Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Virüsleri etrafımızdan duyduğumuz kadarıyla soğuk algınlığı yada domuz gribi ile birlikte anıyoruz ve tanıyoruz fakat bu minik yaşam formları insanları hasta eden suçlulardan daha fazlası; dünya gezegeni üzerinde sanıldığından daha büyük ve aslında bütünleyici bir rol oynuyorlar. Konu denizel virüsler olduğunda ise durum sandığımızdan daha da karmaşık bir hal alıyor.

Virüsler dünya üzerinde en fazla bulunan yaşam formları. Okyanusta ise bakterilerle kıyaslandıklarında sayıları şaşırtıcı derecede bakterilerin 10 katı kadar. Peki virüslerin gelişmelerine yada ölmelerine neden olan şey tam olarak ne?

Çoğunlukla mikroplar olmak üzere virüsler diğer organizmaların hücrelerine bulaştıklarında çok spesifik konakları enfekte ederler ve virüsün bulaşma ihtimali arttıkça virüs sayısı da artar. Fakat şu ana kadar okyanus ekosistemi ile virüs çeşitliliği arasındaki ilişkiyi British Columbia Üniversitesi'nden Okyanus Bilimci Curtis Suttle'a kadar kimse tam olarak incelemedi. Buradan yola çıkan Suttle ve meslektaşları bu sorunun yanıtını araştırdı ve buldukları verileri Viruses dergisinde yayınladı.

Araştırma ekibi, Kanada'nın etrafındaki ılıman ve kutup denizlerindeki virüsleri ve virüslerin konakladığı konakları saydı. Bununla birlikte aynı zamanda tuzluluk, sıcaklık, suyun içindeki oksijen miktarı ve ortamdaki besin miktarı gibi ölçümleri de gerçekleştirdiler. Araştırmanın neticesinde elde edilen sonuçlara göre, fiziksel çevre, konak olarak kullanılarak enfekte edilebilecek organizmalar üzerinde çok etkili, bu da değişen okyanuslar üzerinde büyük etkiye sahip bir bulgu.

Virüsler esasında yalnızca genetik materyalle dolu bir kapsüle (DNA ve RNA) sahip olan basit canlılar ve bilim insanları virüsleri bir yaşam formu olarak kabul edip etmemek konusunda hala birleşebilmiş değil. Fakat bu durum, virüsleri okyanus ekosisteminin vazgeçilmez bir parçası olmaktan alıkoymuyor.

Okyanuslarda yaşayan ve sayıca en fazla olan canlılar bakteriler ve algler. Virüsler ise popülasyonları kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.  Suttle, virüslerin her gün okyanuslarda meydana gelen ölümlerin % 25 - 30'undan tek başına sorumlu olduğunu söylüyor. Okyanusta çarklar yaşam ve ölüm arasında çok hızlı bir şekilde dönüyor.

Virüslerin okyanustaki bir diğer kilit görevi ise "viral şönt". Canlı organizmalar virüslerle enfekte olup suyun içinde öldüklerinde suyun içine karbon ve fosfor gibi besin maddeleri salınır. Bu da bakteri ve fitoplanktonun sayısını arttırır. Suttle bir diğer önemli noktaya parmak basıyor: okyanuslardan virüsleri alırsanız fotosentez durur. Denizel algler ve fitoplanktonun küresel fotosentezin yarısından fazlasını yaptığını düşünürsek virüsler ebatlarıyla ters orantılı olarak işlevi son derece büyük ve önemli olan canlılar.

İklimle birlikte su sıcaklığı, tuzluluk ve diğer fiziksel parametreler de değişecek. Araştırmayı yürüten Suttle bir sonraki adımın değişen ekosistem koşullarında virüsler ve konaklar arasındaki ilişkiyi daha ayrıntılı incelemek olacağını söylüyor.

Hakaimagazine.com adresindeki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]