Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Güney Avusturalya'nın Adelaide kentinde yer alan SEAPA tarafından geliştirilen istiridye sepetleri, dünyanın öbür yanında; istiridye yetiştiriciliği ve tüketimi konusunda önemli bir pazara sahip olan A.B.D. ve Fransa'daki yetiştiriciler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. SEAPA'nın geliştirmiş olduğu istiridye kafesleri, bulundukları yerdeki suyun hareketini en üst düzeye çıkararak istiridyelerin daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlıyor.

Halihazırda Avusturalya'da üretimi yapılan istiridye sepetleri, suyun içinde yatay olarak konumlanıyor. Önceleri longline olarak tasarlanmış olan kafesler, daha sonra geliştirilerek daha derin sularda ve gelgit alanlarında da kullanılabilecek hale getirildi. Uzun iplere dizilen sepetler suyun hareketi ile hareket ediyor, içlerindeki istiridyeleri de hareket ettiriyor. İşte bu, bu sepetleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik.Suyun içinde, kapaklarını ayırarak yiyeceklerini süzerek beslenen istiridye, suyun içinde hareket ettikçe kapaklarını çaıp kapatan kasları daha iyi gelişiyor. Sepetleri geliştiren firmanın iddiası, yetiştiricilik yapan çiftçinin, bu sepetlerle mümkün olan en kaliteli istiridyeleri yetiştirebileceği yönünde.

SEAPA, şu anda Amerika'da, Fransa'da, Japonya'da ve İrlanda'da bölgesel istiridye yetiştiriciliğine odaklanmak adına ofisler açtı ve her bölgede yerel personelleri var. Bununla birlikte yeni geliştirilen istiridye kafeslerinin Meksika, Kanada ve Portekiz'de de müşterileri var. Yerelleşmenin önemini global ölçekte çok iyi kavrayan şirket, her bölgede, o bölgeyi çok iyi tanıyan yerel profesyonellerle çalışıyor. Her ne kadar kültürel yakınlıklar ve benzerlikler olsa da hemen hemen her bölgedeki yetiştirici kendi toplumundan biriyle çalışmak istiyor ve şirket, piyasada uzun soluklu yer alabilmek için yerelleşmeye ve anlayışa yatırım yapmanın gereğinin farkında.Firmanın verdiği bilgilere göre, Amerika ve Japonya'da yıllık 250.000 ton istiridye üretiliyor. Bunu 100.000 ile 150.000 arasındaki bir miktarla Fransa takip ediyor. Kafes üreticisi SEAPA'nın memleketi Avusturalya'da ise bu miktar yaklaşık olarak 10.000 - 15.000 ton arasında. Özellikle lüks tüketim ve afrodizyak etkisi nedeniyle kendine Avrupa ve Amerika'da bol miktarda pazar bulabilen istiridye, Avusturalya'nın su ürünleri pazarında günden güne büyüyen bir değere ve yatırım önemine sahip.

SEAPA, geliştirdiği sistemin geleneksel istiridye yetiştiriciliği ile kıyaslandığında daha pahalı bir metod olduğunu kabul ediyor fakat, çiftçinin aldığı verim gelirin de bu sistemi kullanmasının ardından arttığına da dikkat çekiyor.

Kaynak: Seafoodsource.com

SEAPA tarafından geliştirilmiş olan kafeslerin her biri kendine özgü bir örgü sistemi ile geliyor. Farklı büyüklüklerde tasarlanmış olan kafesler istiridye stoğunu güvende tutmak ve stoğu yönetmeyi kolaylaştırmaya yönelik şekilde hazırlanmış. 3mm'den 20mm'ye kadar farklı göz açıklıklarına sahip olan kafeslerin gözenekleri ideal su geçişini sağlayacak şekilde.

Teknolojinin geliştiricisi SEAPA'yı daha yakından tanımak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]