticiliği vahşi balıkçılığı hakimiyeti altına alacak. Tüketilebilir balıkların üçte ikisi 2030 yılına kadar yetiştiricilikten gelecek.

Amerika Birleşik Devletleri, su ürünlerinin %90'ını ithal ediyor ve 5 tür grubu - karides, somon, orkinos, tilapya ve yayın balığı - bu pazarın %76'sını oluşturuyor. Orkinos hariç çoğunlukla çiftlikten gelir.

Su ürünleri, esasında balıkçılık yada kabuklu su ürünleri yetiştiriciliği, en hızlı büyüyen gıda sektörü fakat ülke son 30 yıldır hemen hemen hiç bir yere gitmedi. Vahşi balıkçılıkta ise göz ardı edilebilir bir büyüme var. Her vahşi balıkçılık operasyonu eğer iyi idare edilseydi dünya arzına biraz daha ekleyebilirdik. Eğer balık yiyeceksek, su ürünleri yetiştiriciliği bunun olacağı yer. 1990'ların başında Birleşik Devletler ve Norveç benzer su ürünleri üretimine sahipti. Şimdi Norveç, Birleşik Devletler'in 7 katı kadar bir üretim hacmine sahip.

İnsanlar bilgi eksikliği yüzünden bu günlerde yanlış şeylerden endişe ediyorlar. Somon çiftlikleri gibi şeylerden korkuyorlar. Balıktan endişe etmek istiyorsanız, Çin ve Güneydoğu Asya'dan gelen tilapya ve karidesten endişelenmelisiniz. İthal ettiğimiz tüm yerlerde ne olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Fakat Amerika Birleşik Devletleri bunu doğru yapacak ve en iyi uygulamaları belirleyebilecek durumda.

Su ürünleri yetiştiriciliğinin yükselişine engel olan nedir?

Tarımda, kara tabanlı üniversitelerin gösteri yaptıkları çiftlikler var. Peki konu su ürünleri yetiştiriciliğine geldiğinde neredeler? USDA geleneksel tarım üzerine yoğunlaşmakta ve üniversiteler bu hayvancılık bölgesinde yetersiz finanse edilmektedir. İstiridye ve tarak gibi çift kabukluların yetiştiriciliğinde Florida'da yapmak akıllıca fakat kabukluların tohum stoğu yalnızca bir - iki yerden geliyor ve bu, durumun üstesinden gelmek için bir engel.Dorota Haman

Florida Üniversitesi Tarım ve Biyolojik Mühendislik Departmanı Başkanı

Büyük tahmin: Haman'ın kendi araştırması sulama ve su yönetiminde, ve su yönetimi gıdaların geleceğinde daha önemli hale gelecek. Fakat büyük değişim robotlarla, dronlarla ve akıllı paketleme ile gelecek.

İhtiyacımız olan gıdayı üretmenin tek yolu daha hassas ve üretken olmaktır. Optimizasyon bir çok otomasyonu içerecek (sahadaki her şey dronlar ve robotlar tarafından yapılacak) ve israf azaltılacak. Atıklar büyük bir problem. İhtiyacımız olanı 9 milyar insan için üretiyoruz ve sadece hata yapıyoruz. Sahada kalan kusurlu sebze ve meyvelerden bahsetmiyoruz.

Gelecek, gıda lojistiği, gıda taşımacılığı ve gıda saklamacılığı ile ilgili olacak.

Raf ömrünü "akıllı paketleme" yöntemleri ile uzatabileceğiz. Size bulaşan şeyin nereden geldiğini anlamanızı sağlayacak olan paket sensörleri, sıcaklık, nem ve kirleticilere maruz kalma gibi konularda daha fazla izlenebilirliğimiz olacak. Gıdaların ne kadar seyahat ettiğini gösteren basılabilir etiketler, yenilebilir ambalajlar ve gıdaların pH'ına göre renk değiştiren paketler olacak.

Gıda üretimi kentsel alanların içine; muhtemelen dikey çiftliklere ve çatı bahçelerine taşınacak.  Bu bölgeseldir ve taşıma - lojistik ihtiyaçlarını devre dışı bırakır. Ayrıca gıda atıklarını kullanılabilir enerjiye çeviren anaerobik tanklardan daha çok görmeye başlayacağız.

Josh Sigel
Evde yemeklerin planlanması, satın alınması, hazırlanması ve pişirilmesini birbirine entegre eden yeni bir gıda teknolojisi şirketi Innit'in CEO'su

Büyük tahmin: Yapay zeka, geleneksel tarifleri ve yemek kitaplarını yok edecek, beğenilerinizden, sevmediklerinizden, alerjenlerinizden ve mutfağınızda o anda olan malzemelerden yola çıkarak otomatik tarifler önerecek.

Bir düğmeye basarak kişiselleştirilmiş yemekler yapabileceksiniz, içeriklerini kapınıza kadar sipariş edebileceksiniz, akıllı yemek talimatları oluşturup akıllı aletinizi çalıştırabileceksiniz. Bu nerede olduğunuzu bildiğiniz kağıt harita ile nereye gideceğinizi bildiğiniz GPS arasındaki fark.

Sensörlerin çoğalmasıyla birlikte birbiri ile bağlantısı olan daha fazla mutfak aleti göreceğiz ve bu aletlerin birbiri ile anlaştığını göreceğiz: buzdolabınız yediğiniz ve ona verdiğiniz pişirme talimatlarına uygun olarak sipariş verecek. Evinizi, yeme alışkanlıklarınızı ve mutfağınızı birbirine bağlamak için teknolojiden faydalanarak ailenizle daha fazla vakit geçirebileceksiniz.

tampabay.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]