Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Balıklar plastik yiyor ve biz bunu artık biliyoruz çünkü bilim insanları sonu tabakta biten hatırı sayılır miktarda plastik madde buluyorlar. Ghent Üniversitesi'ndeki araştırmacılar geçen yıl yaptıkları bir araştırmada, midye yiyen Belçika'lıların 11 bin kadar mikropartikül plastik maddeyi de yediğini söylüyor, bununla birlikte başka araştırmacılar San Francisco su ürünleri pazarının dörtte birinde sentetik giysi lifleri tespit etti.

Bunun dokularda biriken zehirli bileşiklerin balıklardan insanlara geçmesi ayrıca düşük aktivite hızlarına ve karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmalara kadar pek çok etkisi var.

Asıl önemli ve büyük soru şu, balıklar neden tükettikleri besinlerle plastikleri karıştırıyor? Bu maddeler yeterince farklı fakat bir balık bu farkı anlayabilir mi?

Görünüşe göre hayır.

Michael Savoca Washington Post için yaptığı açıklamasında balıkların plastiğin kokusunu beğenebileceklerini söylüyor. Savoca, hamsi sürüsüyle ilgili araştırma yapan bir ekibin parçasıydı ve araştırmalarının sonuçlarını geçtiğimiz ay Royal Society Proceedings'de yayınladı.

Hamsigiller Amerika kıyılarında da sıklıkla bulunan yem balıkları ve deniz ekosistemi içindeki besin piramidi içinde önemli bir yere sahipler ve kendilerinden daha büyük avcılar için kilit görevi görüyorlar. Hamsigillerin plastik tükettiği zaten biliniyordu fakat bu deneyden öncesine kadar hamsigillerin köpek balıklarında olduğu gibi yiyecekleri algılamak için koku duyusundan faydalanıp faydalanmadığını bilinmiyordu.

Fakat artık anlaşılıyor ki kullanıyorlar. Savoca'nın ekibi San Francisco'daki körfez akvaryumunun hamsi sürüsü ile bir tankın ucuna bir GoPro kamerası takarak çalıştı. Araştırmayı yürüten araştırmacılar tanka iki farklı çözelti karıştırdı. Bu çözeltilerin ilki hamsilerin yemeyi sevdiği krilden hazırlanırken diğerinde plastik atık içinde bekletilmiş anterdi. Hazırlanan bu solüsyonlar tanka ayrı ayrı kondu ve sonuçlar Michael Savoca tarafından kaleme alındı."Tankın içine kril kokulu solüsyonu bıraktığımızda hamsiler yiyecek arıyor gibi davrandı - bu durumda tankın içinde yiyecek yoktu. Plastik atık kokusuyla dolu solüsyonu koyduğumuzda ise sürü neredeyse aynı tepkiyi gösterdi; toparlandılar ve yiyecek ararken nasıl davranıyorlarsa öyle davrandılar. Bu tepki, deniz omurgalılarının kokularından dolayı kandırılarak plastik tüketebileceklerinin ilk kanıtı oldu."

Bu araştırma hamsilerin yiyeceklerini algılamada koku duyusundan faydalandığını, plastiklerin suyun içine bir koku saldığına ve cezbederek şaşırttığını doğruladı. Bir günde denize bırakılan plastik miktarını düşündüğümüzde bu çok ciddi bir sorun gibi görünüyor.

Tek kullanımlık plastiklerden uzaklaşmanın ihtiyacı her zamankinden daha fazla ve bu gibi araştırmalar insanların motive olması için son derece yüksek önem taşıyor.

treehugger.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]