Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Bangkok'ta Etiyopya için ortaya çıkmış olan ve 120 evi kapsayan bir start-up, akuaponik su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl sürdürülebilir bir şekilde herhangi bir yerde yapılabileceğini gösteren harika bir örnek. Tanklarda yaşayan canlılarla - balıklar ve salyangozlar gibi, suda büyüyebilen bitkilerin bir arada yetiştirilmesiyle gerçekleşen akuaponik, devirdaim sistemlerde bitki ve hayvan yetiştiriciliği yapmanın tam manasıyla yeşil ve temiz yolu.

Akuaponik yöntemiyle şimdiye kadar 150'den fazla bitki türü yetiştirildi. Ev ve ticari kullanıma sunulmak üzere yetiştiriciliği yapılan bitkiler arasında sebze ve otların yanısıra çiçekli bitkiler ve küçük ağaçlar da var.

İsterseniz evinizde küçük bir akuaponik ünitesiyle başlayın yada sınıfınızda küçük bir yarışmanın tarafı olun isterseniz büyük ölçekli bir proje geliştirin; akuaponik su ürünleri yetiştiriciliğine başlamadan önce bilmeniz ve takip etmeniz  gereken 7 basit kural var.

Tankınızı dikkatli seçin.

Akuaponik su ürünleri yetiştiriciliğinin temelinde suyu tutacağınız tank vardır. İşin aslına bakacak olursak sistemde ne tür bir tank kullanırsanız kullanın işinizi görecektir fakat daha iyi bir su sirkülasyonu; kümeleşmeyi ve tabakalaşmayı engellemek ve kolay bir temizlik için konik tabanlı yuvarlak tankları tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte dayanıklılığı, güçlü yapısı ve sağlamlığı ile öne çıkan fiberglas yada plastik tanklar uzun süreli maliyetinizi azaltacaktır.

Yeterli havalandırma ve su sirkülasyonu için altyapıyı kurun.

Suyun içinde yetiştiriciliğini yaptığınız hayvanın daha rahat solunum yapabilmesi için, kökü suyun içinde olan bitkinin ve suyun içindeki metabolik atıkları temel bileşenlerine ayrıştıran bakterilerin yeteri kadar faydalanabilmelerini sağlamak için suyunuzun içindeki oksijen miktarının yüksek olmasını ve bu suyun tankın içinde iyice dolaşabilmesini sağlayın. Bunun için akuaponik sisteminizin içine bir su ve hava pompası bağlamanız gerekir. Düşük bütçeli işlerde ve maliyetlerin çok önemli olduğu projelerde elektrik giderleri sistemin içindeki en büyük kalem olabildiği için motor seçiminin iyi yapılması ve hatta mümkünse motorların güneş enerjisi ile çalışabilmesi gerekir.

Su kalitesi koruyun.

Su, kurduğunuz akuaponik sisteminin ana can damarıdır ve tüm sistem suyun üzerine kuruludur. Su ürünlerinin yaşadığı yer ve suyun içinde kök salan bitkilere besin maddelerini taşıyan araçtır.  Litre başına 5mg oksijenin, 6-7 civarındaki pH'ın ve yetiştirilen balık türüne uygun su sıcaklığının daimi olarak sabit tutulması, suyun içindeki azot miktarının kontrol edilmesi ve su asiditesinin takip edilmesi işin devamının sağlanması için gereklidir. Suyun bu beş parametresinin devamlılığını sağlamak ilk görünüşte zor görünebilir fakat çeşitli yollarla hazırlanmış olan basit kitler bu konuda yetiştiricinin yardımına koşar.

Tankları aşırı yüklemeyin.

Düşük stok yoğunluğu sisteminizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak ve meydana gelebilecek bir aksaklıkta sistemin çökmesinin önüne geçecektir. Önerilen stok yoğunluğu her 1000 litre su için 20kg'dır. Bu ayrıca bitki yetiştiriciliği için geniş bir alana sahip olmanıza da imkan tanıyacak. Her ne kadar daha yoğun kültürler birim alandan daha fazla ürün elde etmenizi sağlasa da, aynı zamanda daha fazla aktif çalışma saati gerektirir.

Aşırı yemlemeden kaçının ve tüketilmemiş yiyecekleri sistemden uzaklaştırın.

Yenmeden dibe çökmüş olan yiyecek kalıntıları suyun içindeki canlılar için zararlıdır. Sistemin içinde kaldıkça çürümeye başlayan ve ortamdaki oksijeni tüketen bu ortamlar tankların içinde düşük oksijen yoğunluğuna sahip alanların oluşmasına neden olduğu gibi aynı zamanda hastalıklara davetiye çıkarır. Akuaponik sistemin içindeki canlılar her gün beslenmelidir fakat besleme yapıldıktan ortalama 30 dakika sonra tankın dibine çökmüş halde duran yem artıkları ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Doğru bitkileri doğru aralıklarla yerleştirin.

Uzun sürede büyüyen bitkilerin arasında kısa sürede büyüyen bitkiler yetiştirin. Uzun ve meyveli bitkiler arasında marul gibi geniş yapraklı sebzelerin tekrar ekilmesi doğal bir gölgelendirme sağlar. Yapraklı yeşil bitkiler popüler sebzelerle (domates, biber ve salatalık gibi) birlikte genellikle iyi bir akuaponik bileşenidir.

Bitki ve hayvanlar arasındaki dengeyi koruyun.

Toplu bir hasat sistemi kullanmak üretim seviyesini sürdürülebilir kılmak, su ürünleri ve bitkiler arasındaki dengeyi korumak ve her iki grubunda istikrarlı bir şekilde hasat edilmesini sağlamak için yardımcı olabilir. Akuaponik sistemin bileşenleri olan su ürünlerinin ve bitkilerin kaynağı önemlidir. Bu yüzden hasat planlaması yaparken hasat edilen ürünlerin yerine nelerin konulacağı iyi planlanmalıdır.

fao.org adresindeki makaleden Türkçe'ye adapte edilmiştir.Akuaponik, hemen hemen her alanda su ürünleri yetiştiriciliğini bitki yetiştiriciliği ile entegre bir şekilde gerçekleştirmek için geliştirilmiş harika bir sistem. Şehrin her yanında, her ortamda ve her koşulda yapılabilen akuaponik su ürünleri yetiştiriciliğinin temelinde yalnızca bilinçli bir üretim planlamasının iyi bir tedarik mekanizması ile buluşması yatıyor. Bilinçli bir üretim metodunun başarıyla uygulandığı Orta Afrika'da, insanlar için nitelikli protein kaynağı olan akuaponik su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili başlangıç yapmak için hemen şimdi harekete geçebilirsiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]