Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe iş yapan insanların üretim maliyetlerinin en önemli kalemlerinden birisi olan yemler ile ilgili yeni gelişmeler ve yatırımlar su ürünleri yemleri için daha iyi bir formülasyon teknolojisinin geliştirilmesini de destekliyor. Su ürünleri yem formüllerinin ve su ürünlerinin besin gereksinimlerini içeren yeni bir veritabanı, yem üreticilerinin balık unu ve balık yağı kullanılarak hazırlanmış yemlerden başka kaynakları kullanmaya karar verdiklerinde yem üreticilerine yardımcı olmaya çalışacak.

Uluslararası Su Ürünleri Besin Formülasyonu Veritabanı olarak adlandırılan sistem, ikinci büyümesini uluslararası ölçekte gerçekleştiriyor. Amerikan Soya İhracatçılar Birliği tarafından duyurusu yapılan sistem, herkes tarafından bilinen ve kullanılabilen; farklı su ürünlerinin gereksinim duyduğu besin ihtiyaçlarını ve temel besin öğelerini içeriyor.

Halihazırda, karasal hayvanların aksine yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerinin çoğunun beslenme ihtiyaçları ve besin gereksinimleri konusunda hala bilinmeyen bir çok şey var. İşte bu noktada karasal hayvanların besinlerinin hazırlanmasında yol göstermek için oluşturulmuş veritabanları, su ürünleri yemlerinin formülasyonu için düşünülen veritabanının oluşturulmasına yol gösteriyor.Balık unu ve balık yağı ile formüle edilerek üretilmiş olan balık yemleri, su ürünlerinin büyütülmesi aşamasında büyük katkı sağlıyor fakat gerek ekonomik sebepler gerekse balıktan elde edilen proteinin farklı ihtiyaçlarda kullanılmasının daha önemli olduğu durumlarda su ürünleri yemlerinin geliştiricileri balık unu ve balık yağına alternatif arayışları sürüyor. Bir yandan da, balık unu olarak kullanılan binlerce ton hamsi, sardalya ve ton gibi türler artık sektörün ihtiyacını karşılayamama tehlikeli ile başbaşa.

Balık unu ve balık yağı, su ürünlerinin büyütülmesi esnasında ihtiyaç duyulan besin gereksinimlerini karşılasa da artık sürdürülebilir değil ve bu hammaddelerin yerine onlarla aynı besin maddelerini sağlayabilecek alternatiflerin koyulması gerekiyor ve bu da, daha karmaşık formülasyonların geliştirilerek sektör içinde kullanılmaya başlamasını gerektiriyor.

Bütün bunların yanında, su ürünleri için yemler üreten firmaların çoğu halihazırda ürettikleri yemlerin formülasyonun paylaşmak konusunda çekimser kalıyor. Her şirketin kendine özel bir veritabanı var ve bu durum sektörün tümünün bu şekilde bir araya gelmesi kolay görünmüyor. Herkesin erişebileceği bir yem formülasyonu veritabanının olması, bütün sektörü bir araya getirebilme potansiyeli sebebiyle son derece önemli.

Oluşturulan bu veritabanı, şu anda 26 türün yem formülasyonuna odaklanmış durumda ve matematiksel modellerle ve araştırmaların sonuçlarını bir araya getiren bir işleyişi var. Matematiksel modellerin verilerinin her an düzenlenebilir olması veritabanına esneklik ve güncellik katan önemli bir avantaj.Uluslararası Su Ürünleri Besin Formülasyonu Veritabanı'nın oluşturulması için gerekli olan ilk yatırım Soya İhrataçlıları Birliği tarafından yapılmış ve proje daha sonra Nebraska Soya Yetiştiricileri ve Kanada hükümetinden de önemli yatırımlar toplamayı başarmış. Projenin ilk sürümünün kökeni ise Asya'ya dayanıyor ve ismi de Asya Su Ürünleri Yem Formülasyon Veritabanı'ydı. Veritabanının etkileşimleri kapsamında Asya'nın farklı yerlerinde 2015 ve 2016 yıllarında toplam 11 atölye çalışması yapıldı.

Ticari su ürünleri yetiştiriciliğinden elde edilecek olan verilerin de işleneceği yeni çalışma dönemi 2017 yılında başlayacak ve farklı yaşam alanlarında yaşamlarını sürdüren 10 su ürününün üzerindeki araştırma ve analizleri de kapsayacak.

Seafoodsource.com'daki yazıdan Türkçe'ye adapte edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]