Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

British Columbia - Langley'de konumlanmış olan Enterra Feed Corporation, Kanada hükümetine bağlı Kanada Gıda Teftiş Ajansı'ndan (CFIA) somon ve alabalık beslemesinde kullanılmak üzere bütün halde kurutulmuş siyah asker sinek larvası (Hermetia illucens) satışını gerçekleştirmek üzere onay almayı başardı. Bu sayede Enterra, Kanada su ürünleri yemleri pazarında kurtçuk satışını yapmaya başlayan ilk firma oldu. Larva kökenli besleme materyalinin su ürünleri yemlerinde de kullanılmasına izin verilmesi, CFIA tarafından tavuk yemlerine verilen onaydan hemen sonra gerçekleşti. Aynı şirket, 2016 yılında aynı içerik için Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde de onay aldı.

Kanada'da 2015 yılında yetiştiricilik yoluyla elde edilmiş somon ve alabalığın net değeri $850M ve bu kapasite Kanada'yı, Kanada Balıkçılık ve Okyanus Departmanına göre dünyadaki en büyük 4. somon üreticisi yapıyor.

Enterra Yetiştirme Teknolojileri Sorumlusu Andrew Vickerson'a göre, su ürünleri yemleri üreten üreticiler CFIA'nın bu onayını büyük bir sabırsızlıkla bekliyor ve firma bu ihtiyaçları karşılamak için 10 milimetrelik, boğumlu ve sarı ile siyah renklerdeki bu larvaları piyasaya sunmaya sabırsızlanıyor.Her ne kadar böcek larvaları ile balıkları beslemek şu an için hem sektör çalışanlarına hem de su ürünleri tüketicilerine biraz "garip" gibi görünse de, aslında balıklar ve diğer sucul canlılar doğal ortamlarında zaten bu gibi larvaları besin olarak tüketiyor. Günümüzde, su ürünleri yemleri sektörünün en önemli araştırma kollarından birisi olan hammadde ihtiyacı düşünüldüğünde, balık yemlerinde balık unu gibi pahalı ve göreceli olarak daha az sürdürülebilir olan maddeler koymak yerine larvaları kullanmak daha ekonomik, verimli ve aynı zamanda sürdürülebilir. Sağlıklı, sindirilebilir ve yenilebilir bir protein kaynağı olarak larvalar, önümüzdeki günlerde su ürünleri yemleri içinde kendine daha fazla yer bulacak gibi görünüyor.

Su ürünleri yemleri içinde larvaların kullanılmasının içerik yönünden bir çok faydası olmasının yanında, okyanustan avlanan balıkların azalarak soylarının tehlikeye girmesine neden oluyor ve bunun önemli bir sonucu da balık unu eldesinin maliyetinin dalgalanması. Her ne kadar soya balık yemlerinde kullanılmak üzere iyi bir alternatif gibi görünse de insanların tüketimi için daha iyi bir profile sahip.

Larvalar, somon ve alabalık yetiştiriciliğinde kullanılabilecek kadar iyi bir sindirilebilir protein ve yağ kaynağı. Taplow Feeds'ten  Dr. Brad Hicks, larvaların su ürünleri yetiştiriciliğine katkıda bulunacak önemli ve mükemmel bir yem hammadesi olacağını belirtiyor.Larva kökenli yem üretimi, uzun vadeli olarak fiyat garantisi getirebiliyor bu da su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmeler için daha sürdürülebilir bir işletme deneyimi demek. Şirketin larvalar için kullandığı besin kaynağı ise bir başka güzel sürdürülebilirlik örneğini oluşturuyor. Piyasadan larva üretimi için gerekli olan ve atık olarak değerlendirilebilecek organik maddeleri toplayarak larvaların beslenmesinde kullanıyorlar. Bu geri dönüştürülmüş maddelerle beslenen larvalar olgunlaştıktan sonra kurutuluyor ve kuru larva ve larva yağı olarak tüketilebilir bir şekilde piyasaya sürülüyor.

Aquaculturenorthamerica.com'da yayınlanan yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Alışılagelmiş şekilde balık yemlerinde balık unu ve balık yağının kullanımı dünyanın başka yerlerinde artık kendini başka hammaddelere bırakıyor. Her ne kadar soyanın protein içeriğinin balık ununa alternatif olabileceği düşünülse de, dünya üzerindeki genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) algısının soya üzerindeki etkisinin farklı coğrafyalar üzerinde olumsuz pek çok düşünce barındırıcağı şimdiden öngörülebilir bir gerçek.

Her ne kadar dipte yada dibe yakın yaşayan su ürünlerinin tüketim alışkanlıkları içinde böcek larvarı varmış gibi görünse de akarsularda ve suyun orta - üst / aydınlık kesiminde yaşayan türlerin de diyetlerine larvalar her an girebiliyor. Bu larvaları harici olarak sürdürülebilir bir şekilde üreterek su ürünlerini bunlarla beslemek belki de yem teknolojilerindeki rasyon hazırlama işini biraz daha kolaylaştırarak üretim verimini arttırabilir.

Dünyanın bu yanında böcek larvalarının kullanımını ne zaman görürüz şu an için kestirmek zor fakat eğer denizlerimize sahip çıkmak istiyorsak, yetiştiricilik metodlarımıza ve yöntemlerimize farklı yem kaynaklarını katmaya hazır olmamız gerekiyor.

Black Soldier Fly üretimi ile ilgili fikirlere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Öncelikle, böyle bir yazı ile bu konuya değindiğiniz için teşekkürler Kaan Bey. Ülkemizde aynı amaçla bu larvaların üretimi ile ilgili şirketimiz olarak 1 yıl önce başlanılan Ar-Ge faaliyetlerini devam ettirmektedir.
    Gelecekte, üretici maliyetini düşürmek ve en önemlisi ekosistemin korunması adına çalışmalarımız ile ülkemize katkıda bulunmak bu proje ile öncelikli amacımızdır.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar, teşekkür ederim. Haberleşelim.

    YanıtlaSil

Bottom Ad [Post Page]